Reklama

Reklama

Mateusz Morawiecki

/AFP

Mateusz Morawiecki urodził się 20 czerwca 1968 roku we Wrocławiu. To polski polityk, menadżer i bankowiec. Prezes Rady Ministrów od 2019 roku i wiceprezes partii Prawo i Sprawiedliwość. Były prezes zarządu Banku Zachodniego WBK, minister rozwoju i finansów, minister cyfryzacji oraz minister sportu.

Ukończył IX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu. Następnie kontynuował edukację na Politechnice Wrocławskiej, Central Connecticut State University, Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu i Uniwersytecie Habsburskim na kierunkach prawo europejskie i ekonomika integracji gospodarczej. Studiował prawo również na Uniwersytecie w Bazylei oraz w Kellogg School of Management przy Northwestern University.

W 1991 r. Mateusz Morawiecki był współzałożycielem oraz redaktorem pisma ”Dwa Dni”. W kolejnych latach podejmował zatrudnienie na różnych stanowiskach w administracji rządowej. W 1998 r. rozpoczął pracę w Banku Zachodnim WBK. W maju 2007 r. objął stanowisko prezesa zarządu tej instytucji.

Mateusz Morawiecki był konsulem honorowym Republiki Irlandii w Polsce. W 2010 r. powołano go w skład Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku.

W marcu 2016 r. wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości. W listopadzie 2015 roku objął urzędy wiceprezesa Rady Ministrów i ministra rozwoju w rządzie Beaty Szydło, zaś od września 2016 r. został powołany także na ministra rozwoju i finansów. W styczniu 2018 roku został odwołany z tej funkcji. Następnie przejął obowiązki ministra cyfryzacji, które wykonywał do 17 kwietnia 2018 r. Z kolei ministrem sportu był od 15 listopada do 5 grudnia 2019 r.

Mateusz Morawiecki został prezesem Rady Ministrów w listopadzie 2019 r. i tę funkcję sprawuje do dziś.

Mateusz Morawiecki jest synem Jadwigi i Kornela Morawieckich. W latach 90-tych poślubił Iwonę, z którą ma czwórkę dzieci: Olgę, Magdalenę, Jeremiasza i Ignacego.

 

Wiadomości

Wideo