Katarzyna Czochara - wykształcenie
W 2008 roku Katarzyna Czochara obroniła tytuł magistra filologii germańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim.
Ma także kwalifikacje tłumacza. Poza językiem niemieckim zna również bardzo dobrze język angielski.
Katarzyna Czochara - kariera zawodowa
W 2007 roku Katarzyna Czochara rozpoczęła pracę w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Prudniku (woj. opolskie).
Jest także rolniczką. Hodowała jelenie europejskie w Moszczance w gminie Prudnik.
Katarzyna Czochara - kariera polityczna
Od początku swojej kariery politycznej Katarzyna Czochara była zaangażowana w działalność
Prawa i Sprawiedliwości,
do partii wstąpiła w 2006 roku. Została członkinią rady politycznej partii oraz zarządu okręgowego PiS w Opolu, którego w 2016 roku została przewodniczącą i pełniła tę funkcję do 2019 r.
W wyborach samorządowych w 2010 r. bez powodzenia kandydowała na radną gminy Prudnik.
W 2011 roku kandydowała w wyborach parlamentarnych do Sejmu RP - nie uzyskała jednak mandatu.
W 2014 r. w wyborach europejskich nie uzyskała mandatu europosłanki, a w wyborach samorządowych nie udało jej się uzyskać stanowiska burmistrza Prudnika. Uzyskała jednak mandat radnej sejmiku województwa opolskiego.
W wyborach parlamentarnych w 2015 r. nie uzyskała mandatu posłanki z ramienia PiS. Do Sejmu VIII kadencji dostała się jednak w grudniu tego samego roku, obejmując miejsce zwolnione przez Sławomira Kłosowskiego.
W wyborach parlamentarnych w 2019 r. uzyskała reelekcję zdobywając 23 120 głosów. W Sejmie IX kadencji należała do Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji Zdrowia, Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, a także do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.
We wrześniu 2020 roku została zawieszona w prawach członka partii za złamanie dyscypliny klubowej, tj. za oddanie głosu przeciw nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Ponadto została wtedy także odwołana z funkcji pełnomocnika PiS w powiecie prudnickim. Prawa członka partii odzyskała po dwóch miesiącach.
W wyborach samorządowych w 2024 r. Katarzyna Czochara została kandydatką PiS na burmistrza Prudnika (woj. opolskie).
Katarzyna Czochara - wypadek samochodowy
W piątek 29 marca 2024 r. Katarzyna Czochara poinformowała, że uległa poważnemu wypadkowi. "Doszło do czołowego zderzenia z ciężarówką" - przekazała w oświadczeniu, reagując na zarzuty dotyczące jej nieobecności w Sejmie. Polityk ujawniła, że przeszła operację i wciąż wraca do pełnej sprawności fizycznej. W tym kontekście wskazała na wielogodzinne posiedzenia oraz na długie podróże do Sejmu. "W moim stanie zdrowia są niewskazane" - napisała.
"Drodzy państwo, pragnę odnieść się do zarzutów braku obecności w Sejmie, które są kierowane w moim kierunku" - napisała Katarzyna Czochara.Polityk miała "bardzo ciężki wypadek samochodowy", w trakcie którego doszło do czołowego zderzenia z ciężarówką. "Winnym był kierowca tira" - dodała Czochara, która w przy ul. Wiejskiej nie pojawiła się od 21 grudnia 2023 r.
"Mam bardzo duże ograniczenia jeśli chodzi o chodzenie, zbyt długie siedzenie czy też stanie. Ponadto mam duże dolegliwości bólowe. Jestem również w trakcie rehabilitacji i powoli wracam do zdrowia i sprawności fizycznej". Przez ponad osiem lat pracy w Sejmie moja frekwencja w głosowaniach oraz udziale w obradach była na poziomie około 98 proc." - wskazała posłanka. Dodała, że z jej miejsca zamieszkania do Sejmu jedzie się pięć godzin, a tak długie podróże są dla niej niewskazane w czasie bezpośrednio po wypadku.
Katarzyna Czochara - życie prywatne
Dzieciństwo spędziła we wsi Olszynka. Ojciec Katarzyny Czochary był działaczem Solidarności Walczącej.
Czas wolny posłanka spędza głównie z rodziną i przyjaciółmi.