Reklama

Jacek Bury

Jacek Bury / Jacek Domiński/REPORTER /East News
  • Data urodzenia:

    01.01.1967

  • Miejsce urodzenia:

    Józefów

  • Kraj urodzenia:

    Polska

  • Należy do:

Jacek Bury to polski polityk i przedsiębiorca. Senator X kadencji.

Jacek Bury – wykształcenie

Jacek Bury ma wyższe wykształcenie. Ukończył studia na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej w Lublinie. W latach 90’ założył rodzinną firmę Bury Sp. z o.o., którą prowadzi wraz z bratem. Grupa Bury działa w czterech obszarach: żywność, transport, serwis samochodów ciężarowych, a także edukacja. Jacek Bury to również współwłaściciel spółki Educo, która prowadzi w Lublinie szkoły i przedszkola.

Jacek Bury – kariera polityczna

Jacek Bury zaangażował się w politykę w roku 2015, skupiając się na rozwijaniu nowej partii – Nowoczesnej. Wraz z żoną rozwijał lubelskie struktury tej partii. Został przewodniczącym lubelskich struktur Nowoczesnej i zasiadał w jej zarządzie krajowym. Uzyskał mandat radnego sejmiku lubelskiego w roku 2018, po starcie w wyborach samorządowych z listy Koalicji Obywatelskiej. W kolejnym roku zrezygnował z bycia członkiem partii Nowoczesna.

Został kandydatem KO do Senatu w wyborach parlamentarnych, które odbyły się w tym samym roku. Popierała go również Koalicja Polska i Lewica. Został senatorem X kadencji. W styczniu 2021 roku zrezygnował z członkostwa w Klubie Parlamentarnym Koalicja Polska, by przejść do ruchu Polska 2050, który został założony przez Szymona Hołownię, po tym, jak w wyborach prezydenckich w roku 2020 zajął trzecie miejsce. Na początku 2022 roku Jacek Bury dołączył do komisji nadzwyczajnej ds. wyjaśnienia przypadków inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus, która została powołana przez Senat.

Jacek Bury – życie prywatne

Jeszcze w trakcie studiów Jacek Bury związany był z Ruchem Światło-Życie, czyli z ruchem odnowy Kościoła rzymskokatolickiego. Następnie był pracownikiem wydawnictwa Wspólnoty Chrześcijańskiej „Pojednanie” w Lublinie. W 1997 roku razem z Pawłem Chojeckim założył Kościół Nowego Przymierza, który opuścił, kiedy zauważył, że zaczyna on przypominać sektę.

Żoną Jacka Burego jest Urszula Bury, która również była związana z polityką. Jego ojciec był murarzem, a matka gospodynią domową. Jacek Bury ma czwórkę rodzeństwa. W szkole średniej grywał w szkolnym teatrze, a po liceum zdawał do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, jednak nie dostał się na studia.

Jacek Bury lubi aktywnie spędzać wolny czas. Kibicuje lubelskim żużlowcom, gra w tenisa, lubi podróże, a także wspinaczkę wysokogórską. 

Wiadomości

Wideo