Reklama

Grzegorz Tobiszowski

Czwartek, 2 listopada 2023 (13:41)AktualizacjaCzwartek, 2 listopada 2023 (14:32)

Grzegorz Józef Tobiszowski to polski polityk, samorządowiec i parlamentarzysta. Poseł na sejm V, VI, VII i VIII kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, w latach 2015-2019 wiceminister energii, a od 2019 roku poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.

Grzegorz Tobiszowski
Grzegorz Tobiszowski/ Stefan Maszewski /Reporter

Grzegorz Tobiszowski

  • Data urodzenia:01.11.1965
  • Miejsce urodzenia:Ruda Śląska
  • Kraj urodzenia:Polska

Grzegorz Tobiszowski - wykształcenie i kariera zawodowa

W 1993 roku Grzegorz Tobiszowski ukończył socjologię i ekonomię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim

Jest również absolwentem studiów podyplomowych z zakresu zarządzania i marketingu

W latach 90. XX wieku pracował w fabryce maszyn górniczych, a także jako inspektor w wydziale kredytów w Banku Śląskim.

Grzegorz Tobiszowski - kariera polityczna 

Początki politycznej kariery Grzegorza Tobiszowskiego sięgają lat 90. XX wieku. Swoją działalność polityczną rozpoczął od funkcji radnego Rudy Śląskiej w latach 1994-2002. Pełnił także przez pierwsze cztery lata funkcję delegata do sejmiku województwa śląskiego.

W latach 1995-2000 sprawował urząd wiceprezydenta Rudy Śląskiej

W 2001 r. został prezesem Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Katowicach. 

W wyborach parlamentarnych w 2005 r. po raz pierwszy kandydował do Sejmu. Uzyskał mandat posła na Sejm V kadencji z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu katowickim.

W następnych wyborach parlamentarnych, które odbyły się 21 października 2007 roku, po raz drugi uzyskał mandat poselski, otrzymując 13 984 głosy. 

Podobne poparcie uzyskał w wyborach w 2011 roku, w których z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. 

Największe poparcie wyborców otrzymał w wyborach parlamentarnych w 2015 roku, gdy po raz czwarty uzyskał mandat poselski, zdobywając 36 422 głosy. W latach 2015-2019 pełnił następnie funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Energii, a od 2016 roku był pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

W 2019 roku kandydował z listy komitetu wyborczego PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Uzyskał mandat eurodeputowanego, zdobywając ponad 65 tys. głosów. W Parlamencie Europejskim przynależy do grupy politycznej Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy.

Grzegorz Tobiszowski - kontrowersje

Partnerka życiowa Grzegorza Tobiszowskiego Tatiana A., pod koniec 2022 roku trafiła na trzy miesiące do aresztu po tym, jak Prokuratura Regionalna w Szczecinie miała w toku śledztwa znaleźć w jej telefonie dowody na popełnienie przestępstwa płatnej protekcji. 

"Nie wiem, o co może chodzić, to dla mnie absolutny szok" - mówił wtedy mediom Grzegorz Tobiszowski, który dodał, że był "zaskoczony zatrzymaniem bliskiej osoby".

W 2019 r. Grzegorz Tobiszowski zatrzasnął się na tarasie Europarlamentu, a następnie miał kopnąć w drzwi, by dostać się z powrotem do budynku. Działacz PO Michał Stasiński zamieścił wtedy w sieci filmik, który przedstawiał zdarzenie.

"Szkoda, że działacz Platformy, widząc, że drzwi na tarasie zatrzasnęły się, nie pomógł mi, nie poinformował ochrony, a zajął się nagrywaniem i cięciem relacji filmowej. Ciekawe, co Pan by zrobił na moim miejscu - na tarasie dachu budynku, bez telefonu, po prostu bez wyjścia?" - odpowiedział europoseł Grzegorz Tobiszowski na Twitterze. 

"Szanowny Panie! Ja się nie ruszam z Polski i nie ja nagrałem ten film tylko pracownik PE, który zapytał mnie, czy to możliwe, aby tak zachowywał się europoseł? Kopał 'z glana' w drzwi?? Tak Pan otwiera drzwi zamknięte u siebie w domu? Gratuluję!!" - odpowiedział Michał Stasiński.

Grzegorz Tobiszowski - życie prywatne

Prywatnie Grzegorz Tobiszowski związany był z prawniczką, polityk, a także senator X kadencji Dorotą Tobiszowską. Para w 1997 roku doczekała się córki - Moniki.

Jednakże małżeństwo polityka w 2019 roku zakończyło się rozwodem. Grzegorz Tobiszowski związał się następnie z Tatianą A.
Temat Grzegorz Tobiszowski znajdziesz również w serwisie: Biznes

Powiązane z tematem Grzegorz Tobiszowski

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) to polska partia polityczna założona przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich w 2001 roku, na fali popularności, jaką Lech Kaczyński zdobył jako minister...

Grzegorz Tobiszowski - Wiadomości

Czwartek, 21 listopada 2019 (20:56)
Działacz PO umieścił w sieci wideo, na którym widać, jak Grzegorz Tobiszowski za pomocą kopniaków próbuje sforsować tarasowe drzwi Parlamentu Europejskiego. Europoseł PiS zatrzasnął się bowiem po...
Czwartek, 31 października 2019 (18:33)
Parlament Europejski i unijna dyplomacja odcięły się od wyjazdu europosłów, wśród których znaleźli się też politycy PiS, do Kaszmiru. To prywatna wizyta - oświadczyła rzeczniczka KE. Europoseł PiS...