Reklama

Władysław Kosiniak-Kamysz

Władysław Kosiniak-Kamysz /Radek Pietruszka /PAP
Władysław Kosiniak-Kamysz urodził się 10 sierpnia 1981 roku w Krakowie. To polski polityk i samorządowiec oraz prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. W latach 2011-2015 był ministrem pracy i polityki społecznej. Władysław Kosiniak-Kamysz ma wykształcenie medyczne. Ukończył studia na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 2010 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych. 

Jest związany z Polskim Stronnictwem Ludowym od 2000 r. Był jednym ze współtwórców Forum Młodych Ludowców. W latach 2008-2012 pełnił funkcję sekretarza Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL. W listopadzie 2011 r. Kosiniak-Kamysz został zaprzysiężony na urząd ministra pracy i polityki społecznej w rządzie Donalda Tuska. To stanowisko ponownie objął w 2014 r. w rządzie Ewy Kopacz

Kariera polityczna Władysława Kosiniaka-Kamysza nabrała rozpędu w 2015 r. Powołano go na stanowisko prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego. W roku 2019 r. w wyborach parlamentarnych udało mu się ponownie uzyskać mandat posła. Rok później Kosiniak-Kamysz startował jako kandydat w wyborach prezydenckich. Uzyskał piąty wynik spośród jedenastu kandydatów. 

Od 2009 r. Władysław Kosiniak-Kamysz był żonaty z Agnieszką, z którą rozwiódł się w 2016 r. Trzy lata później ożenił się z Pauliną Wojas. Mają dwie córki - Zofię i Różę.

Temat Władysław Kosiniak-Kamysz znajdziesz również w serwisie:

Wiadomości

Wideo