Reklama

Witold Waszczykowski

Czwartek, 7 grudnia 2023 (13:34)AktualizacjaPoniedziałek, 11 grudnia 2023 (10:23)

Witold Waszczykowski to polski polityk, historyk, dyplomata. Poseł na sejm VII i VIII kadencji. Minister spraw zagranicznych w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. Były ambasador Polski w Iranie oraz były zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Deputowany do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.

Witold Waszczykowski
Witold Waszczykowski/AFP

Witold Waszczykowski

  • Data urodzenia:05.05.1957
  • Miejsce urodzenia:Piotrków Trybunalski
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Należy do:

Witold Waszczykowski - wykształcenie i kariera zawodowa

Witold Waszczykowski jest absolwentem Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego oraz Wydziału Stosunków Międzynarodowych University of Oregon. Na początku lat 90. XX w. studiował także w Genewie w Graduate Institute of International and Development Studies, gdzie ukończył studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego i kontroli zbrojeń. Odbył studia doktoranckie na Uniwersytecie Łódzkim i zdobył stopień doktora nauk humanistycznych.

Witold Waszczykowski od lat 80. XX w. zajmował się pracą naukową. Pracował jako asystent na wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego. Od 2018 roku wykładał na Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, gdzie jako adiunkt prowadził zajęcia dla uczniów pierwszego stopnia kierunku Bezpieczeństwo Międzynarodowe i Dyplomacja. Wykładał także na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi oraz na Akademii Jagiellońskiej w Toruniu.

Od 1992 roku pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych na różnych stanowiskach. Pełnił funkcje starszego eksperta w Departamencie Systemu Narodów Zjednoczonych oraz w Departamencie Instytucji Europejskich, którego później został wicedyrektorem. W 2005 roku został podsekretarzem stanu. Pracę w MSZ zakończył trzy lata później, kiedy odwołano go z dotychczas zajmowanych stanowisk.

Witold Waszczykowski pracował też w NATO. Był między innymi szefem biura łącznikowego RP przy NATO, zastępcą stałego przedstawiciela RP przy NATO oraz zastępcą dyrektora Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu.

Witold Waszczykowski - kariera polityczna

W 2010 roku Witold Waszczykowski wystartował w wyborach samorządowych z listy Prawa i Sprawiedliwości. Ubiegał się o stanowisko prezydenta Łodzi, jednak nie otrzymał wystarczającej ilości głosów.

W 2011 r. Witold Waszczykowski wziął udział w wyborach parlamentarnych. Startował z list PiS i otrzymał mandat poselski. Wkrótce został członkiem partii Prawa i Sprawiedliwości. Pełnił obowiązki wiceprzewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych oraz delegata do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. 

W wyborach parlamentarnych w 2015 roku Witold Waszczykowski uzyskał reelekcję.

W 2015 roku został mianowany ministrem spraw zagranicznych w rządzie Beaty Szydło. To samo stanowisko pełnił w rządzie Mateusza Morawieckiego powołanym w 2017 roku. Funkcję szefa MSZ przestał pełnić w 2018 r.

Witold Waszczykowski kandydował w wyborach do Europarlamentu w 2014 roku, jednak nie udało mu się zdobyć mandatu. Do Parlamentu Europejskiego IX kadencji dostał się w wyborach w 2019 roku. Jest członkiem frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Należy między innymi do Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony, jest wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych oraz przewodniczącym Delegacji do Komisji Parlamentarnej Stowarzyszenia UE-Ukraina.

Witold Waszczykowski - życie prywatne

Witold Jan Waszczykowski ma z żoną Dorotą troje dzieci: dwóch synów oraz córkę.

Europoseł ujawnił, że choruje na nieuleczalną chorobę - stwardnienie zanikowe boczne. Jak wyznał po Parlamencie Europejskim porusza się na wózku elektrycznym. 

Witold Waszczykowski - Wiadomości

Witold Waszczykowski - Wideo