Reklama

Beata Kempa

Piątek, 28 października 2022 (14:46)AktualizacjaŚroda, 26 czerwca 2024 (14:39)

Beata Kempa to polska polityk, była szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a także minister-członek Rady Ministrów w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. Wiceprezes partii Solidarna Polska. Europosłanka IX kadencji. W 2024 r. kandydowała do Parlamentu Europejskiego i nie uzyskała reelekcji.

Beata Kempa
Beata Kempa/Piotr Molecki/East News

Beata Kempa

  • Data urodzenia:11.02.1966
  • Miejsce urodzenia:Syców
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Należy do:

Beata Kempa - wykształcenie 

Beata Kempa jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończyła także studia podyplomowe w zakresie pedagogiki prawa readaptacji, mediacji i negocjacji. 

Beata Kempa - kariera polityczna 

Beata Kempa pierwsze kroki polityczne stawiała na szczeblach lokalnych. W latach 1998–2005 była radną rady miasta i gminy Syców. Przez kilkanaście lat pracowała jako kurator zawodowy dla dorosłych. W 2002 r. bezskutecznie ubiegała się o stanowisko burmistrza Sycowa, z kolei w 2004 r. nie dostała się Parlamentu Europejskiego. 

Beata Kempa w 2005 r. wstąpiła do Prawa i Sprawiedliwości i wystartowała z ramienia tej partii w wyborach parlamentarnych. Ten krok okazał się sukcesem, gdyż otrzymane poparcie pozwoliło jej otrzymać mandat poselski. W latach 2006–2007 Beata Kempa sprawowała funkcję sekretarza stanu w ministerstwie sprawiedliwości. W roku 2011 z powodzeniem ubiegała się o sejmową reelekcję. 

W listopadzie 2011 r. została wykluczona z PiS. Objęła funkcję wiceprzewodniczącej klubu Solidarna Polska, a na kongresie założycielskim tej partii w marcu 2012 r. została jej wiceprezesem. 

W wyborach w 2015 r. z powodzeniem ubiegała się o poselską reelekcję z listy PiS. Tego samego roku powołana na stanowisko ministra bez teki w rządzie Beaty Szydło. Objęła także funkcję szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

W 2017 r. objęła stanowisko ministra bez teki również w rządzie Mateusza Morawieckiego oraz ponownie szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, jednak w grudniu 2017 r. z tej drugiej funkcji została odwołana. 

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r., kandydując z listy Prawa i Sprawiedliwości, Beata Kempa uzyskała mandat europosłanki IX kadencji. W związku z wyborem do PE zakończyła pełnienie funkcji ministra. 

Została kandydatką Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Kandydowała z drugiego miejsca w okręgu wyborczym nr. 12 (obejmującym woj. dolnośląskie i woj. opolskie), zdobywając 86 395 głosów  nie uzyskała mandatu.  

Beata Kempa - życie prywatne 

Beata Kempa jest zamężna. Mężem polityk jest Waldemar Kempa, który prowadzi własną działalność gospodarczą i niechętnie występuje w mediach.Małżeństwo ma dwoje dzieci, syna Cezarego i córkę Ninę.

Beata Kempa - Wiadomości

Poniedziałek, 6 maja 2024 (11:28)
- Przez Komisję Europejską będą nam rosnąć miasta migrantów wielkości Tychów czy Katowic - ostrzega w wywiadzie z Interią Beata Kempa, eurodeputowana Suwerennej Polski, kandydatka z list Prawa i...
Piątek, 22 marca 2024 (10:20)
- 100 konkretów na 100 dni od początku było bujdą - stwierdziła Beata Kempa. Zdaniem prawicowej europosłanki zarówno sam premier, jak i inni przedstawiciele obozu władzy okłamali wyborców i nie...

Beata Kempa - Wideo