Reklama

Reklama

Viktor Orbán

Viktor Orbán /Artur Barbarowski /East News
Viktor Orbán to węgierski polityk i prawnik, a od 1990 roku poseł do Zgromadzenia Narodowego kolejnych dziewięciu kadencji. Orbán to przewodniczący Fideszu, narodowej, konserwatywnej i umiarkowanie eurosceptycznej partii. Orbán to również premier Węgier w latach 1998–2002 i od 2010 roku.

W 1987 ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Loránda Eötvösa. Pracę magisterską poświęcił ruchowi społecznemu wewnątrz systemu politycznego na przykładzie Polski. Studiował brytyjską filozofię polityczną na Uniwersytecie Oksfordzkim. 16 czerwca 1989 roku, w czasie pogrzebu bohaterów powstania węgierskiego, wygłosił przemówienie na placu Bohaterów w Budapeszcie, w którym zażądał wycofania z Węgier żołnierzy Armii Radzieckiej i przeprowadzenia wolnych wyborów.

Orbán w 1993 po raz pierwszy został przewodniczącym Fideszu. Ugrupowaniem tym kierował do 2000 roku. Ponownie stanął na jego czele dwa lata później, a Fidesz pod jego kierownictwem przeszedł prawdziwą ewolucję od ugrupowania liberalnego do partii konserwatywnej.

Polityka prowadzona przez Viktora Orbána od 2010 roku, gdy ponownie został premierem, określana jest przez krytyków jako prowadząca do erozji demokracji i zwracająca kraj w kierunku państwa autorytarnego. Zdaniem krytyków rządy węgierskiego premiera doprowadziły do rozkładu demokratycznych struktur Węgier, w tym ograniczenia niezależności i niezawisłości władzy sądowniczej. Orbán oskarżany jest również o podejmowanie działań ograniczających wolność prasy, w tym przejęcie kontroli nad mediami państwowymi i niemal wszystkimi mediami prywatnymi.

Viktor Orbán jest żonaty z prawniczką Anikó Lévai, para ma pięcioro dzieci. Jest wiernym Węgierskiego Kościoła Reformowanego. Czynnie uprawia piłkę nożną, grał w klubie sportowym FC Felcsút. W 2007 roku założył klub piłkarski Puskás Akadémia FC.

Temat Viktor Orbán znajdziesz również w serwisie:

Wiadomości

Wideo