Reklama

Reklama

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński /Łukasz Dejnarowicz /Agencja FORUM
Jarosław Kaczyński urodził się 18 czerwca 1949 roku w Warszawie. To polski polityk i doktor nauk prawnych. Od 2003 r. jest prezesem partii Prawo i Sprawiedliwość, a od 2020 r. wicepremierem Rzeczypospolitej oraz przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. W latach 2005-2006 był prezesem Rady Ministrów.

Jarosław Kaczyński z wykształcenia jest prawnikiem. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Od lat 70. angażował się w działalność opozycyjną, współpracował z największymi organizacjami dysydenckimi w tym czasie: z Komitetem Obrony Robotników i Komitetem Helsińskim w latach 80-tych.

W latach 1989-1990 był redaktorem naczelnym ”Tygodnika Solidarność”, zastępując na tym stanowisku Tadeusza Mazowieckiego. W grudniu 1990 r. został szefem kancelarii Lecha Wałęsy. Odszedł z niej rok później.

W 1991 r. wszedł do Sejmu z listy Porozumienia Centrum. Sześć lat później związał się z Ruchem Odbudowy Polski i w tym samym roku został posłem z listy tej partii.

W 2001 r. Jarosław Kaczyński z bratem Lechem stworzył partię Prawo i Sprawiedliwość. Dwa lata później został prezesem tego ugrupowania i tę funkcję pełni do dziś.

Jarosław Kaczyński piastował funkcję prezesa Rady Ministrów w latach 2006-2007, a w 2010 r. był kandydatem na prezydenta Rzeczypospolitej. Walkę o urząd przegrał jednak z Bronisławem Komorowskim.

Prawo i Sprawiedliwość pod jego kierownictwem wygrało wybory do Sejmu i Senatu w 2015 roku. Sam Jarosław Kaczyński nie objął żadnej funkcji w strukturach administracji rządowej, a mimo to uznawany jest przez wielu komentatorów za kluczową postać w państwie.

Temat Jarosław Kaczyński znajdziesz również w serwisie:

Wiadomości

Wideo