Reklama

Piotr Zgorzelski

Czwartek, 8 grudnia 2022 (23:41)AktualizacjaCzwartek, 16 listopada 2023 (10:28)

Piotr Zgorzelski to polski polityk, samorządowiec i nauczyciel. Poseł na Sejm VII, VIII, IX i X kadencji. Wicemarszałek Sejmu IX i X kadencji. Związany z projektem politycznym Koalicja Polska, skupionym wokół Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Piotr Zgorzelski
Piotr Zgorzelski/Polsat News

Piotr Zgorzelski

Piotr Zgorzelski - wykształcenie i kariera zawodowa

Piotr Zgorzelski ma wyższe wykształcenie. Uzyskał tytuł magistra historii w roku 1990, po studiach na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego. 

Następnie zdecydował się na studia podyplomowe z ekonomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył je w roku 2002. Kolejne studia podyplomowe ukończył w roku 2007. Były to studia z zakresu integracji europejskiej w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Po kolejnych 3 latach mógł świętować ukończenie następnych - menadżerskich studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim.

Pracę zawodową rozpoczął w 1983 roku, obejmując stanowisko nauczyciela w szkołach podstawowych w Ciachcinie i w Leszczynie Szlacheckim. Został dyrektorem tej drugiej placówki w 1992 r. i sprawował tę funkcję do 1998 r..

Piotr Zgorzelski - kariera polityczna

W latach 80’ Piotr Zgorzelski należał do Konfederacji Polski Niepodległej. W 1998 roku został wybrany na wicewójta znajdującej się pod Płockiem gminy Bielsk. Po zakończeniu 4-letniej kadencji na tym stanowisku znalazł się w radzie powiatu płockiego. W 2003 r. został dyrektorem delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Płocku

Po upływie kolejnych siedmiu lat zastąpił Michała Boszkę na stanowisku starosty płockiego.

Zaangażował się w działalność PSL, zostając wiceprezesem struktur wojewódzkich tej partii oraz prezesem jej struktur powiatowych. W roku 2015 powierzono mu stanowisko sekretarza Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL. 

Startował w wyborach do Senatu w roku 2005 i do Sejmu w roku 2007, jednak bezskutecznie. Mandat poselski uzyskał w końcu w roku 2011, kandydując z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ubiegał się o reelekcję w roku 2015 i uzyskał ją. 

Został też posłem na Sejm IX kadencji, po udanym starcie w wyborach parlamentarnych w 2019 r. Dnia 12 listopada tego samego roku został wybrany na wicemarszałka Sejmu IX kadencji.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła X kadencji Sejmu. Został wybrany na wicemarszałka Sejmu X kadencji.

Piotr Zgorzelski - odznaczenia

W 2004 r. został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, a w roku 2015 Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego.

Piotr Zgorzelski - życie prywatne

Piotr Zgorzelski w dzieciństwie mieszkał w Płocku przy ul. Grodzkiej. Wychowywał się na płockim Starym Mieście.

Piotr Zgorzelski - Wiadomości

Wtorek, 26 marca 2024 (09:00)
"Chciałem i chcę zeznawać przed komisjami śledczymi" - napisał Zbigniew Ziobro w liście do Szymona Hołowni. Były minister przesłał marszałkowi Sejmu wniosek o powołanie biegłych, którzy ocenią stan...

Piotr Zgorzelski - Wideo