Reklama

Reklama

Roman Graczyk

 • Roman Graczyk

  Władza trochę mniej totalna

  Czwartek, 14 listopada (14:54)

  Dziś wieczorem ma wystąpić z telewizyjnym orędziem nowy marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Gdyby marszałkiem Senatu został kandydat rządzącej partii Stanisław Karczewski i on miałby wygłosić orędzie, nikt by na to nie zwrócił uwagi.

 • Roman Graczyk

  Casus Bełchatów: Moralność Kalego

  Czwartek, 7 listopada (13:38)

  Pewnie ksiądz z Bełchatowa przesadził, wzywając policję, gdy nie potrafił skłonić 13-latka do oddania Hostii. Piszę ją z dużej litery, bo nie chodzi o zwykły opłatek, jakim dzielimy się (a przynajmniej większa część z nas, i to nie tylko katolicy, przecież) przy stole wigilijnym. Dla katolika chodzi o przedmiot, nie to, że uświęcony tradycją, nie to, że symbolizujący Boga, ale będący upostaciowaniem Boga. Wyjaśniam to na wstępie, żeby od razu było jasne, czym ta Hostia, wypluta przez 13-latka...

 • Reklama

  Reklama

 • Roman Graczyk

  Zagubiona sprawiedliwość

  Czwartek, 31 października (11:00)

  Jan Śpiewak, warszawski aktywista miejski, walczący od lat w obronie ofiar dzikiej reprywatyzacji kamienic, opisał ostatnio swoje sądowe perypetie z Bogumiłą Górnikowską-Ćwiąkalską. Uczynił tak, korzystając z faktu, że rozprawa w procesie apelacyjnym była jawna. Kto ciekaw, niech zajrzy na jego profil facebookowy.

 • Roman Graczyk

  ​Walka o Senat: Kłamstwo wróciło rykoszetem

  Czwartek, 24 października (07:22)

  Okazało się, że wybory z 13 października nie skończyły się ani 13 października, ani nazajutrz, gdy Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła ich wyniki. Prawo i Sprawiedliwość nie pogodziło się z utratą Senatu na rzecz dotychczasowej opozycji, złożyło protesty, będą one procedowane.

 • Roman Graczyk

  Po wyborach idą nowe wybory

  Czwartek, 17 października (15:40)

  Nowa kadencja parlamentarna będzie zapewne ciekawsza niż obecna, z dwóch powodów. Po pierwsze, Prawo i Sprawiedliwość nie będzie już miało takiej swobody ruchów, jak dotąd. Po drugie, opozycja nabrała nieco wiatru w żagle.

 • INTERIA NA WYBORY

  Senat nie równa się balans władzy

  Poniedziałek, 14 października (18:29)

  Mniej niż 24 godziny po zakończeniu wyborów, mamy kompletne wyniki - tym razem Państwowa Komisja Wyborcza sprawiła się bardzo dobrze.

 • INTERIA NA WYBORY

  PiS odnowiło mandat, będzie dalsze psucie państwa

  Niedziela, 13 października (22:21)

  Stało się to, co od dawna było najbardziej prawdopodobnym wynikiem tych wyborów, a co przewidywały prawie wszystkie sondaże. Zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość i ono będzie samodzielnie rządzić. Mobilizacja wyborców dokonała się co najmniej w takim samym stopniu w elektoracie PiS-u, co w elektoracie opozycji. Frekwencja, owszem, była wyższa, ale opozycji to specjalnie nie sprzyjało.

 • INTERIA NA WYBORY

  Praworządność: Luksus inteligentów

  Piątek, 11 października (18:11)

  Niedawno sondaż IBRiS dla Interii pokazał, co Polacy myślą o stosunku poszczególnych partii do praworządności. Wyniki mogą dziwić, bo oto partią, która "najbardziej gwarantuje ochronę praworządności w Polsce" jawi się Prawo i Sprawiedliwość. Bardzo ciekawe.

 • INTERIA NA WYBORY

  Nobel i polityka

  Czwartek, 10 października (18:09)

  Literacka nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk to, jak ktoś dziś słusznie powiedział, nie jest wiadomość dnia, ale co najmniej wiadomość roku. To bardzo dobra wiadomości dla Polski, gorsza dla polskiego rządu.

