Reklama

Elżbieta Kruk

Wtorek, 24 października 2023 (12:32)AktualizacjaCzwartek, 6 czerwca 2024 (13:14)

Elżbieta Kruk to polska polityk, posłanka łanka na Sejm IV, V, VI, VII i VIII kadencji, europosłanka IX kadencji. Wieloletnia współpracowniczka Lecha Kaczyńskiego. Była przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i była członkini Rady Mediów Narodowych.

Elżbieta Kruk
Elżbieta Kruk/Maciej Luczniewski/Reporter

Elżbieta Kruk

​Elżbieta Kruk - wykształcenie

Elżbieta Kruk ukończyła historię na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Elżbieta Kruk jest również absolwentką studiów podyplomowych z zakresu administracji publicznej na Uniwersytecie Warszawskim i na University od Wisconsin w La Crosse (USA).

Elżbieta Kruk - praca zawodowa

Od 1984 r. Elżbieta Kruk pracowała kolejno jako nauczycielka historii w szkole podstawowej, przewodniczka wycieczek w Muzeum Historii Miasta Lublina oraz wychowawczyni w żeńskim zakładzie poprawczym

W 1989 r. rozpoczęła pracę w biurze Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność". Następnie została zatrudniona w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego kierowanym przez Lecha Kaczyńskiego i została tam najpierw jego asystentką, a później dyrektorką biura. 

W 1992 r., kiedy Lech Kaczyński objął funkcję prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Elżbieta Kruk została jego asystentką.

W 1995 r. po odejściu Lecha Kaczyńskiego z NIK Kruk została oddelegowana do pracy w lubelskim oddziale NIK.

Elżbieta Kruk - działalność polityczna

Jako studentka działała w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów

Od 2000 do 2001 r. Elżbieta Kruk była szefową gabinetu politycznego Lecha Kaczyńskiego, który w tym czasie był ministrem sprawiedliwości. 

W 2001 r. i 2005 r. Elżbieta Kruk została wybrana do Sejmu z listy PiS. Jest jedną z osób, które zakładały Prawo i Sprawiedliwość. Była przewodniczącą lubelskich struktur PiS. 

W 2006 r. Kruk została przewodniczącą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wtedy też zrzekła się mandatu poselskiego. We wrześniu 2007 r. zrezygnowała jednak z członkostwa w KRRiT.

Następnie wystartowała w wyborach parlamentarnych jako liderka na liście PiS w okręgu lubelskim. W październiku uzyskała mandat poselski, a w 2011 r. i 2015 r. z powodzeniem ubiegała się o reelekcję.

W lipcu 2016 r. z rekomendacji PiS Elżbieta Kruk została wybrana przez Sejm do składu Rady Mediów Narodowych, gdzie zasiadała do 2022 r.

W 2019 r. w wyborach europejskich uzyskała mandat deputowanej do Parlamentu Europejskiego. W Europarlamencie została członkinią Komisji Rozwoju Regionalnego, Komisji Kultury i Edukacji oraz członkinią Delegacji do Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE.

Elżbieta Kruk - kontrowersje

W 2008 r. Elżbieta Kruk zwróciła uwagę dziennikarzy swoim zachowaniem w Sejmie. Zauważyli oni, że posłanka poruszała się inaczej niż zwykle. Pojawiły się podejrzenia, że polityk była pod wpływem alkoholu. 

Za wypowiedź: "Że co, że np. miałam urodziny dwa dni temu? Ja potrafię pracować dobrze, potrafię coś tam, coś tam. Proszę mnie zbadać alkomatem"' - skierowaną do dziennikarzy, Elżbieta Kruk otrzymała trzecie miejsce w plebiscycie "Srebrne Usta" Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Elżbieta Kruk - życie prywatne

Elżbieta Kruk urodziła się 19 listopada 1959 r. w Lublinie.

Elżbieta Kruk - Wiadomości

Piątek, 7 sierpnia 2020 (15:27)
Rada Mediów Narodowych powołała w piątek (7 sierpnia) Jacka Kurskiego na prezesa Telewizji Polskiej - informuje "Press".
Piątek, 17 lipca 2020 (08:51)
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zarządził zdalne posiedzenie Rady, na którym zostanie wybrany prezes TVP. Faworytem jest Jacek Kurski - informuje serwis "Wirtualne Media".

Elżbieta Kruk - Wideo