Reklama

Waldemar Pawlak

Waldemar Pawlak /Mateusz Jagielski /East News
Waldemar Pawlak jest polskim politykiem, byłym prezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego, a także byłym Prezesem Rady Ministrów. Od 1992 roku jest prezesem Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Dwukrotnie kandydował w wyborach prezydenckich – w 1995 oraz 2010 roku.

Waldemar Pawlak — wykształcenie

Waldemar Pawlak jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, gdzie w 1984 roku ukończył studia na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych. Studia doktoranckie rozpoczął na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, gdzie rozpoczął pisanie rozprawy „Wykorzystanie sieci neuronowych i algorytmów genetycznych do prognozowania trendów gospodarczych”. Nie ukończył jednak pracy, przez co nie zdobył tytułu doktora.

Waldemar Pawlak — kariera zawodowa i polityczna

Po zakończeniu studiów w połowie lat 80. XX wieku Waldemar Pawlak zaczął prowadzić gospodarstwo rolne we wsi Kamionka, którym zajmuje się do dziś. W 1985 roku został członkiem Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i z list tej partii został wybrany posłem na Sejm w wyborach w 1989. Następnie wstąpił do PSL „Odrodzenie” i został posłem na Sejm I, II, III, IV, V, VI i VII kadencji (od 1991 do 2011 roku). W 1990 roku Pawlak dołączył do połączonego PSL, którego był prezesem od 29 czerwca 1991 do 11 października 1997 roku.
 
5 czerwca 1992 prezydent Lech Wałęsa wraz z Sejmem nominowali Waldemara Pawlaka na premiera, jednak próba uformowania koalicji chrześcijańsko-ludowo-liberalnej upadła już 10 lipca tego samego roku. Kolejny raz na stanowisko premiera Pawlak został powołany 26 października 1993 i pozostał na stanowisku przez 2 lata, gdy 1 marca 1995 w Sejmie koalicja SLD i PSL złożyła wniosek o konstruktywne wotum nieufności i wskazała Józefa Oleksego jako kandydata na premiera.
 
Po wyborach 2007 roku PSL stworzył koalicję parlamentarną z Platformą Obywatelską, a Waldemar Pawlak został wicepremierem oraz ministrem gospodarki. Ze stanowiska został odwołany 27 listopada 2012 po przegranych wyborach na przewodniczącego PSL. Jego następcą został Janusz Piechociński.
 
Waldemar Pawlak był prezesem zarządu Warszawskiej Giełdy Towarowej (2001 – 2005), członkiem rady nadzorczej Portu Lotniczego Lublin (2016 – 2018) oraz jest prezesem zarządu spółki Polskie Młyny S.A. (od 2018 roku).

Waldemar Pawlak — życie prywatne

Waldemar Pawlak miał jedną żonę, Elżbietę, z którą ma trójkę dzieci. Jego partnerką po rozwodzie była Iwona Katarzyna Grzymała, polska bizneswoman, z którą rozstał się w 2013 roku.

Temat Waldemar Pawlak znajdziesz również w serwisie:

Wiadomości

Wideo