Reklama

Władysław Kosiniak-Kamysz

Poniedziałek, 13 czerwca 2022 (10:24)AktualizacjaCzwartek, 6 czerwca 2024 (14:20)

Władysław Kosiniak-Kamysz to polski polityk, samorządowiec oraz prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. W latach 2011-2015 był ministrem pracy i polityki społecznej. Poseł na Sejm VIII, IX i X kadencji. Kandydat na urząd prezydenta RP w pierwszych i drugich wyborach w 2020.Władysław Kosiniak-Kamysz ma wykształcenie medyczne. W 2023 r. został ministrem obrony narodowej i pierwszym wicepremierem w rządzie Donalda Tuska.

Władysław Kosiniak-Kamysz
Władysław Kosiniak-Kamysz/Radek Pietruszka/PAP

Władysław Kosiniak-Kamysz

Władysław Kosiniak-Kamysz - życie wykształcenie

Ukończył studia na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 2010 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych.

Władysław Kosiniak-Kamysz - kariera polityczna

Władysław Kosiniak-Kamysz jest związany z Polskim Stronnictwem Ludowym od 2000 r. Był jednym ze współtwórców Forum Młodych Ludowców. W latach 2008-2012 pełnił funkcję sekretarza Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL.

W listopadzie 2011 r. Kosiniak-Kamysz został zaprzysiężony na urząd ministra pracy i polityki społecznej w rządzie Donalda Tuska. To samo stanowisko ponownie objął w 2014 r. w rządzie Ewy Kopacz

Kariera polityczna Władysława Kosiniaka-Kamysza nabrała rozpędu w 2015 r. Powołano go na stanowisko prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego. W roku 2019 r. w wyborach parlamentarnych udało mu się ponownie uzyskać mandat posła. 

W 2020 roku Kosiniak-Kamysz był kandydatem w wyborach prezydenckich. Uzyskał piąty wynik spośród jedenastu kandydatów.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy Trzeciej Drogi. Został następnie ministrem obrony narodowej i pierwszym wicepremierem w rządzie Donalda Tuska.

Władysław Kosiniak-Kamysz - wzrost

Według mediów Władysław Kosiniak-Kamysz ma wzrost 192 cm.

Władysław Kosiniak-Kamysz - życie prywatne

Od 2009 r. Władysław Kosiniak-Kamysz był żonaty z Agnieszką, z którą rozwiódł się w 2016 r. Trzy lata później ożenił się z Pauliną Wojas

Mają troje dzieci: dwie córki - Zofię i Różę i syna, którego narodziny polityk obwieścił w niedzielę 27 kwietnia w mediach społecznościowych. "3890 gramów szczęścia. Witaj na świecie, synu. Mama i nasz maluch bardzo dzielni" - napisał Władysław Kosiniak-Kamysz.
Temat Władysław Kosiniak-Kamysz znajdziesz również w serwisie: Biznes

Władysław Kosiniak-Kamysz - Wiadomości

Czwartek, 6 czerwca 2024 (15:26)
Zmarł polski żołnierz, który został ugodzony nożem przez migranta na granicy polsko-białoruskiej - przekazało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Mundurowy walczył o życie co najmniej od 28...

Władysław Kosiniak-Kamysz - Wideo