Reklama

Andrzej Halicki

Niedziela, 14 kwietnia 2024 (21:05)AktualizacjaWtorek, 21 maja 2024 (13:55)

Andrzej Witold Halicki to polski polityk, ekonomista, a także poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. W latach 2014-2015 pełnił funkcję ministra administracji i cyfryzacji, a od 2019 roku sprawuje mandat posła do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.

Andrzej Halicki
Andrzej Halicki /Beata Zawrzel/Reporter

Andrzej Halicki

​Andrzej Halicki - wykształcenie i kariera zawodowa

W 1990 roku Andrzej Halicki ukończył studia w dziedzinie ekonomiki transportu lotniczego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, która wówczas nosiła nazwę Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (SGPiS).

W trakcie studiów działał w opozycji demokratycznej. W latach 1986-1989 należał do podziemnych, międzyuczelnianych, a także krajowych władz Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Był również liderem NZS na SGPiS.

Na początku lat 90. XX w. pełnił funkcję szefa działu spraw publicznych, a następnie dyrektora w amerykańskiej agencji Burson-Marsteller. W 1993 roku był doradcą ministra przekształceń własnościowych, a rok później rzecznikiem Programu Powszechnej Prywatyzacji.

Od 1996 roku prowadził własną agencję GGK Public Relations, która funkcjonowała w ramach międzynarodowej agencji Lowe GGK, a także był przedstawicielem Polskiego Związku Firm Deweloperskich. W 2007 roku został posłem zawodowym.

Andrzej Halicki - kariera polityczna

W latach 1990-1992 Andrzej Halicki był rzecznikiem prasowym oraz członka prezydium i zarządu krajowego Kongresu Liberalno-Demokratycznego, m.in. w czasie, gdy premierem był Jan Krzysztof Bielecki. W latach 1991-199w w Sejmie I kadencji był także rzecznikiem prasowym Klubu Parlamentarnego KLD.

Andrzej Halicki wstąpił do Platformy Obywatelskiej w 2001 roku. W 2005 bezskutecznie kandydował w wyborach do Sejmu, jednak mandat poselski zdobył w kolejnych wyborach parlamentarnych w 2007 roku. W Sejmie V kadencji pełnił funkcję Przewodniczącego Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

W latach 2010-2021 był przewodniczącym regionu mazowieckiego Platformy Obywatelskiej.

W 2011 roku uzyskał reelekcję do Sejmu, a także reprezentował polski parlament w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. W 2014 roku objął stanowisko ministra administracji i cyfryzacji w rządzie Ewy Kopacz. Po odejściu z funkcji ministra w wyborach parlamentarnych w 2015 roku został posłem Sejmu VIII kadencji.

W 2019 roku uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego IX kadencji z listy Koalicji Europejskiej.

Został kandydatem Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024Otrzymał pierwsze miejsce na liście w woj. mazowieckim.

Andrzej Halicki - życie prywatne

Andrzej Witold Halicki prywatnie związał się z dziennikarką Agnieszką Sową. Razem prowadzą hodowlę dogów niemieckich.

Para ma syna o imieniu Armin.

Andrzej Halicki pasjonuje się podróżami oraz sportem, w szczególności piłką nożną, koszykówką i nurkowaniem.

Andrzej Halicki - Wiadomości

Piątek, 26 kwietnia 2024 (13:31)
Donald Tusk zamieszał w platformianym kotle i zbudował listy do Parlamentu Europejskiego "pod siebie". Jego decyzje sprawiły, że wewnątrz PO znów zrobiło się gorąco. Są tu politycy niezadowoleni,...
Wtorek, 21 listopada 2023 (18:56)
W Strasburgu europosłowie debatowali nad zmianami unijnych Traktatów, które zdaniem polskich polityków - jeśli wejdą w życie - pozbawią sprawczości większość członków wspólnoty. Przed pójściem tą...
Piątek, 14 lipca 2023 (09:32)
- Donald Tusk co do joty wypełniał to, co pani Merkel i Bruksela nakazywały. Tusk równa się Niemcy - ocenił Mateusz Morawiecki. Szef rządu powiedział o odnalezionym piśmie z 2015 roku, w którym...

Andrzej Halicki - Wideo