Przemysław Czarnek - wykształcenie
Przemysław Czarnek w młodym wieku stracił rodziców, a opiekę nad nim przejął wuj – ksiądz Jerzy Pałucki. Przeniósł się do Lublina, gdzie skończył II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamojskiego, a następnie studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Uzyskał tam stopień doktora nauk prawnych. Od 2003 r. pełnił funkcje wykładowcy w Katedrze Prawa Konstytucyjnego KUL, w 2006 r. zdobył tytuł doktora, a w 2015 r. habilitował się, również na KUL-u, zyskując specjalizację w zakresie prawa konstytucyjnego.
Przemysław Czarnek - kariera polityczna
Przemysław Czarnek działalność polityczną rozpoczął w 2002 r., kiedy bezskutecznie kandydował do Rady Miejskiej w Lublinie. Nieco później, w 2015 r. został wojewodą lubelskim. 19 października 2020 Przemysław Czarnek został powołany przez prezydenta
Andrzeja Dudę na stanowisko
ministra edukacji i nauki.
Przemysław Czarnek jest pomysłodawcą przedmiotu
historia i teraźniejszość oraz zwolennikiem budzącego wiele kontrowersji podręcznika do tego przedmiotu autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego.
Przemysław Czarnek jest autorem zmian w Prawie Oświatowym nazywanych Lex Czarnek. Z jego działalnością nie zgadzają się m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego, Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego czy Rzecznik Praw Obywatelskich. Zarzuca mu się m.in. próby upolitycznienia szkoły oraz nietolerancję.
W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy PiS.