Reklama

Paulina Hennig-Kloska

Wtorek, 13 grudnia 2022 (15:33)AktualizacjaWtorek, 12 grudnia 2023 (16:08)

Paulina Hennig-Kloska to działaczka polityczna i przedsiębiorczyni. Posłanka na Sejm VIII, IX i X kadencji. W grudniu 2023 r. w rządzie koalicyjnym Donalda Tuska została ministrem klimatu i środowiska.

Paulina Hennig-Kloska
Paulina Hennig-Kloska/Maciej Luczniewski/REPORTER/East News

Paulina Hennig-Kloska

  • Data urodzenia:05.10.1977
  • Miejsce urodzenia:Gniezno
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Należy do:

Paulina Hennig-Kloska - wykształcenie

Paulina Hennig-Kloska jest absolwentką Szkoły Wyższej im. P. Włodkowica w Płocku, gdzie w 1999 roku obroniła tytuł licencjata. Studia magisterskie, również z politologii, ukończyła już na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu w 2001 roku. W 2005 roku uzyskała kwalifikacje podyplomowe z analizy finansowej i controllingu na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

Paulina Hennig-Kloska - kariera zawodowa

Paulina Hennig-Kloska karierę zawodową rozpoczęła jako dziennikarka rozgłośni radiowej w Gnieźnie oraz dyrektorka oddziału Raiffeisen Bank w latach 2004-2014. W 2014 rozpoczęła pracę jako dyrektorka Centrum Biznesowego Banku BGŻ BNP Paribas.

Paulina Hennig-Kloska - kariera polityczna

Rok później dołączyła do Stowarzyszenia Nowoczesna, gdzie została mianowana wiceprzewodniczącą Zarządu Regionu Wielkopolskiego. W wyborach parlamentarnych w 2015 roku została wybrana na posłankę z ramienia Nowoczesnej. W czasie trwania VIII kadencji Sejmu była członkinią m.in. Parlamentarnej Grupy Kobiet, Parlamentarnego Zespołu ds. Stwardnienia Rozsianego oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Przyszłości Unii Europejskiej. Od 2017 do 2019 była wiceprzewodniczącą Klubu Poselskiego Nowoczesna. W 2017 roku zaczęła również pełnić funkcję rzeczniczki prasowej Nowoczesnej oraz została wiceprzewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Programu "Aktywna Rodzina", a także przewodniczącą Parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia afer finansowych, w szczególności KNF, SKOK i GetBack.

W wyborach parlamentarnych 2019 skutecznie ubiegała się o reelekcję z listy Koalicji Obywatelskiej. W grudniu 2019 roku została mianowana na przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Pojezierzy Wielkopolskich.

Kontrowersje wzbudziło jej nieoczekiwane odejście z Nowoczesnej oraz Koalicji Obywatelskiej i przejście do nowopowstałego ruchu politycznego Szymona Hołowni - Polska 2050 w lutym 2021 roku, mimo że wcześniej zaprzeczała plotkom, mówiącym o jej przejściu do ruchu Szymona Hołowni.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskała po raz trzeci mandat poselski. Kandydowała z ramienia koalicji Trzecia Droga. Poparło ją 30 334 wyborców. W grudniu 2023 r. w rządzie koalicyjnym Donalda Tuska, utworzonym po odwołaniu trzeciego gabinetu Mateusza Morawieckiego, Paulina Hennig-Kloska została ministrem klimatu i środowiska.

Paulina Hennig-Kloska - życie osobiste

Paulina Hennig-Kloska ma męża Artura i dwie córki. Jej mąż jest właścicielem Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego “Borg” w Gnieźnie.

Paulina Hennig-Kloska - poglądy

W swoich postulatach politycznych stawia na silną gospodarkę, pomoc osobom z niepełnosprawnością oraz działania proekologiczne.
Temat Paulina Hennig-Kloska znajdziesz również w serwisie: Zielona Interia, Biznes

Paulina Hennig-Kloska - Wiadomości

Czwartek, 23 maja 2024 (13:54)
- W kłamstwie jesteście mistrzami, ale prawda jest brutalna i prawda się obroni - powiedział podczas czwartkowych obrad Sejmu wiceszef aktywów państwowych Robert Kropiwnicki. Dodał, że polityków...
Czwartek, 9 maja 2024 (17:33)
Paulina Hennig-Kloska będzie kontynuować swoją pracę w rządzie na stanowisku minister klimatu i środowiska - zdecydował w czwartek Sejm. Wotum nieufności wobec posłanki Polski 2050 złożyło Prawo i...

Paulina Hennig-Kloska - Wideo