Reklama

Przemysław Czarnek

Środa, 14 września 2022 (14:46) Aktualizacja Wtorek, 12 września 2023 (15:57)
Przemysław Czarnek jest nauczycielem akademickim, prawnikiem i politykiem związanym z Prawem i Sprawiedliwością.
Przemysław Czarnek - najważniejsze informacje
Przemysław Czarnek /INTERIA.PL

Przemysław Czarnek - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    11.06.1977

  • Miejsce urodzenia:

    Koło

  • Kraj urodzenia:

    Polska

Przemysław Czarnek - wykształcenie

Przemysław Czarnek w młodym wieku stracił rodziców, a opiekę nad nim przejął wuj – ksiądz Jerzy Pałucki. Przeniósł się do Lublina, gdzie skończył II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamojskiego, a następnie studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Uzyskał tam stopień doktora nauk prawnych. Od 2003 r. pełnił funkcje wykładowcy w Katedrze Prawa Konstytucyjnego KUL, w 2006 r. zdobył tytuł doktora, a w 2015 r. habilitował się, również na KUL-u, zyskując specjalizację w zakresie prawa konstytucyjnego.

Przemysław Czarnek - kariera polityczna

Przemysław Czarnek działalność polityczną rozpoczął w 2002 r., kiedy bezskutecznie kandydował do Rady Miejskiej w Lublinie. Nieco później, w 2015 r. został wojewodą lubelskim. 19 października 2020 Przemysław Czarnek został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na stanowisko ministra edukacji i nauki.

Przemysław Czarnek jest pomysłodawcą przedmiotu historia i teraźniejszość oraz zwolennikiem budzącego wiele kontrowersji podręcznika do tego przedmiotu autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego.

Przemysław Czarnek jest autorem zmian w Prawie Oświatowym nazywanych Lex Czarnek. Z jego działalnością nie zgadzają się m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego, Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego czy Rzecznik Praw Obywatelskich. Zarzuca mu się m.in. próby upolitycznienia szkoły oraz nietolerancję. ​

Temat Przemysław Czarnek znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek - Wiadomości

Przemysław Czarnek - Wideo