Reklama

Dariusz Klimczak

Wtorek, 12 grudnia 2023 (12:23)AktualizacjaWtorek, 12 grudnia 2023 (16:10)

Dariusz Klimczak to polski historyk, politolog, samorządowiec i polityk, wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Poseł na Sejm IX i X kadencji. W 2023 roku został ministrem infrastruktury w rządzie premiera Donalda Tuska.

 Dariusz Klimczak
Dariusz Klimczak/Polsat News

Dariusz Klimczak

Dariusz Klimczak - wykształcenie

Dariusz Klimczak jest absolwentem historii na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Kontynuował naukę na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, zdobywając w 2008 roku tytuł doktora.

Dariusz Klimczak - kariera samorządowa

W 2002 roku Dariusz Klimczak dołączył do Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) w Krakowie oraz do Forum Młodych Ludowców, organizacji młodzieżowej PSL.

Dariusz Klimczak pełnił funkcję rzecznika prasowego zarządu wojewódzkiego PSL, był także asystentem eurodeputowanego Czesława Siekierskiego.

W latach 2005-2006 był prezesem zarządu wojewódzkiego Forum Młodych Ludowców w Małopolsce, a od 2005 do 2013 roku sprawował funkcję prezesa zarządu krajowego FML, co zaowocowało przyznaniem mu tytułu honorowego prezesa tej organizacji.

Dariusz Klimczak w kolejnych latach wciąż był ściśle związany z PSL, obejmując różne stanowiska, m.in. wiceprezesa zarządu wojewódzkiego i sekretarza Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL.

Od 2009 do 2018 roku był członkiem zarządu województwa łódzkiego, a od 2014 roku pełnił funkcję wicemarszałka w tym regionie. Jego rola w zarządzie województwa obejmowała nadzór merytoryczny nad obszarami związanymi z polityką zdrowotną, szpitalami, polityką społeczną, kulturą fizyczną, sportem i turystyką.

W 2015 roku Dariusz Klimczak objął kierownictwo regionalnych struktur PSL.

W 2018 roku został radnym województwa łódzkiego VI kadencji.

Dariusz Klimczak - kariera polityczna

W 2019 roku Dariusz Klimczak wystartował w wyborach do Sejmu IX kadencji z ramienia PSL. Wszedł do parlamentu, zdobywając w okręgu piotrkowskim 15 977 głosów.

W 2023 roku ponownie wszedł do Sejmu, tym razem z ramienia koalicji Trzecia Droga. Dariusz Klimczak uzyskał 21 826 głosów.

W tym samym roku został ministrem infrastruktury w koalicyjnym rządzie premiera Donalda Tuska.

Dariusz Klimczak - życie prywatne

Dariusz Klimczak ma żonę Martę, z którą wychowuje dwóch synów.

Dariusz Klimczak - Wiadomości

Wtorek, 12 grudnia 2023 (10:57)
Radosław Sikorski, Bartłomiej Sienkiewicz, Tomasz Siemoniak - to między innymi oni obejmą ważne stanowiska w nowym rządzie Donalda Tuska. Nie zabraknie też debiutantów - wśród nich znajdą się: Adam...
Piątek, 8 grudnia 2023 (08:51)
Donald Tusk zabrał głos ws. zadań swojego przyszłego rządu. Wskazał priorytety dotyczące zarówno obietnic wyborczych, jak i wyjaśnienia spraw z czasów rządów PiS. W Senacie pojawili się politycy...
Poniedziałek, 30 października 2023 (15:15)
W cieniu negocjacji o najważniejsze funkcje w państwie toczą się zakulisowe rozmowy na temat obsady poszczególnych resortów. Jednym z najciekawszych jest Ministerstwo Edukacji i Nauki, które...

Dariusz Klimczak - Wideo

Czwartek, 16 maja 2024 (09:00)
- Ja nie opowiadam, ja robię. Wiele inwestycji związanych z CPK jest na bieżąco realizowanych i jeżeli ktoś opowiada, że my mrozimy, hamujemy, to jest to nieprawda - powiedział Dariusz Klimczak w...