Reklama

Joanna Lichocka

Wtorek, 29 listopada 2022 (14:35) Aktualizacja Poniedziałek, 11 września 2023 (13:50)
Joanna Lichocka to posłanka na Sejm VIII i IX kadencji, członkini Rady Mediów Narodowych od roku 2016. Publicystka, dziennikarka i autorka filmów dokumentalnych.
Joanna Lichocka - najważniejsze informacje
Joanna Lichocka /Jacek Domiński /Reporter

Joanna Lichocka - najważniejsze informacje

Joanna Lichocka - wykształcenie

Joanna Lichocka ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, otrzymując tytuł magistra w 1993 roku. 

W 2006 roku ukończyła również podyplomowe Studium Literacko-Artystyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Joanna Lichocka - kariera zawodowa

Joanna Lichocka zadebiutowała na łamach "Tygodnika Solidarność", gdzie pracowała od 1991 do 1993 roku. W trakcie swojej kariery dziennikarskiej współpracowała między innymi z "Życiem Warszawy", "Życiem", "Przyjaciółką", dziennikiem "Rzeczpospolita", "Newsweek Polska" i "Do Rzeczy". Była zastępcą redaktora naczelnego dziennika "Gazeta Polska Codziennie".
 
Współpracowała również ze stacjami telewizyjnymi TVP, Polsat i TV Puls. Była wśród osób prowadzących debaty prezydenckie pomiędzy Jarosławem Kaczyńskim a Bronisławem Komorowskim w roku 2010. Wówczas Rada Etyki Mediów uznała, że jej postawa w czasie jednej z debat była stronnicza.

Po odejściu z TVP w roku 2010 zajęła się realizacją filmów dokumentalnych, które poświęcone były Lechowi Kaczyńskiemu. Trzy lata później została prowadzącą pasmo publicystyczne "Wolne głosy" w Telewizji Republika.

Była też członkiem zarządu warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, jednak w związku z zaangażowaniem się w działalność polityczną zrezygnowała z pełnionej funkcji w sierpniu 2015 roku.

Joanna Lichocka - kariera polityczna

W roku 2015 Joanna Lichocka zdobyła w wyborach parlamentarnych mandat poselski, startując z listy PiS.

W lipcu 2016 roku została członkinią Rady Mediów Narodowych.

Nie udało jej się zostać eurodeputowaną, mimo kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku. 

W 2019 r. uzyskała poselską reelekcję. W lipcu 2022 roku ponownie została powołana na członkinię Rady Mediów Narodowych.

Joanna Lichocka - kontrowersje

13 lutego 2020 roku w czasie piątego posiedzenia Sejmu IX kadencji Joanna Lichocka pokazała środkowy palec w kierunku polityków opozycji, co było szeroko komentowane zarówno w polskich, jak i zagranicznych mediach. Sama posłanka tłumaczyła, że jedynie pocierała palcem oko, jednak ostatecznie publicznie przeprosiła za swoje zachowanie.

Gest miał daleko idące konsekwencje - między innymi doprowadził do ukarania posłanki naganą przez Komisję Etyki Poselskiej. Po odwołaniu Joanny Lichockiej do Prezydium Sejmu jej kara została anulowana we wrześniu 2020 roku.

W 2016 r. posłanka straciła prawo jazdy za przekroczenie prędkości dozwolonej w obszarze zabudowanym.

Joanna Lichocka - życie prywatne

Joanna Katarzyna Lichocka jest córką profesor Haliny Lichockiej i Andrzeja Lichockiego. Ma córkę.

Joanna Lichocka - Wiadomości

Joanna Lichocka - Wideo