Reklama

Matteo Salvini

Wtorek, 11 października 2022 (12:18) Aktualizacja Środa, 13 września 2023 (14:44)
Matteo Salvini to włoski polityk, parlamentarzysta i eurodeputowany. Od 2013 roku lider Ligi Północnej. W latach 2018–2019 był wicepremierem oraz ministrem spraw wewnętrznych Włoch. W 2022 r. utrzymał mandat senatora na XIX kadencję włoskiego parlamentu. 
Matteo Salvini - najważniejsze informacje
Matteo Salvini /BELGA DIRK WAEM /AFP

Matteo Salvini - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    09.03.1973

  • Miejsce urodzenia:

    Mediolan

  • Kraj urodzenia:

    Włochy

Matteo Salvini – życiorys i kariera polityczna 

Matteo Salvini urodził się 9 marca 1973 roku w Mediolanie. Uczył się w liceum im. Alessandro Manzoniego. Później uczęszczał na Uniwersytet w Mediolanie, gdzie najpierw studiował nauki polityczne, a następnie historię. By rozpocząć karierę polityczną przerwał studia, których później nigdy nie ukończył. 

W 1993 r. został radnym Mediolanu. W 2004 r. został posłem do europarlamentu, a cztery lata później wybrano go w skład Izby Deputowanych XVI kadencji. Zrezygnował jednak w lipcu 2009 r., po tym, jak został ponownie wybrany do Parlamentu Europejskiego w czerwcowych wyborach. 

W 2014 r. z powodzeniem ubiegał się o europarlamentarną reelekcję. W tym samym roku stanął również na czele ugrupowania Noi con Salvini. Polityk potwierdził też silną pozycję w Lidze Północnej. W wewnętrznym głosowaniu otrzymał poparcie 83 proc. członków partii i utrzymał stanowisko lidera Ligi Północnej. 

Wybory parlamentarne we Włoszech w 2018 r. przyniosły partii sukces. Tworząc centroprawicowy blok, między innymi razem z Forza Italia, udało się odnieść zwycięstwo. Następnie Matteo Salvini wszedł do rządu Giuseppe Contego. Objął w nim stanowiska wicepremiera oraz ministra spraw wewnętrznych.

Na początku 2020 r. odszedł z Ligi Północnej i został sekretarzem ugrupowania Lega per Salvini Premier (funkcjonującego też pod skróconą nazwą Lega). 

Dwa lata później Matteo Salvini utrzymał mandat senatora na XIX kadencję włoskiego parlamentu. 22 października 2022 r. został wicepremierem oraz ministrem infrastruktury i zrównoważonej mobilności w utworzonym wówczas rządzie Giorgii Meloni.

Matteo Salvini – poglądy 

Matteo Salvini jest uważany za polityka kontrowersyjnego. Słynie z ostrego sprzeciwu wobec unijnej polityki migracyjnej. Jego krytyczne podejście sprawia, że od lat przez znaczną część komentatorów uważany jest za eurosceptyka

Matteo Salvini znany jest również ze swoich prokremlowskich sympatii. Pytany o aneksję Krymu stwierdził, że „istnieją historycznie i kulturowo rosyjskie obszary, które słusznie należą do Federacji Rosyjskiej”. 

Matteo Salvini – życie prywatne 

W 2001 r. Matteo Salvini poślubił dziennikarkę Fabrizię Ieluzzi, która pracowała dla prywatnej stacji radiowej. Dwa lata później urodził mu się syn Federico. Małżeństwo zakończyło się rozwodem. W 2013 r. polityk zaręczył się z Elisą Isoardi, popularną prezenterką telewizyjną. Ten związek przetrwał trzy lata. Od marca 2019 r. Matteo Salvini jest zaręczony z Francescą Verdini, córką polityka Denisa Verdini.

Więcej na temat Matteo Salvini

Matteo Salvini - Wiadomości

Matteo Salvini - Wideo