Reklama

Mateusz Morawiecki

Poniedziałek, 13 czerwca 2022 (10:24)AktualizacjaŚroda, 17 lipca 2024 (09:33)

Mateusz Morawiecki to polski polityk, menedżer i bankowiec. Poseł na Sejm IX i X kadencji. Prezes Rady Ministrów od 11 grudnia 2017 roku. Wiceprezes partii Prawo i Sprawiedliwość. Były prezes zarządu Banku Zachodniego WBK, minister rozwoju, rozwoju i finansów, minister cyfryzacji oraz sportu.

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki/AFP

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki - wykształcenie

Ukończył IX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu. Następnie kontynuował edukację na Politechnice Wrocławskiej, Central Connecticut State University, Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu i Uniwersytecie Habsburskim na kierunkach prawo europejskie i ekonomika integracji gospodarczej.

Studiował prawo również na Uniwersytecie w Bazylei oraz w Kellogg School of Management przy Northwestern University.

Mateusz Morawiecki - życie zawodowe i działalność polityczna

W 1991 r. Mateusz Morawiecki był współzałożycielem oraz redaktorem pisma "Dwa Dni". W kolejnych latach podejmował zatrudnienie na różnych stanowiskach w administracji rządowej. W 1998 r. rozpoczął pracę w Banku Zachodnim WBK. W maju 2007 r. objął stanowisko prezesa zarządu tej instytucji.

Mateusz Morawiecki był konsulem honorowym Republiki Irlandii w Polsce. W 2010 r. powołano go w skład Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku. W marcu 2016 r. wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości.

W listopadzie 2015 roku objął urzędy wiceprezesa Rady Ministrów i ministra rozwoju w rządzie Beaty Szydło, zaś od września 2016 r. został powołany także na ministra rozwoju i finansów.

W styczniu 2018 roku został odwołany z tej funkcji. Następnie przejął obowiązki ministra cyfryzacji, które wykonywał do 17 kwietnia 2018 r. Z kolei ministrem sportu był od 15 listopada do 5 grudnia 2019 r.

Mateusz Morawiecki został prezesem Rady Ministrów w listopadzie 2019 r. Funkcję sprawował do 2023 roku.

Najwyższa Izba Kontroli w maju 2021 roku złożyła do prokuratury zawiadomienie o prawdopodobnym popełnieniu przestępstwa przez Morawieckiego w postaci nadużycia swoich uprawnień w związku z przygotowaniami do przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 roku, które wygrał po raz drugi z rzędu Andrzej Duda.

Dwa miesiące później stał się wiceprezesem partii rządzącej - Prawa i Sprawiedliwości.

Mateusz Morawiecki jest drugim najdłużej urzędującym premierem III RP, wyprzedzając Jerzego Buzka. Obecnie na pierwszym miejscu w tym zestawieniu znajduje się Donald Tusk.

Mateusz Morawiecki - wybory parlamentarne 2023

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy PiS. Prezydent Andrzej Duda, w związku z tym, że PiS uzyskało w wyborach najwięcej mandatów w Sejmie, powierzył mu misję utworzenia rządu.

20 listopada 2023 r. Mateusz Morawiecki poinformował o zamiarze wystosowania do liderów ugrupowań politycznych zaproszenia w sprawie poparcia dla rządu. Z możliwości rozmów skorzystała jednak wyłącznie Konfederacja.

W poniedziałek 27 listopada 2023 r. prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł Mateusza Morawieckiego na Prezesa Rady Ministrów, powołał także nowy rząd premiera Mateusz Morawieckiego.

11 grudnia 2023 r. Mateusz Morawiecki złożył dymisję swojego trzeciego rządu na ręce prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent powierzył Radzie Ministrów sprawowanie obowiązków tylko do momentu powołania nowego rządu. Tego dnia Sejm nie udzielił bowiem wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego, po uprzednim wygłoszeniu przez niego exposé.

Inicjatywę w sprawie wyboru premiera i rządu przejął Sejm, który wieczorem 11 grudnia 2023 r. w ramach tzw. drugiego kroku konstytucyjnego wybrał przewodniczącego PO Donalda Tuska na premiera

Jako datę zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych podała środę 13 grudnia 2023 r. o godz. 9:00.

Mateusz Morawiecki - wzrost

Według mediów Mateusz Morawiecki ma wzrost 180 cm.

Mateusz Morawiecki - życie prywatne

Mateusz Morawiecki jest synem Jadwigi i Kornela Morawieckich. W latach 90-tych poślubił Iwonę Morawiecką, którą poznał w szkole podstawowej. 

Mają czworo dzieci: Olgę, Magdalenę, Jeremiasza i Ignacego. Były rzecznik banku WBK Piotr Gajdziński w książce "Delfin. Mateusz Morawiecki" ujawnił, że dwoje z nich jest adoptowanych.

W 2019 r. napisał o tym "Super Express". Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował później, że młodsze dzieci szefa rządu wiedziały, że są przysposobione. Politycy komentowali wówczas, że to "wciąganie dzieci w politykę" oraz "uderzenie w rodzinę i życie prywatne".

Mateusz Morawiecki jest katolikiem.
Temat Mateusz Morawiecki znajdziesz również w serwisie: Film, Muzyka, Zielona Interia, Sport, Biznes, Motoryzacja

Powiązane z tematem Mateusz Morawiecki

Polski Ład to rządowy plan odbudowy i rozwoju polskiej gospodarki po pandemii COVID-19. Jego celem jest tworzenie lepszych warunków do życia obywateli Polski i zmniejszanie nierówności społecznych...

Mateusz Morawiecki - Wiadomości

Poniedziałek, 15 lipca 2024 (15:42)
"Zatrzymanie Marcina Romanowskiego to działanie stricte polityczne, które zasługuje na pogardę" - skomentował w mediach społecznościowych były premier i poseł PiS Mateusz Morawiecki. Romanowski...
Niedziela, 14 lipca 2024 (19:55)
Prawo i Sprawiedliwość wydało specjalne oświadczenie dotyczące zamachu na byłego prezydenta USA Donalda Trumpa. Partia Jarosława Kaczyńskiego nawiązała do niedawnego ataku na premiera Słowacji oraz...
Piątek, 12 lipca 2024 (18:50)
Jarosław Kaczyński ma przed sobą potężne problemy, dworski model zarządzania partią coraz częściej się zacina. Ale na razie, dopóki najpoważniejszym wyzwaniem jest Jan Krzysztof Ardanowski, prezes...
Środa, 10 lipca 2024 (10:43)
Co ustaliła we wtorek komisja ds. afery wizowej? I do jakiej szczególnej prawdy, ważnej dla obywateli, miało doprowadzić przesłuchanie byłego szefa Orlenu? Komisje śledcze kompromitują same siebie...

Mateusz Morawiecki - Wideo