Reklama

Iwona Arent

Iwona Arent / fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER /East News
Iwona Arent to polska polityk, politolog i posłanka na Sejm kilku kadencji. Oprócz tego została wybrana delegatką do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Przynależy do partii Prawo i Sprawiedliwość.

Iwona Arent – wykształcenie

W 1999 roku Iwona Arent ukończyła studia magisterskie na kierunku politologia i nauki społeczne na Wydziale Humanistycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Następnie odbyła podyplomowe studia z rachunkowości na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W 2012 roku ukończyła kolejne studia podyplomowe. Tym razem w zakresie stosunków międzynarodowych i dyplomacji na Collegium Civitas. 

Zanim ukończyła studia magisterskie, działała w młodzieżowych ruchach katolickich. Pracowała w olsztyńskim oddziale firmy energetycznej Energa. Działała również jako członek Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży w Olsztynie oraz Stowarzyszenia „Nasza Rodzina”. Przyczyniła się do założenia olsztyńskiego Koła Przyjaciół Związku Narodowego Polskiego w Stanach Zjednoczonych. Została w nim również wiceprezesem.

Iwona Arent – kariera polityczna

Iwona Arent dołączyła do Prawa i Sprawiedliwości w 2002 roku. Została wiceprezesem regionu olsztyńskiego, gdzie wcześniej pełniła funkcję skarbnika. Pierwszy mandat poselski uzyskała w wyborach w 2006 roku. Od tamtego czasu wielokrotnie kandydowała do Parlamentu Europejskiego, lecz bezskutecznie. 

W Sejmie zajęła się pracą w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Ustawodawczej. Działała również jako wiceprzewodnicząca Warmińsko-Mazurskiego Zespołu Parlamentarnego, a także Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Wolności Słowa. 

Na kolejną kadencję została wybrana przewodniczącą Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. To samo stanowisko objęła po wyborach w 2019 roku. Zasiadła wtedy również w Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa czy Komisji Ustawodawczej. W 2022 roku mianowano ją pełnomocnikiem okręgu olsztyńskiego Prawa i Sprawiedliwości.

Iwona Arent – życie prywatne

Iwona Arent urodziła się 4 czerwca 1968 roku w Olsztynie. Jest córką Jerzego i Teresy. Jej dziadek, Piotr, brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku. Następnie został żołnierzem Armii Krajowej. Wywieziono go na Syberię, a po powrocie zamieszkał na Mazurach.

Wiadomości