Reklama

Michał Kołodziejczak

Piątek, 12 sierpnia 2022 (10:36)AktualizacjaPiątek, 23 lutego 2024 (10:40)

Michał Kołodziejczak to polski rolnik, działacz rolniczy i polityk. Od grudnia 2018 roku jest przewodniczącym założonego przez siebie stowarzyszenia AGROunia. Poseł na Sejm X kadencji. Od grudnia 2023 r. wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi w trzecim rządzie Donalda Tuska.

Michał Kołodziejczak, założyciel i lider AGROunii
Michał Kołodziejczak, założyciel i lider AGROunii/Adam Burakowski/REPORTER/East News

Michał Kołodziejczak

  • Data urodzenia:14.09.1988
  • Miejsce urodzenia:Sieradz
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Należy do:
Michał Kołodziejczak to polski rolnik, działacz rolniczy i polityk. Od grudnia 2018 roku jest przewodniczącym założonego przez siebie stowarzyszenia AGROunia.

Michał Kołodziejczak - wykształcenie

Lider AGROunii zakończył edukację na poziomie szkoły średniej. Nie zdecydował się na kontynuowanie nauki na uczelni wyższej. Jak sam mówi, nie jest mu to niezbędne do kontynuowania działalności w ramach projektu, jakim jest AGROunia.

Michał Kołodziejczak - kariera zawodowa i polityczna

Michał Kołodziejczak rozpoczął swoją działalność jako rolnik w branży ziemniaczanej. Gospodarstwo rolne prowadzi wspólnie z ojcem i bratem, jego wielkość szacuje się na 20 hektarów ziemi. W latach 2014-2018 Michał Kołodziejczak sprawował funkcję radnego miasta i gminy Błaszki. W wyborach startował z list Prawa i Sprawiedliwości. W 2015 roku został wyrzucony z partii po tym, jak zorganizował we wsi spotkanie z rolnikami na temat ówczesnej sytuacji w rolnictwie. Pozostał radnym do końca kadencji.

Od 2018 roku Kołodziejczak organizował protesty rolnicze przeciwko polityce rolnej rządu m.in. nieudolności w walce z afrykańskim pomorem świń. Najbardziej pamiętny protest miał miejsce w Warszawie w marcu 2019 roku, gdy protestujący rolnicy wyrzucili na placu Zawiszy jabłka i palili opony. Strajk w Warszawie został już zorganizowany pod szyldem AGROunii, stowarzyszenia, które Michał Kołodziejczak zarejestrował 7 grudnia 2018.

W maju 2021 roku Kołodziejczak poinformował o zebraniu wymaganej przepisami liczby podpisów do założenia partii pod nazwą AGROunia. W sierpniu 2021 Michał Kołodziejczak złożył wniosek o rejestrację partii politycznej w Sądzie Okręgowym w Warszawie.


W wyborach parlamentarnych w 2023 r. Michał Kołodziejczak startował z pierwszego miejsca listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu konińskim i uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z wynikiem 44 062 głosów. Jest członkiem Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

20 grudnia 2023 r. Michał Kołodziejczak został wiceministrem rolnictwa, obejmując stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Michał Kołodziejczak - życie prywatne

Michał Kołodziejczak jest żonaty z Katarzyną, która jest od niego o cztery lata młodsza. Para poznała się w Warszawie, skąd pochodzi Katarzyna, jednak po ślubie zamieszkali wspólnie na wsi, w domu Michała Kołodziejczaka. Mają jedną córkę - Nataszę.

Lider AGROunii ma brata i dwie siostry.

Michał Kołodziejczak - Wiadomości

Michał Kołodziejczak - Wideo