Reklama

Tadeusz Cymański

Tadeusz Cymański to polski polityk i samorządowiec. Poseł na Sejm od 1997 roku, a w latach 2009-2014 poseł w Parlamencie Europejskim. Jeden z liderów i założycieli partii Solidarna Polska.
Tadeusz Cymański - najważniejsze informacje
Tadeusz Cymański /Polsat News /Polsat News

Tadeusz Cymański - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  06.06.1955

 • Miejsce urodzenia:

  Nowy Staw

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Należy do:

  • Solidarna Polska
Tadeusz Cymański to polski polityk i samorządowiec. Poseł na Sejm od 1997 roku, a w latach 2009-2014 poseł w Parlamencie Europejskim. Jeden z liderów i założycieli partii Solidarna Polska.

Tadeusz Cymański – wykształcenie

W 1978 roku został absolwentem Wydziału Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończył kierunek ekonomiki transportu lądowego. W trakcie studiów należał do Związku Młodzieży Socjalistycznej i Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. Dorabiał jako grabarz. Po zakończeniu studiów pracował w Oddziale Banku Gospodarki Żywnościowej w Malborku. 

Zaangażował się w działalność NSZZ „Solidarność” i przewodniczył Komisji Zakładowej w oddziale BGŻ w Malborku. Lata 1989-1990 to działalność Cymańskiego w Komitecie Obywatelskim, a w latach 1990-1998 objął stanowisko burmistrza Malborka. Następnie należał do rady miasta przez trzy lata.

Tadeusz Cymański – kariera polityczna

Za czasów bycia burmistrzem Tadeusz Cymański należał do Porozumienia Centrum. W 2001 roku przeniósł się do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. Rok później działał w Przymierzu Prawicy, aż w końcu w latach 2002-2011 należał do Prawa i Sprawiedliwości. 

Już w 1997 roku otrzymał pierwszy mandat poselski na Sejm. W dwóch kolejnych kadencjach otrzymał reelekcję z ramienia PiS. W kadencji od 2005 roku zastępował przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej. Częściowo był również członkiem Komisji Zdrowia oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. 

W 2009 roku został wybrany w okręgu gdańskim na posła do Parlamentu Europejskiego. Dołączył jako członek do Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia. Dwa lata później Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało się wykluczyć Cymańskiego z partii. Wraz z innymi wykluczonymi stworzył własną partię – Solidarna Polska. 

2015 rok to kolejna reelekcja polityka do Sejmu. Otrzymał ją także w wyborach w 2019 roku.

Tadeusz Cymański – życie prywatne

Tadeusz Cymański urodził się 6 czerwca 1955 roku w Nowym Stawie. Wraz z żoną Barbarą mają pięcioro dzieci. Uzyskał I kategorię szachową po pokonaniu w 2003 roku mistrza świata z lat 1975-1985. Oprócz tego jest filatelistą.

Tadeusz Cymański - Wiadomości

Tadeusz Cymański - Wideo