Reklama

Reklama

Roman Graczyk

 • Roman Graczyk

  ​Tarczyński - Michnik: Nadgorliwość i polityka

  Czwartek, 5 marca (15:52)

  Dominik Tarczyński zaatakował (słownie) Adama Michnika. Poseł (PiS) do Parlamentu Europejskiego zdybał jadącego pociągiem redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" i obcesowo poprosił o przekazanie pozdrowień dla brata. Gdy Michnik nic nie odpowiedział, Tarczyński nacierał dalej: "Zabrakło panu języka tym razem? Do posła się pan boi odezwać? Pozdrowienia pan przekaże do brata, a jak nie, to ja przekażę".

 • Opinie

  ​Prezydent kandydat ma zadyszkę

  Czwartek, 27 lutego (15:46)

  To fakt - początek kampanii prezydenta Andrzeja Dudy nie jest dla jego sprawy udany. Mamy do czynienia z całą serią faktów politycznych, które czynią kampanię Andrzeja Dudy obiektywnie trudniejszą, niż się wydawała jeszcze niedawno.

 • Reklama

  Reklama

 • Roman Graczyk

  ​Moralne wzmożenie i jego polityczne skutki

  Czwartek, 20 lutego (16:49)

  Obsceniczny gest posłanki Lichockiej jest dla opozycji jak łyk świeżego powietrza, jak światło w tunelu, podtrzymanie gasnącej nadziei na to, że jednak można odwrócić bieg spraw, wydawałoby się dotąd, niemożliwych do odwrócenia. Tak przynajmniej rzeczy się mają w mniemaniu polityków opozycji i jej medialnego zaplecza (zob. np. "Gazeta Wyborcza", "Trzy pułapki kampanii Dudy. Czy 'dobra zmiana' zaczyna się pruć?"). Czy rzeczywiście ten gest - zgoda, że obnażający intencje obozu rządzącego -...

 • Roman Graczyk

  Szymon Hołownia przeszkadza skrajnościom

  Czwartek, 13 lutego (12:00)

  Jesienią wielu komentatorów polityki, niekiedy wpływowych, wysuwało pomysł "obywatelskiego kandydata" na prezydenta. U podstaw tego pomysłu stały różne powody, ale główny był taki, że partie polityczne wyalienowały się od problemów zwykłych ludzi i wystawiają do walki o fotel prezydencki kandydatów w tym sensie niewiarygodnych. Gdyby znaleźć kogoś wiarygodnego spoza polityki, ludzie by na niego głosowali – twierdzono.

 • Roman Graczyk

  Mówił dziad do obrazu

  Środa, 5 lutego (23:30)

  Pozornie Emmanuel Macron oddał się przedwczoraj w Krakowie swojemu ulubionemu zajęciu: kreśleniu wizji Unii Europejskiej. Zaczął już w czasie swojej kampanii wyborczej w 2017 r., a potem nie ustawał, wygłaszając kolejne wielkie mowy na temat l’Europe-puissance: grecki Akropol (2017), paryska Sorbona (2017), Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (2019), teraz Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 • Roman Graczyk

  Pamięć i współczesność, których - po równo - nie potrafimy udźwignąć

  Czwartek, 30 stycznia (14:53)

  Przemówienie Mariana Turskiego, wygłoszone podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz, jest nie do zignorowania. Świadczą o tym oklaski prezydenta Andrzeja Dudy. Wprawdzie niemrawo, ale jednak, Prezydent RP także, jak niemal wszyscy uczestnicy tej uroczystości, wyrażał Turskiemu szacunek. Może uznał, że skoro wszyscy klaszczą, jemu nie wypada postąpić inaczej? Być może. Ale właśnie fakt, że świat cywilizowany, obecny w osobach swoich przedstawicieli w wielkim namiocie w...

 • Roman Graczyk

  Tolerancja ponowoczesna

  Czwartek, 23 stycznia (15:54)

  W Polsce mamy taki zwyczaj, że dyskutujemy o książkach, zanim je przeczytamy, a nawet w ogólne nigdy ich nie czytając. W sprawie prof. Budzyńskiej jest wielki hałas w prasie, ale cytaty z jej wypowiedzi, które spowodowały skargę rzecznika dyscyplinarnego, są nader wątłe.

 • Roman Graczyk

  Praworządność versus swojskość

  Czwartek, 16 stycznia (15:36)

  Komisja Europejska zapowiedziała złożenie wniosku do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o "zamrożenie" działania Izby Dyscyplinarnej SN; Parlament Europejski przyjął rezolucję o pogarszaniu się w Polsce i na Węgrzech poziomu praworządności; zaś Komisja Wenecka wydała krytyczną opinię o projekcie ustawy - pracuje nad nią teraz Senat - dyscyplinującej sędziów. Trzy potężne ciosy w politykę Prawa i Sprawiedliwości w stosunku do sądownictwa.

