Reklama

Elżbieta Witek

Piątek, 7 października 2022 (09:19)AktualizacjaCzwartek, 16 listopada 2023 (09:33)

Elżbieta Witek to nauczycielka oraz polityk związana z partią Prawo i Sprawiedliwość. Marszałek Sejmu VIII i IX Kadencji. W X kadencji Sejmu była kandydatką PiS na marszałka Sejmu, jednak w głosowaniu wygrał Szymon Hołownia, kandydat koalicji KO, Nowej Lewicy i Trzeciej Drogi (Polski 2050 i PSL).

Elżbieta Witek
Elżbieta Witek/Pawel Wodzynski/East News/East News

Elżbieta Witek

Elżbieta Witek - wykształcenie i kariera zawodowa

Jest absolwentką historii Uniwersytetu Wrocławskiego. Skończyła również studia podyplomowe z Wiedzy o Unii Europejskiej. 

Jej kariera zawodowa zaczęła się od pracy w szkole podstawowej, a następnie w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworze. Przez kilka lat pełniła również funkcję ławnika w sądzie pracy.

Elżbieta Witek - działalność w opozycji

Od 1980 r. Elżbieta Witek była członkiem "Solidarności". Dwa lata później została aresztowana za działalność opozycyjną. W areszcie spędziła trzy miesiące.

Elżbieta Witek - kariera polityczna

Na początku lat 90. była Elżbieta Witek była członkinią Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna

Później, w latach 2002-2005 zasiadała w Radzie Miasta Jaworzno, bezskutecznie starając się o urząd burmistrza.

Elżbieta Witek po raz pierwszy kandydowała do Sejmu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w 2001 r. – bez powodzenia. W 2005 r. została wybrana do Sejmu w okręgu legnickim. W 2011 r. dołączyła do składu Komitetu Politycznego PiS. Cztery lata później została rzecznikiem prasowym ugrupowania, powołano ją również na ministra bez teki w rządzie Beaty Szydło, następnie w 2017 r. przeszła do rządu Mateusza Morawieckiego, lecz jeszcze w tym samym roku została odwołana. 

Do rządu Mateusza Morawieckiego wróciła w 2019 r. jako minister spraw wewnętrznych i administracji. 9 sierpnia 2019 Elżbieta Witek została Marszałkiem Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskała mandat posła na Sejm X kadencji z listy PiS. Elżbieta Witek była kandydatką Prawa i Sprawiedliwości, na stanowisko marszałka Sejmu. PiS uzyskało w Sejmie X kadencji 194 mandaty. Jej kontrkandydatem był Szymon Hołownia (Polska 2050), kandydat Koalicji ObywatelskiejTrzeciej Drogi i Nowej Lewicy - ugrupowań, które podpisały umowę koalicyjną i zdobyły łącznie 248 mandatów w Sejmie.

W poniedziałek 15 listopada 2023 roku za kandydaturą Szymona Hołowni głosowało 265 posłów, a za kandydaturą Elżbiety Witek - 193 parlamentarzystów. Oznacza to, że jej kandydatura została odrzucona. Głosowało 459 posłów, większość bezwzględna wynosiła 230 posłów. Wybór marszałka izby był pierwszą decyzją posłów X kadencji Sejmu. Wybór następuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Elżbieta Witek nie została także wybrana na wicemarszałka Sejmu X kadencji.

Powiązane z tematem Elżbieta Witek

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) to polska partia polityczna założona przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich w 2001 roku, na fali popularności, jaką Lech Kaczyński zdobył jako minister...

Elżbieta Witek - Wiadomości

Czwartek, 2 maja 2024 (08:37)
Mateusz Morawiecki, Przemysław Czarnek i Mariusz Błaszczak - to tych polityków najczęściej wskazywali badani w odpowiedzi na pytanie: kto powinien być kandydatem PiS na prezydenta? Powyższe...
Środa, 17 kwietnia 2024 (17:31)
Po długiej chorobie zmarł Stanisław Witek. W środę w Jaworze odbył się pogrzeb działacza antykomunistycznego - w ostatniej drodze towarzyszyła mu żona była marszałek Sejmu Elżbieta Witek, czołowi...
Sobota, 20 stycznia 2024 (11:58)
Prokuratura złożyła w Sejmie drugi wniosek o uchylenie immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli. W nowym dokumencie znajdziemy informację o 15 zarzutach, w tym dwóch nowych, które dotyczą...

Elżbieta Witek - Wideo