Reklama

Reklama

Pandemia koronawirusa

/Filip Blazejowski /Agencja FORUM

Pandemia choroby zakaźnej COVID-19 wywołanej przez wirusa SARS-Cov-2. Pierwszy przypadek wykryto 17 listopada 2019 r. w chińskim mieście Wuhan. Ogniska chorobowe początkowo wybuchały jedynie w Chinach, szybko rozprzestrzeniły się jednak na kolejne państwa azjatyckie i europejskie. 11 marca 2020 r. ze względu na globalny wymiar epidemii, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła ją mianem pandemii.

W Polsce pierwszy przypadek zachorowania wykryto w Zielonej Górze 4 marca 2020 r., natomiast 20 marca 2020 r. w całym kraju wprowadzono stan epidemii. W 192 państwach zanotowano prawie 530 mln przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 oraz 6,3 mln zgonów. (dane na dzień 25.05.2022 r.)

Do głównych objawów COVID-19 zaliczano: gorączkę, kaszel, ból głowy, ogólne osłabienie, utratę węchu oraz smaku. W ciężkim przebiegu pojawiały się poważne problemy z oddychaniem. W czasie trwania pandemii choroba ewoluowała, a każdy kolejny wariant wiązał się z nieco innymi objawami.

W związku z pandemią koronawirusa w wielu krajach – w tym w Polsce - wprowadzona liczne obostrzenia, mające na celu zahamowanie transmisji choroby. Obowiązywały ograniczenia w przemieszczaniu się i przekraczaniu granic, ograniczenia w funkcjonowaniu wielu firm i instytucji, konieczność noszenia maseczek ochronnych i odbywania kwarantanny, wprowadzono naukę oraz pracę zdalną.

Dzięki szeroko zakrojonej akcji szczepień przeciw COVID-19 pandemię udało się opanować. W Polsce stan epidemii został zniesiony na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów 13 maja 2022 r.

Wiadomości

Wideo