Reklama

Elżbieta Witek

Elżbieta Witek /Pawel Wodzynski/East News /East News
Elżbieta Witek to nauczycielka oraz polityk związana z partią Prawo i Sprawiedliwość. Jest absolwentką historii Uniwersytetu Wrocławskiego. Skończyła również studia podyplomowe z Wiedzy o Unii Europejskiej. 

Jej kariera zawodowa zaczęła się od pracy w szkole podstawowej, a następnie w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworze. Przez kilka lat pełniła również funkcję ławnika w sądzie pracy.

Elżbieta Witek w opozycji

Od 1980 r. Elżbieta Witek była członkiem „Solidarności”. Dwa lata później została aresztowana za działalność opozycyjną. W areszcie spędziła trzy miesiące. Na początku lat 90. była członkinią Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna

Później, w latach 2002-2005 zasiadała w Radzie Miasta Jaworzno, bezskutecznie starając się o urząd burmistrza.

Elżbieta Witek - kariera polityczna

Elżbieta Witek po raz pierwszy kandydowała do Sejmu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w 2001 r. – bez powodzenia. W 2005 r. została wybrana do Sejmu w okręgu legnickim. W 2011 r. dołączyła do składu Komitetu Politycznego PiS. Cztery lata później została rzecznikiem prasowym ugrupowania, powołano ją również na ministra bez teki w rządzie Beaty Szydło, następnie w 2017 r. przeszła do rządu Mateusza Morawieckiego, lecz jeszcze w tym samym roku została odwołana. 

Do rządu Mateusza Morawieckiego wróciła w 2019 r. jako minister spraw wewnętrznych i administracji. 9 sierpnia 2019 Elżbieta Witek została Marszałkiem Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.

Wiadomości

Wideo