 • Roman Graczyk

  Zamach w prefekturze: Cios w serce

  Czwartek, 10 października (07:06)

  Tydzień temu, 3 października 2019, doszło w Paryżu do zamachu terrorystycznego. Zważywszy, że Francja żyje w cieniu tego typu wydarzeń od kilkunastu lat, można byłoby to uznać za jeden więcej taki wypadek - i tyle. Ale jest inaczej: tym razem to jest atak dokonany w samym sercu państwa.

 • INTERIA NA WYBORY

  ​Debata: Dyskusja o rzeczywistości czy robienie wrażenia?

  Środa, 9 października (17:46)

  We wczorajszej debacie przedwyborczej w TVN24 nikt z polityków nie oblał egzaminu. Wszyscy byli przygotowani merytorycznie i retorycznie. Nie znaczy to oczywiście, że wszyscy naraz mieli rację - ale to pozostawiam ocenie widzów. Jednak ogólne wrażenie było takie, że starcie zakończyło się remisem. W debacie przedwczorajszej w Polsat News było inaczej: przedstawiciele Koalicji Polskiej (PSL i Kukiz'15) i Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni) wyróżnili się in...

 • INTERIA NA WYBORY

  Pocałunek śmierci

  Wtorek, 8 października (18:10)

  Poparcie rozpoznawalnych osobistości dla list partyjnych, czy pojedynczych kandydatów (w JOW-ach) jest zwyczajem znanym w demokratycznym świecie. Niekiedy bywa to dwuznaczne (ale ciągle może być skuteczne), gdy popierający jest po prostu celebrytą pop-kultury i o rzeczywistych wyzwaniach stojących przed kandydatem nie ma pojęcia. Niekiedy bywa wsparciem kłopotliwym dla obdarowanych, gdy pochodzi od obecnych lub (częściej) byłych polityków, mniej czy bardziej przegranych – wtedy może...

 • INTERIA NA WYBORY

  ​Układ z Wałęsą, czyli pakt z diabłem

  Poniedziałek, 7 października (16:05)

  Słowa Lecha Wałęsy o Kornelu Morawieckim, wypowiedziane wczoraj podczas konwencji wyborczej Koalicji Obywatelskiej, były nikczemne. Nie tylko dlatego, że padły nazajutrz po pogrzebie szefa "Solidarności Walczącej". Także dlatego, że nikt wtedy (w 1982 r.) nie postrzegał założenia "SW" jako wypowiedzenia wojny głównemu nurtowi i osobiście Lechowi Wałęsie, tylko - zgodnie ze zdrowym rozsądkiem - jako wybór bardziej nieprzejednanej wobec Jaruzelskiego linii politycznej.

 • INTERIA NA WYBORY

  ​Kandydaci nieoczywiści

  Niedziela, 6 października (17:44)

  Wiele się mówiło, nie tylko w ciągu ostatnich czterech, ale wręcz ostatnich 14 lat (od 2005 r.), o postępującej polaryzacji polskiej sceny politycznej. Mówiło się słusznie. Ta tendencja, która zaczęła się w 2005 r., po nieudanej próbie stworzenia wspólnego rządu Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości, narastała przez wszystkie te lata. Głęboki rów, już nie tylko polityczny, ale wręcz cywilizacyjny, jaki mamy dziś w Polsce, jest jej oczywistym skutkiem. Tendencja ta ma się nadal...

 • Opinie

  ​Monika Jaruzelska a pakt senacki

  Sobota, 5 października (16:59)

  Były prezydent Aleksander Kwaśniewski ma rację, gdy mówi, że Monika Jaruzelska, startując obok wspólnego kandydata opozycji w okręgu nr 43 w Warszawie, politycznie błądzi. W tym okręgu kandydatem Prawa i Sprawiedliwości jest Lech Jaworski, wspólnym kandydatem opozycji (tzn. trzech bloków wyborczych: Koalicji Obywatelskiej, Koalicji Polskiej i Lewicy) jest Barbara Borys-Damięcka. Trzy bloki opozycyjne zawarły porozumienie w sprawie Senatu, a jego efektem jest właśnie to, że w tym okręgu...

 • INTERIA NA WYBORY

  Taśma Neumanna - taśma Ardanowskiego

  Piątek, 4 października (14:28)

  Można było przewidzieć, że kilka dni przed 13 października obaj główni pretendenci odpalą duże - politycznie ładunki wybuchowe. I odpalili: jedni rozmowę Sławomira Neumanna z 2017 r. z jego partyjnymi kolegami na temat sytuacji wewnątrz Platformy Obywatelskiej; drudzy rozmowę Jana Krzysztofa Ardanowskiego z przełomu sierpnia i września tego roku, z urzędnikami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.