Reklama
Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

115 posłów chce zmienić Warszawę na Brukselę

W majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego o mandat europosła ubiega się 115 posłów i dziewięciu senatorów. Rekordzistą, jeśli chodzi o liczbę kandydatów-parlamentarzystów, jest klub PiS.

115 posłów i dziewięciu senatorów chce zmienić Warszawę na Brukselę
115 posłów i dziewięciu senatorów chce zmienić Warszawę na Brukselę/Michał Dyjuk/Agencja FORUM

W majowych wyborach do PE kandyduje 115 posłów i dziewięciu senatorów. Jeśli uzyskają mandaty, ich miejsca w przypadku Sejmu zajmą osoby z ich list partyjnych, które w 2015 r. otrzymały kolejny wynik.

W przypadku wygranych senatorów, do czasu jesiennych wyborów parlamentarnych ich miejsca nie będą obsadzone, a Senat będzie pracował w mniejszym składzie. Zgodnie z Kodeksem wyborczym, to prezydent zarządza wybory uzupełniające do Senatu m.in. w przypadku wygaśnięcia mandatu senatora w związku z wyborem w toku kadencji na posła do PE. Jednocześnie Kodeks stanowi, że wyborów uzupełniających nie przeprowadza się w okresie sześciu miesięcy przed dniem, w którym upływa termin zarządzenia wyborów do Sejmu, a te odbędą się jesienią tego roku.

W wyborach do PE w 2009 r. o mandat europosła ubiegało się 79 parlamentarzystów, w 2014 r. było ich 137.

Listy Koalicji Europejskiej

Z list Koalicji Europejskiej w eurowyborach kandyduje 30 obecnych posłów: 24 z klubu PO-KO, trzech z klubu Nowoczesnej, dwóch z klubu PSL i jeden poseł niezrzeszony. O mandat europosła ubiegał będzie się także jeden senator PO - Jarosław Duda.

Wśród posłów Platformy kandydują m.in. b. premier Ewa Kopacz, b. minister sportu Joanna Mucha, b. minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, Krzysztof Brejza, Andrzej Halicki, i Jacek Protas. Kandydatami PO są też posłowie Jakub Rutnicki, Bożena Kamińska, Jolanta Hibner, Dorota Rutkowska, Grzegorz Furgo, Włodzimierz Karpiński, Stanisław Żmijan, Krystyna Skowrońska, Joanna Frydrych, Marek Rząsa, Jagna Marczułajtis-Walczak, Dorota Niedziela, Mirosława Nykiel i Izabela Mrzygłocka.

Ponadto, na listach Koalicji Europejskiej znaleźli się posłowie, którzy w grudniu odeszli z klubu Nowoczesnej i obecnie są w klubie PO-KO: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Kornelia Wróblewska, Paweł Kobyliński i Elżbieta Stępień.

Klub Nowoczesnej na listach Koalicji Europejskiej reprezentuje troje posłów: Ewa Lieder, Paweł Pudłowski oraz Krzysztof Mieszkowski.

Startuje też dwoje posłów PSL: Urszula Pasławska i Paweł Bejda

Na liście Koalicji Europejskiej znalazł się także jeden poseł niezrzeszony - Adam Cyrański. W styczniu 2018 r. odszedł z klubu Nowoczesnej.

PiS rekordzistą

Rekordzistą, jeśli chodzi o liczbę kandydatów-parlamentarzystów jest klub PiS. O mandat w PE ubiega się aż 58 posłów i ośmiu senatorów tego ugrupowania - to ponad połowa wszystkich wystawionych przez PiS kandydatów w eurowyborach.

Kandydują również: Elżbieta Kruk, Beata Mazurek, Anita Czerwińska, Tadeusz Cymański, Joanna Lichocka, Mirosława Stachowiak-Różecka, Iwona Arent, Tomasz Latos, Joanna Borowiak, Wojciech Kossakowski, Zbigniew Gryglas, Ewa Tomaszewska, Andrzej Smirnow, Małgorzata Wypych, Maciej Małecki, Anna Kwiecień, Arkadiusz Czartoryski, Teresa Wargocka, Marek Opioła, Beata Mateusiak-Pielucha, Ryszard Bartosik, Marcin Porzucek, Krzysztof Szulowski, Sławomir Zawiślak, Marcin Duszek, Bogdan Rzońca, Krystyna Wróblewska, Kazimierz Gołojuch, Dominik Tarczyński, Włodzimierz Bernacki, Barbara Bartuś, Elżbieta Duda, Michał Cieślak, Arkadiusz Mularczyk, Anna Krupka, Izabela Kloc, Waldemar Andzel, Andrzej Sośnierz, Stanisław Szwed, Katarzyna Czochara, Jerzy Materna, Małgorzata Golińska, Michał Jach.

Spośród senatorów PiS do PE startują: Konstanty Radziwiłł, Adam Bielan, Maria Koc, Janina Sagatowska, Antoni Szymański, Aleksander Szwed, Rafał Ślusarz oraz Andrzej Stanisławek.

Listy Kukiz'15

20 z 26 posłów z klubu Kukiz'15 znalazło się na listach wyborczych do PE. Są to: Piotr Apel, Grzegorz Długi, Paweł Grabowski, Jerzy Jachnik, Tomasz Jaskóła, Norbert Kaczmarczyk, Andrzej Kobylarz, Jerzy Kozłowski, Andrzej Maciejewski, Maciej Masłowski, Błażej Parda, Stefan Romecki, Tomasz Rzymkowski, Jarosław Sachajko, Krzysztof Sitarski, Paweł Skutecki, Paweł Szramka, Agnieszka Ścigaj, Stanisław Tyszka, Elżbieta Zielińska. Ponadto, listy Kukiz'15 zasilił jeden poseł niezrzeszony Jan Klawiter.

List Konfederacji

Wszyscy posłowie z koła poselskiego Konfederacja znaleźli się na listach wyborczych komitetu Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy. Jest to pięciu posłów: Marek Jakubiak, Jakub Kulesza, Piotr Liroy-Marzec, Jacek Wilk oraz Robert Winnicki.

Kandydatka Wiosny

Na listach Wiosny Roberta Biedronia znalazła się posłanka koła Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus.

Wybory do PE w Polsce odbędą się 26 maja.

Aleksandra Rebelińska

Tusk łamie prawo? Neumann zaprzecza/RMF FM/RMF
PAP

Zobacz także