Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Cztery wydarzenia w jednym mieście. Gorąca polityczna sobota w Warszawie

Przed południem, w czterech różnych miejscach Warszawy, odbędą się cztery ważne wydarzenia polityczne. Swoje imprezy tego dnia organizują: Prawo i Sprawiedliwość, Polskie Stronnictwo Ludowe, Polska 2050 i AgroUnia.

Marine Le Pen pojawiła się w Warszawie już w piątek
Marine Le Pen pojawiła się w Warszawie już w piątek/Andrzej Lange/PAP

"The Warsaw Summit"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki podejmują w Warszawie przedstawicieli 10 prawicowych partii europejskich, które jeszcze w lipcu podpisały wspólną deklarację. Kaczyński podkreślał wówczas, że deklaracja jest dokumentem, który "mówi Europejczykom, że jest inna opcja, inna możliwość, inna droga". "My liczymy na to, że z czasem tego rodzaju przedsięwzięcie, czy w postaci tego dokumentu, czy w postaci jakichś innych, ale o zbliżonej treści, będzie miało poparcie także innych formacji politycznych" - powiedział prezes PiS.

Teraz w Warszawie, po pięciu miesiącach, ma miejsce drugi krok, który ma zbliżyć te formacje. Większość z gości pojawiła się w stolicy jeszcze w piątek wieczorem.

Z honorami przyjęta została np. Marine Le Pen z francuskiego Zjednoczenia Narodowego, która jechała po Warszawie uprzywilejowaną kolumną - zupełnie tak, jakby była głową państwa. Wzięła też udział w kolacji z premierem, a wspólne zdjęcie zamieściła w mediach społecznościowych. Kto jeszcze pojawi się w Warszawie?

Radosław Fogiel dla Polskiej Agencji Prasowej: "Mamy potwierdzenie od przewodniczącego Fideszu, premiera Węgier Viktora Orbana, przewodniczącego hiszpańskiego Vox Santiago Abascala, a także od szefów partii prawicowych i konserwatywnych z Francji, Austrii, Belgii, Estonii, Finlandii, Litwy, Holandii oraz Rumunii". Dodał, że do Polski nie przylecą Giorgia Meloni i Matteo Salvini.

Politycy mają dyskutować na temat usprawnienia Unii Europejskiej, a także zastanowić się, jak może wyglądać jej przyszłość. Niektóre media spekulowały, że już w sobotę dojdzie do powołania nowej frakcji w europarlamencie, choć politycy PiS przekonują, że sobota zakończy się podpisaniem wspólnej deklaracji. Podobnej do tej, jaką politycy podpisali już w lipcu, w której wyrażają troskę o przyszłość Europy.

Co istotne, konferencja "The Warsaw Summit" jest wydarzeniem międzypartyjnym, organizowanym i finansowanym przez Prawo i Sprawiedliwość. Sobotnie spotkania będą jej zwieńczeniem, bo część ekspercka miała miejsce w piątek.

Kongres Polskiego Stronnictwa Ludowego

O godz. 11 rozpocznie się kongres Polskiego Stronnictwa Ludowego, przekładany od dobrego roku z powodu pandemii. Tym razem udało się zorganizować wydarzenie, w którym weźmie udział ponad 1000 delegatów. Najważniejsze punkty?

Oczywiście wybór nowego prezesa PSL. Jak pierwsza podawała Interia, z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem powalczy Stefan Krajewski. Obecny prezes ludowców jest murowanym faworytem i nikt w partii nie spodziewa się niespodzianki.

Zażarta walka szykuje się za to o fotel przewodniczącego Rady Naczelnej PSL. W tym wypadku w grze jest aż czterech kandydatów: Jarosław Kalinowski, Waldemar Pawlak, Piotr Zgorzelski i Dariusz Klimczak. Co ciekawe, pierwsi trzej pochodzą z Mazowsza, więc głosy oddane przez delegatów z tego terenu pewnie się podzielą, a niespodziewanym beneficjentem całej sytuacji może okazać się Klimczak.

Dopełnieniem kongresu będzie wybór Głównego Sądu Koleżeńskiego i Głównej Komisji Rewizyjnej.

Konwencja AgroUnii

Korespondencyjny pojedynek partii, które starają się reprezentować wieś, odbędzie się o tej samej porze, również w Warszawie, w Teatrze Palladium. To tam AgroUnia zorganizowała pierwszą konwencję, którą reklamuje jako "historyczne, a może i najważniejsze wydarzenie polityczne roku".

Jak zapewniają organizatorzy, wydarzenie będzie otwarte, bo "AgroUnia nikogo nie wyklucza". Mają pojawić się niespodzianki, a do jednej z nich dotarła Interia. AgroUnia zaprezentuje hymn, który stworzył dla niej znany muzyk Michał Wiśniewski z Anną Świątczak.

Czego jeszcze można się spodziewać? - Pojawi się np. punkt "Polska musi być zaplanowana, a nie przypadkowa". Trzeba dobrze zaplanować nasz kraj - przekonuje Interię lider AgroUnii Michał Kołodziejczak. Pierwsza część otwarta jest dla mediów. Druga odbędzie się za zamkniętymi drzwiami.

"Plan dla gospodarki" Polski 2050

Polska 2050 Szymona Hołowni również organizuje w sobotę wydarzenie, ale ukierunkowane wyłącznie na gospodarkę. Trzecia w sondażach partia chce przedstawić "Plan dla gospodarki", czyli program wypracowany przez ekspertów Ruchu Polska 2050.

Głos zabiorą między innymi Szymon Hołownia, lider Ruchu Polska 2050, Michał Kobosko, przewodniczący partii Polska 2050 Szymona Hołowni, parlamentarzyści Koła Parlamentarnego Polska 2050: Paulina Hennig-Kloska, Mirosław Suchoń, Jacek Bury oraz prof. Paweł Wojciechowski.

Panel dyskusyjny poprowadzi dyrektorka Instytutu Strategie 2050 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Wydarzenie rozpoczyna się o godz. 10, a otwarta część potrwa do godz. 12:30.

Hołownia w internetowej części "Gościa Wydarzeń": To nie Tusk będzie konstruował "testy na patriotyzm"/Polsat News/Polsat News
INTERIA.PL

Zobacz także