 • Roman Graczyk

  Nieumiarkowanie w emocjach a racja stanu

  Czwartek, 9 stycznia (17:50)

  Prezydent Polski nie poleci do Jerozolimy, by 27 stycznia wziąć udział w Światowym Forum Holocaustu z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Taką decyzję Andrzej Duda podjął po konsultacji z rządem na posiedzeniu Rady Gabinetowej. A głównym jej motywem był program spotkania w Jerozolimie, który zakłada, że będą przemawiać przedstawiciele Izraela, Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Rosji, a nie będzie mógł zabrać głosu przedstawiciel Polski.

 • Roman Graczyk

  Arcybiskup jako chłopiec do bicia

  Czwartek, 2 stycznia (10:31)

  Bardzo przepraszam, ale panna Greta niekiedy gada od rzeczy.

 • Roman Graczyk

  Boże Narodzenie, które nie przynosi pojednania

  Czwartek, 26 grudnia (11:48)

  Jak daleko sięgam pamięcią, zawsze dzień Wigilii był bardzo specjalny. Pamiętam niezgodę w rodzinie, która była przełamywana tego wieczoru. Pamiętam też bojowy, ideologiczny komunizm, który tego wieczoru odpuszczał, dając Polakom trochę wytchnienia od "walki o nowego człowieka". Święta Bożego Narodzenia, ale może szczególnie ten przedświąteczny wieczór, utrwaliły się w mojej pamięci jako czas paradoksalnego łagodzenia napięć.

 • Roman Graczyk

  ​Wolne sądy, sprawiedliwość, wolna prasa

  Czwartek, 19 grudnia (15:18)

  Nowelizacje ustaw o Sądzie Najwyższym i o ustroju sądów powszechnych, które większość parlamentarna chce uchwalić, o ile nie zostaną w ostatniej chwili radykalnie zmienione, będą ciosem w niezależność władzy sądowniczej. Stąd nazywanie ich kagańcowymi jest właściwe. Niezależnie od tego, jak bardzo przesadzone byłyby reakcje na te zamiary, taka legislacja nie broni się w polskim porządku konstytucyjnym, ani w porządku prawnym Unii Europejskiej, który - przypominam - nie jest czymś Polsce...

 • Roman Graczyk

  ​Hołownia namiesza

  Czwartek, 12 grudnia (14:47)

  Zanim jeszcze Szymon Hołownia ogłosił, że będzie kandydował na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej, środowiska etablishmentowe już biły na alarm, że to jakiś skandal. Że kandydować chce człowiek znikąd, bez zaplecza, bez programu, że z pewnością stoją za tym przedsięwzięciem duże pieniądze, tylko nie wiadomo, jakie, i czy aby nie są to pieniądze podejrzane.

 • Roman Graczyk

  Dwuwładza sądownicza

  Piątek, 6 grudnia (10:46)

  ​Wczorajsze orzeczenie Sądu Najwyższego wprowadza nas w nową fazę sporu o sądownictwo. Wyrok Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada, który był odpowiedzią na pytania prejudycjalne polskich sędziów, zalecił rozstrzygnięcie tych spraw przez Sąd Najwyższy, tym niemniej dał jasne przesłanki do decyzji. Wczoraj, opierając się na tych przesłankach, SN wydał pierwsze orzeczenie (następne mają zapaść 15 stycznia). Nie pozostawia ono wątpliwości. SN orzekł, że tzw. Krajowa Rada...

 • Roman Graczyk

  Jeszcze jeden proces kardynała Barbarina

  Czwartek, 28 listopada (14:16)

  To długa historia. Arcybiskup Lyonu, kardynał Philippe Barbarin, staje dziś i jutro, kolejny raz przed sądem. Najpierw został uniewinniony, potem (w marcu 2019) skazany na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu, teraz będzie proces apelacyjny od tego ostatniego wyroku. Cały czas chodzi o oskarżenie biskupa o bezczynność wobec nadużyć seksualnych podległego mu księdza.

 • Roman Graczyk

  ​"Przystawki" i prawdziwa polityka

  Czwartek, 21 listopada (07:40)

  Wygląda na to, że zaczynająca się właśnie kadencja parlamentarna może nie być tak bezproblemowa dla obozu rządzącego, jak była poprzednia. Mniej dlatego, że mamy w nowym Sejmie siły polityczne, których tam w poprzedniej (a nawet w kilku wcześniejszych) nie było, a mianowicie Konfederację i Lewicę. I mniej dlatego, że Prawo i Sprawiedliwość straciło większość w Senacie. A bardziej z powodu wewnętrznej niespójności większości parlamentarnej i z powodu rozpoczynającej się już de facto kampanii...