Reklama

Jarosław Kaczyński

Poniedziałek, 13 czerwca 2022 (10:24)AktualizacjaWtorek, 31 października 2023 (14:06)

Jarosław Kaczyński to polski polityk i doktor nauk prawnych. Od 2003 roku jest prezesem partii Prawo i Sprawiedliwość. W latach 2005-2006 był prezesem Rady Ministrów, a od 2020 r. do 2022 r. i ponownie od 21 czerwca 2023 roku wicepremier Rzeczypospolitej. Jest bratem bliźniakiem Lecha Kaczyńskiego.

Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński/Łukasz Dejnarowicz/Agencja FORUM

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński - wykształcenie

Jarosław Kaczyński z wykształcenia jest prawnikiem. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Od lat 70. angażował się w działalność opozycyjną, współpracował z największymi organizacjami dysydenckimi w tym czasie: z Komitetem Obrony Robotników i Komitetem Helsińskim w latach 80-tych.

Jarosław Kaczyński - życie zawodowe i działalność polityczna

W latach 1989-1990 był redaktorem naczelnym ”Tygodnika Solidarność”, zastępując na tym stanowisku Tadeusza Mazowieckiego. W grudniu 1990 r. został szefem kancelarii Lecha Wałęsy. Odszedł z niej rok później.

W 1991 r. wszedł do Sejmu z listy Porozumienia Centrum. Sześć lat później związał się z Ruchem Odbudowy Polski i w tym samym roku został posłem z listy tej partii.

W 2001 r. Jarosław Kaczyński z bratem Lechem stworzył partię Prawo i Sprawiedliwość. Dwa lata później został prezesem tego ugrupowania i tę funkcję pełni do dziś.

Jarosław Kaczyński piastował funkcję prezesa Rady Ministrów w latach 2006-2007, a w 2010 r. był kandydatem na prezydenta Rzeczypospolitej. Walkę o urząd przegrał jednak z Bronisławem Komorowskim.

Prawo i Sprawiedliwość pod jego kierownictwem wygrało wybory do Sejmu i Senatu w 2015 roku. Sam Jarosław Kaczyński nie objął żadnej funkcji w tym okresie w strukturach administracji rządowej, a mimo to uznawany jest przez wielu komentatorów za kluczową postać w państwie.

W 2019 r. w wyborach parlamentarnych został ponownie wybrany do Sejmu, uzyskując mandat posła IX kadencji.

W drugim rządzie Morawieckiego, Jarosław Kaczyński objął funkcję wiceprezesa Rady Ministrów. 

Jako wicepremier oraz Przewodniczący Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych był autorem Ustawy o obronie Ojczyzny. 

Odwołano go z funkcji wicepremiera w czerwcu 2022 roku. Został ponownie powołany na to stanowisko w czerwcu 2023 r. później. 

Po wybuchu wojny na Ukrainie, 15 marca 2022 roku m.in wraz Mateuszem Morawieckim i innymi przedstawicielami państw Czech i Słowenii pojechali do Kijowa, aby spotkać się z prezydentem Zełenskim. Jarosław Kaczyński wezwał NATO do powołania misji pokojowej o charakterze militarnym w celu zatrzymania ludobójstwa.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy PiS.

Jarosław Kaczyński - wzrost 

Według mediów Jarosław Kaczyński ma wzrost 168 cm.

Jarosław Kaczyński - życie prywatne 

Kaczyński jest kawalerem i miłośnikiem kotów. Jest bratem bliźniakiem byłego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który zginął wraz z żoną Marią całą polską delegacją 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej w Smoleńsku

Jarosław Kaczyński mieszka na warszawskim Żoliborzu, gdzie się wychował.
Temat Jarosław Kaczyński znajdziesz również w serwisie: Kobieta, Film, Muzyka, Sport, Biznes

Jarosław Kaczyński - Wiadomości

Piątek, 12 kwietnia 2024 (19:19)
Klub PiS nie był jednomyślny w sprawie głosowania nad projektem Trzeciej Drogi, przywracającym kompromis aborcyjny. Choć większość posłów była przeciwko dalszym pracom, to czterech było przeciwnego...

Jarosław Kaczyński - Wideo