Reklama

Marine Le Pen

Marine Le Pen to francuska polityk, prawniczka, a także liderka partii Zjednoczenie Narodowe. Deputowana do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji. Kandydatka w wyborach prezydenckich w 2012, 2017 i 2022 roku we Francji. 
Marine Le Pen - najważniejsze informacje
Marine Le Pen /AFP

Marine Le Pen - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    05.07.1968

  • Miejsce urodzenia:

    Neuilly-sur-Seine

  • Kraj urodzenia:

    Francja

Marine Le Pen to francuska polityk, prawniczka, a także liderka partii Zjednoczenie Narodowe. Deputowana do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji. Kandydatka w wyborach prezydenckich w 2012, 2017 i 2022 roku we Francji

Marine Le Pen – życiorys i kariera polityczna 

Marine Le Pen urodziła się 5 sierpnia 1968 roku w Neuilly-sur-Seine. Jest córką Jeana-Marie Le Pena, założyciela i pierwszego przewodniczącego Frontu Narodowego (dziś Zjednoczenie Narodowe). Marine Le Pen ukończyła studia w Paryżu, gdzie uzyskała wykształcenie prawnicze, zdobyła też dyplom z prawa karnego i pracowała jako adwokat. 

Do Frontu Narodowego Marine Le Pen wstąpiła w 1986 r., a od 1998 r. zajmowała się działem prawnym partii. W 2003 r. została wiceprzewodniczącą partii, natomiast rok później Marine Le Pen dostała się do Parlamentu Europejskiego. 

Marine Le Pen zajmowała się kampanią prezydencką ojca w 2007 r., a w 2011 r. została przewodniczącą Frontu Narodowego

Marine Le Pen wystartowała w wyborach prezydenckich w 2012 roku i zajęła w nich trzecie miejsce w pierwszej turze. Prezydentem został wtedy Francois Hollande. Z kolei w 2017 r. w wyborach prezydenckich Marine Le Pen była druga, przegrywając w drugiej turze z Emmanuelem Macronem. 

W czerwcu 2018 r. kierowany przez nią Front Narodowy przyjął nową nazwę – Zjednoczenie Narodowe. Marine Le Pen w 2021 r. ponownie ogłosiła start w wyborach prezydenckich. Po raz kolejny jej głównym rywalem okazał się Emmanuel Macron. Wyścig o fotel prezydencki przegrała w drugiej turze wyborów, uzyskując 41,46 proc. głosów

Marine Le Pen – poglądy 

Marine Le Pen w 2017 r. zadeklarowała chęć przywrócenia kontroli na francuskich granicach i wycofanie Francji ze strefy euro. Wspomniała też o możliwości przeprowadzenia referendum w sprawie przynależności Francji do Unii Europejskiej. 

Ponadto sprzeciwiała się zachodniej interwencji w wojnie domowej w Libii w 2011 r. oraz planom akcji zbrojnej w Syrii. W zakresie polityki zagranicznej Marine Le Pen zadeklarowała poparcie dla izolacjonizmu Francji

Marine Le Pen – życie prywatne

Marine Le Pen w latach 1997–2000 była żoną przedsiębiorcy Francka Chauffroy, z którym ma troje dzieci. W 2002 r. ponownie wyszła za mąż. Jej drugim mężem był związany z Frontem Narodowym – Eric Lorio. Ten związek przetrwał do 2009 r. Kolejnym partnerem życiowym Marine Le Pen był polityk Louis Aliot, z którym była związana do 2019 r.

Marine Le Pen - Wiadomości

Marine Le Pen - Wideo