Reklama

Mirosław Suchoń

Czwartek, 14 marca 2024 (09:29)AktualizacjaCzwartek, 14 marca 2024 (13:40)

Mirosław Suchoń to polski polityk, ekonomista i informatyk. Przewodniczący klubu parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga. Poseł na Sejm VIII, IX i X kadencji.

Mirosław Suchoń
Mirosław Suchoń/Tomasz Jastrzębowski/Reporter

Mirosław Suchoń

  • Data urodzenia:10.01.1976
  • Miejsce urodzenia:Bielsko-Biała
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Należy do:

Mirosław Suchoń - wykształcenie

Mirosław Suchoń to absolwent Liceum w Zespole Szkół Ekonomicznych w Bielsku-Białej. W 2000 r. ukończył finanse i bankowość na wydziale zamiejscowym w Chorzowie Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

Mirosław Suchoń - kariera zawodowa

Mirosław Suchoń pracował w branży bezpieczeństwa systemów informatycznych. Był przewodniczącym rady Osiedla Karpackiego i zasiadał w radzie nadzorczej Karpackiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Był członkiem krajowego zespołu konsultacyjnego ds. systemu WORD oraz pracował w branży ruchu drogowego.

Mirosław Suchoń - działalność samorządowa

W 2006 i 2010 r. Mirosław Suchoń bezskutecznie starał się o mandat radnego Bielska-Białej.

W latach 2001-2006 był przewodniczącym regionu śląskiego i członkiem rady w Młodym Centrum. Działał również w Stowarzyszeniu Projekt: Polska.

Mirosław Suchoń - działalność polityczna

Mirosław Suchoń należał do Unii Wolności, gdzie zasiadał w zarządzie regionu śląskiego i był wiceprzewodniczącym tego ugrupowania w Bielsku-Białej. Był także członkiem Partii Demokratycznej - demokraci.pl, w której pełnił funkcję członka zarządu i rady krajowej.

W 2005 r. bezskutecznie kandydował w wyborach parlamentarnych do Sejmu. W 2015 r. ponownie startował w wyborach do Sejmu na pierwszym miejscu listy Nowoczesnej Ryszarda Petru w okręgu bielskim i uzyskał mandat posła VIII kadencji. W 2019 r. z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję jako kandydat Koalicji Obywatelskiej.

20 kwietnia 2021 r. przeszedł z KO i Nowoczesnej do Polski 2050.

wyborach parlamentarnych w 2023 r. został ponownie wybrany do Sejmu, kandydując z ramienia Trzeciej Drogi. W listopadzie 2023 r. został przewodniczącym klubu parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga. W Sejmie X kadencji jest przewodniczącym sejmowej Komisji Infrastruktury i należy do Komisji Finansów Publicznych.

Mirosław Suchoń - poglądy

Mirosław Suchoń opowiadał się za rozszerzeniem kodeksu karnego o ochronę przed znieważeniem oraz naruszeniem nietykalności cielesnej niepełnosprawnych i osób heteronormatywnych. 

Jest zwolennikiem związków partnerskich. W rozmowie z RMF FM w styczniu 2024 r. powiedział, że jego zdaniem w sprawie aborcji powinno się zorganizować referendum, a sam zagłosuje tak, "jak podpowie mu małżonka", ponieważ - według niego - w tej sprawie powinny decydować kobiety.

Mirosław Suchoń - życie prywatne

Mirosław Suchoń jest żonaty. Był uczestnikiem Ruchu Światło-Życie.

Mirosław Suchoń - Wiadomości

Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 (19:52)
"Podjąłem decyzję, że nie wystartuję w wyborach do Parlamentu Europejskiego z pozycji pierwszej" - przekazał poseł Polski 2050 Mirosław Suchoń. Dodał, że rozpoczęte sprawy "trzeba dokończyć". Wciąż...
Piątek, 8 marca 2024 (19:45)
Poseł Adam Gomoła został wykluczony z Polski 2050 - podała partia w komunikacie. To skutek ujawnienia nagrań z udziałem posła. "Zaistniała sytuacja pozostawia wątpliwości, czy w przypadku pana...
Wtorek, 13 lutego 2024 (12:45)
Powodem tej pomyłki był błąd ludzki - w taki sposób TVP tłumaczy wpadkę z sobotniego wydania programu informacyjnego "19.30". W jego trakcie zaprezentowano widzom wyniki sondażu, które wskazywały...

Mirosław Suchoń - Wideo