Reklama

Reklama

Roman Graczyk

 • Roman Graczyk

  Cofamy się

  Czwartek, 9 lipca (09:51)

  Kończy się ta dziwna, a przecież intrygująca, kampania wyborcza i wreszcie trzeba będzie podjąć jakąś decyzję.

 • Roman Graczyk

  Polska Kazachstanem Europy

  Czwartek, 2 lipca (10:56)

  Najważniejszą lekcją tych wyborów nie jest wynik takiego czy innego kandydata. Nadspodziewanie dobre albo nadspodziewanie złe wyniki kandydatów, to rzecz normalna w demokracji. To, co nie jest normalne i co oddala nas od demokratycznej normy, to osłabienie ładu instytucjonalnego, w ramach którego toczy się rywalizacja. Widocznym tego przejawem jest znak zapytania wiszący nad kohabitacją, jeśli w drugiej turze wygra Rafał Trzaskowski. Przejawem mniej widocznym, ale nie mniej istotnym, jest...

 • Reklama

  Reklama

 • Roman Graczyk

  Ostatnia prosta

  Czwartek, 25 czerwca (10:59)

  Jeszcze tylko dziś i jutro kandydaci będą zabiegać o głosy dotąd niezdecydowanych. O północy z piątku na sobotę zapadnie cisza, a w niedzielę wybory, które – tak to wygląda dwa dni "przed" – mogą wiele zmienić w polskiej polityce.

 • Roman Graczyk

  Niby-debata

  Czwartek, 18 czerwca (10:03)

  To była kuriozalna debata. Nie dlatego, że kandydaci mieli po minucie na odpowiedź, co dało (nie licząc konkluzji) 55 hasłowych deklaracji – chociaż to prawda, że taka struktura nie dawała możliwości prowadzenia poważnego sporu. Ale dlatego, że kuriozalne były pytania: odnoszące się już to problemów z przeszłości (fala imigracji z 2015 roku), już to do tych z przyszłości (niewynaleziona jeszcze szczepionka na COVID-19), okraszone jawnie tendencyjnymi komentarzami prowadzącego debatę Michała...

 • Roman Graczyk

  Kohabitacja w nowych warunkach

  Czwartek, 11 czerwca (10:41)

  Wejście Rafała Trzaskowskiego do wyborczego wyścigu zmieniło perspektywę. O ile przy kandydaturze Małgorzaty Kidawy-Błońskiej urzędujący prezydent walczył o zwycięstwo w pierwszej turze, teraz już nic na to nie wskazuje. O ile wtedy o obecność w drugiej turze bili się Władysław Kosiniak-Kamysz z Szymonem Hołownią, o tyle teraz wszystko wskazuje na to, że dostanie się tam Rafał Trzaskowski.

 • Roman Graczyk

  Pierwsze kłamstwo, myślisz: Ech…

  Czwartek, 4 czerwca (10:31)

  Pani Marszałek ogłosiła termin wyborów, główne siły polityczne zaakceptowały ten termin, jak również reguły gry, na jakich wybory mają się odbyć. Z pozoru to dobra wiadomość, bo pokazuje, że kilkumiesięczny spór został zakończony, wypracowano w końcu consensus. A jednak mamy problem.

 • Opinie

  Bunt w Kościele

  Czwartek, 28 maja (10:26)

  Jeśli jest prawdą (a dziś wszystko na to wskazuje), że członkom Rady Kapłańskiej Diecezji Kaliskiej złożono propozycję nie do odrzucenia w sprawie poparcia biskupa ordynariusza, a członkowie Rady tę propozycję odrzucili, to mamy do czynienia z nową jakością w stosunkach wewnątrzkościelnych.

 • Roman Graczyk

  Jesteśmy na wojnie

  Czwartek, 21 maja (12:54)

  Polska jest krajem, w którym normalna dyskusja nie jest możliwa. Jak bracia Sekielscy wypuszczają swój nowy film o pedofilii w Kościele, to zaraz Sylwester Latkowski wypuszcza swój o nadużyciach seksualnych wśród celebrytów. Jak Marek Niedźwiecki opuszcza radiową Trójkę w proteście przeciwko unieważnieniu listy przebojów z piosenką Kazika, to władza (która domagała się zdjęcia tej listy) wyciąga Niedźwiedzkiemu, że był zarejestrowany jako tajny współpracownik SB. Tak dziś PiS odpowiada...

 • Roman Graczyk

  Poluzowania z powodu urodzin Jana Pawła II?

