Reklama

Zjednoczona Prawica

Poniedziałek, 4 września 2023 (15:47)AktualizacjaPoniedziałek, 11 września 2023 (10:19)

Zjednoczona Prawica to klub parlamentarny o charakterze konserwatywno-liberalnym i eurorealistycznym, który powstał w lipcu 2014 roku. Funkcjonował w Sejmie VII kadencji i Senacie VIII kadencji. Na czele Zjednoczonej Prawicy stanął Jarosław Gowin. Znaleźli się w nim posłowie i senator Solidarnej Polski oraz przedstawiciele Polski Razem. Do 6 marca 2015 roku ugrupowanie działało pod nazwą Sprawiedliwa Polska. Zjednoczona Prawica to określenie używane także w celu określenia obecnie rządzącej koalicji skupionej wokół PiS.

Posłowie Zjednoczonej Prawicy w Sejmie
Posłowie Zjednoczonej Prawicy w Sejmie/MARCIN BANASZKIEWICZ/FotoNews/Agencja FORUM

Zjednoczona Prawica

  • Rok założenia:11.07.2014
Formalnie Zjednoczoną Prawicą określa się klub parlamentarny, który powstał w lipcu 2014 roku. Utworzyło go dwunastu posłów Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i trzech z partii Polska Razem Jarosława Gowina. Do 6 marca 2015 r. klub ten działał jako Sprawiedliwa Polska.

Zjednoczona Prawica to również nieformalna nazwa, która określa koalicję klubów parlamentarnych skupionych wokół partii rządzącej PiS. W składzie Zjednoczonej Prawicy znalazła się koalicja PiS i Solidarna Polska.

Zjednoczona Prawica - historia powstania klubu poselskiego

Klub poselski Sprawiedliwa Polska powstał w lipcu 2014 roku. W jego składzie znalazło się wtedy trzech posłów, którzy należeli do Polski Razem Jarosława Gowina i dwunastu z Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Przewodniczącym klubu został Jarosław Gowin, wiceprzewodniczącą Beata Kempa i Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski oraz Jacek Żalek z Polski Razem. Rzecznikiem był Patryk Jaki (Solidarna Polska). 

25 lipca 2014 roku klub poselski Sprawiedliwa Polska zmienił się w klub parlamentarny po dołączeniu do niego senatora Kazimierza Jaworskiego z Polski Razem. Sprawiedliwa Polska wraz 6 marca 2015 r. przyjęła nową nazwę: Zjednoczona Prawica.

Zjednoczona Prawica - koalicja partii prawicowych

Polska Razem i Solidarna Polska podpisały z Prawem i Sprawiedliwością porozumienie, na mocy którego wymienione partie miały pojawić się na listach PiS w zbliżających się wyborach samorządowych i parlamentarnych. Byłą to tzw. koalicja partii prawicowych

W ramach zawartej umowy ugrupowania miały także poprzeć wspólnego kandydata na prezydenta RP, którym w tamtym czasie został Andrzej Duda.

Zjednoczona Prawica - wybory parlamentarne 2015

Podczas wyborów parlamentarnych w 2015 roku kandydaci Solidarnej Polski i Polski Razem pojawili się na listach PiS, co było wynikiem wspomnianej wcześniej umowy między ugrupowaniami. Parlamentarzyści, którzy zostali wybrani, dołączyli do klubu parlamentarnego PiS. W sumie mandaty pozyskało dziewięciu przedstawicieli Solidarnej Polski, a także ośmiu członków Polski Razem. Senackie mandaty przypadły sześciu przedstawicielom Polski Razem, a dwa miejsca w Senacie uzyskali członkowie Solidarnej Polski.

Zjednoczona Prawica - koalicja rządząca

Nazwy Zjednoczona Prawica używa się także powszechnie w celu określenia całej koalicji skupionej wokół PiS. W koalicji tej są oprócz PiS: Solidarna Polska, Partia Republikańska i stowarzyszenie OdNowaRP.

W 2021 roku Jarosław Gowin (Porozumienie) odszedł z rozumianej w ten sposób Zjednoczonej Prawicy. W ślad za nim poszli także inni posłowie ugrupowania. Powodem wyjścia z koalicji były różnice programowe dotyczące m.in. Polskiego Ładu i spraw związanych z podatkami.

W Zjednoczonej Prawicy od 2015 r. nie ma też Prawicy Rzeczypospolitaj oraz posłanek Partii Republikańskiej, która funkcjonowała w latach 2017–2019.

Zjednoczona Prawica - Wiadomości

Środa, 20 marca 2024 (13:01)
- Jeśli ktokolwiek zechce wyrzucić ze Zjednoczonej Prawicy Suwerenną Polskę, to pójdę razem z nimi - zadeklarował poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Czarnek. Polityk odniósł się do rosnących...

Zjednoczona Prawica - Wideo

Wtorek, 9 kwietnia 2024 (20:39)
- Zjednoczona Prawica powinna pracować razem. Spory są i będą. Natomiast spierać się, jak to w rodzinie, należy w swoim gronie, a nie publicznie. Ale to już jest problem panów, a nie mój -...