Reklama

Elżbieta Rafalska

Wtorek, 14 listopada 2023 (12:01)AktualizacjaCzwartek, 16 maja 2024 (14:01)

Elżbieta Rafalska to polska polityk, nauczycielka akademicka, posłanka na Sejm VI, VII i VIII kadencji, senatorka VI kadencji, eurodeputowana w IX kadencji Parlamentu Europejskiego. Członkini Prawa i Sprawiedliwości.

Elżbieta Rafalska
Elżbieta Rafalska/Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Elżbieta Rafalska

Elżbieta Rafalska -  wykształcenie i kariera zawodowa

W 1978 roku ukończyła w Gorzowie Wielkopolskim studia na Wydziale Wychowania Fizycznego w Zamiejscowym Wydziale Wychowania Fizycznego Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Następnie ukończyła studia podyplomowe w zakresie pedagogiki rewalidacyjnej oraz organizacji i zarządzania pomocą społeczną i pracą socjalną na Uniwersytecie Szczecińskim.

Była wykładowczynią  gorzowskiej filii Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu na Wydziale Kultury Fizycznej. Prowadziła także zajęcia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim (obecnie Akademia im. Jakuba z Paradyża), pracowała także w Kuratorium Oświaty.

W 1998 roku była dyrektorką Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej, a następnie pracowała w Wydziale Spraw Społecznych Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Elżbieta Rafalska -  kariera polityczna

Od 1994 do 2005 roku Elżbieta Rafalska była radną Gorzowa Wielkopolskiego z ramienia AWS. Pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Rodziny i Spraw Społecznych oraz wiceprzewodniczącej rady miasta. Następnie była także przewodniczącą Klubu Radnych PiS.

W 2004 wstąpiła do partii Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach parlamentarnych w 2005 r. z listy PiS w okręgu lubuskim i zdobyła mandat senatora VI kadencji. Była przewodniczącą senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Następnie była sekretarzem stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

W wyborach parlamentarnych w 2007 roku uzyskała mandat posła na Sejm VI kadencji. W 2011 roku z powodzeniem ubiegała się o reelekcję. Także w wyborach w 2015 roku udało jej się dostać do Sejmu. W tym samym roku została ministrem rodziny,pracy i polityki społecznej w rządzie Beaty Szydło, a dwa lata później objęła to samo stanowisko w rządzie Mateusza Morawieckiego

Elżbieta Rafalska bezskutecznie kandydowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego i nie uzyskała mandatu eurodeputowanej w 2009 oraz 2014 roku.

W eurowyborach w 2019 roku została wybrana do Parlamentu Europejskiego, gdzie jest członkinią frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Należy między innymi do komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych oraz do Delegacji do spraw stosunków z Federacyjną Republiką Brazylii.

Elżbieta Rafalska pracowała nad wdrożeniem programu Rodzina 500+, była także zaangażowana w pracę nad ulepszeniem relacji węgiersko-polskich w obszarze polityki rodzinnej i społecznej.

Została kandydatką Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

Elżbieta Rafalska -  życie prywatne

W latach młodzieńczych Elżbieta Rafalska trenowała koszykówkę, była zawodniczką Pogoni Wschowa.

Z mężem Lechem ma dwóch synów, którzy także interesują się sportem. Synowie posłanki byli szczypiornistami między innymi w AZS AWF Gorzów Wielkopolski.
Temat Elżbieta Rafalska znajdziesz również w serwisie: Biznes

Elżbieta Rafalska - Wiadomości

Elżbieta Rafalska - Wideo