  Czwartek, 14 maja (10:49)

  Rząd zapowiedział od najbliższego poniedziałku III fazę likwidacji rygorów sanitarnych związanych z epidemią COVID-19. Będą one dotyczyć np. restauracji, zakładów fryzjerskich, zawodów sportowych i zgromadzeń religijnych – wszystkich jeszcze w warunkach specjalnego reżimu higienicznego, ale ze znacznie większą dozą wolności niż poprzednio.

 • Roman Graczyk

  ​Gowin ratuje meble, opozycja leje łzy

  Czwartek, 7 maja (12:20)

  Od wczorajszego późnego wieczora mamy nową sytuację polityczną. Wedle ugody Kaczyński-Gowin, nie będzie wyborów 10 maja, ani w innym majowym terminie, Porozumienie zagłosuje za odrzuceniem veta Senatu do "ustawy kopertowej", po czym w uzgodnieniu z PiS przygotuje jej nowelizację, ta zaś ma wypracować warunki polityczne dla bezpiecznego i uczciwego przeprowadzenia - ciągle w trybie korespondencyjnym - wyborów, które po podpisaniu nowej ustawy przez Prezydenta RP zostaną na nowo zarządzone...

 • Roman Graczyk

  Między gorszym a mniej złym

  Czwartek, 30 kwietnia (12:22)

  Dyskomfort w polityce to rzecz codzienna. Bardzo często zdarza się, że w wyborach – jak się to mówi – nie mamy na kogo głosować, a jednak głosujemy na kandydata mniej złego. W ogóle wybór mniejszego zła jest bodaj częstszą sytuacją w polityce od wyboru większego dobra.

 • Roman Graczyk

  ​Wybory to poważna rzecz

  Czwartek, 23 kwietnia (13:40)

  Czy się nam to podoba, czy nie, spór polityczny o to, czy dojdzie do wyborów prezydenckich w szczycie zachorowań na COVID-19, będzie najważniejszą informacją dnia co najmniej do 6 maja, kiedy to zapewne ustawa o głosowaniu korespondencyjnym wróci z Senatu do Sejmu. Nie może być inaczej, bo ten spór zawiera w sobie najważniejsze pytania o to, na czym polegają konkurencyjne wybory.

 • Roman Graczyk

  Walczyć czy bojkotować?

  Czwartek, 16 kwietnia (13:59)

  Opozycja ma z wyborami prezydenckimi problem. Nic w tym dziwnego, bo sytuacja jest wyjątkowa. Mamy bowiem stan delegitymizacji kilku ważnych instytucji (w tym tej izby Sądu Najwyższego, która orzeka o ważności wyborów), a na niego nakłada się epidemia, powszechne obostrzenia i praktyczna niemożność prowadzenia kampanii przez wszystkich kandydatów poza tym, który reprezentuje obóz obecnej władzy. Nie ma z tego chaosu dobrego wyjścia.

 • Roman Graczyk

  Konstytucja to nie jest niewygodny mebel

  Czwartek, 9 kwietnia (12:01)

  Być może Jarosław Gowin nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i gdy nowelizacja kodeksu wyborczego wróci z Senatu na początku maja, to on ze swoimi 18 posłami będzie decydował. Z pewnością swoją zagrywką zyskał czas i być może to czas okaże się najważniejszym czynnikiem tej układanki. Bo nawet gdy Sejm odrzuci poprawki (czy veto) Senatu 6 lub 7 maja, na trzy lub dwie doby przed ciszą wyborczą, będzie za późno, by organizować wybory w formule „kopertowej”. Tak więc z punktu widzenia...

 • Roman Graczyk

  Koronawirus w państwie prawa (2)

  Czwartek, 2 kwietnia (15:23)

  Opozycja została po raz kolejny ograna przez obóz rządzący, gdy w ubiegłym tygodniu, w nocy z piątku na sobotę, Prawo i Sprawiedliwość dorzuciło do pakietu ustaw, także zmiany w prawie wyborczym - korespondencyjne głosowanie dla części wyborców. Senat szybko procedował, bo opozycja uznała, że skoro w pakiecie są i przepisy (uwaga do PT Wszystkich: nie "zapisy") witalnie ważne dla Polaków, i owe zmiany w prawie wyborczym, to trudno, trzeba głosować. Sejm odrzucił wszystkie poprawki, nowe prawo...

 • Roman Graczyk

  Koronawirus w państwie prawa

  Czwartek, 26 marca (14:42)

  Sejm obraduje dziś w swojej siedzibie, przy ulicy Wiejskiej w Warszawie, posłowie są rozproszeni po różnych salach budynku sejmowego po to, żeby na sali plenarnej zmniejszyć zagęszczenie. Próba zwołania od razu posiedzenia pracującego w trybie zdalnym, bez uprzedniego przeprowadzenia zmian w regulaminie nie powiodła się – i chwała Bogu!