Reklama

Szymon Szynkowski vel Sęk

Wtorek, 6 grudnia 2022 (00:06)AktualizacjaWtorek, 12 grudnia 2023 (08:59)

Szymon Szynkowski vel Sęk to polski polityk i samorządowiec, poseł na Sejm VIII, IX i X kadencji. W 2022 roku został ministrem ds. Unii Europejskiej.

Szymon Szynkowski vel Sęk
Szymon Szynkowski vel Sęk/Jacek Dominski/REPORTER/East News

Szymon Szynkowski vel Sęk

Szymon Szynkowski vel Sęk - wykształcenie

Szymon Szynkowski vel Sęk ma wykształcenie wyższe. W 2006 r. uzyskał tytuł magistra na kierunku Stosunki Międzynarodowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

Był też stypendystą programu Socrates Erasmus na Uniwersytecie w Osnabrück w latach 2003-2004.

Szymon Szynkowski vel Sęk to autor wielu publikacji prasowych dotyczących prawa europejskiego i polityki lokalnej. 

Szymon Szynkowski vel Sęk - kariera polityczna

Szymon Szynkowski vel Sęk działał w stowarzyszeniu Młodzi Konserwatyści, kierując poznańskim oddziałem tej organizacji.

Następnie zaangażował się w działalność polityczną w ramach partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość. Współpracował z posłami do Parlamentu Europejskiego.

Szymon Szynkowski vel Sęk był wybierany na radnego Poznania w latach 2006, 2010 i 2014. Był przewodniczącym klubu radnych PiS w Poznaniu w latach 2012-2015. 

W 2015 r. wystartował w wyborach parlamentarnych do Sejmu i uzyskał mandat posła. 1 czerwca 2018 roku powierzono mu stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych

Szymon Szynkowski vel Sęk wystartował w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r., jednak nie udało mu się uzyskać mandatu europosła. Uzyskał jednak reelekcję do Sejmu IX kadencji startując w 2019 r. wyborach do parlamentu.

W lutym 2020 roku został pełnomocnikiem PiS w okręgu poznańskim. W kwietniu tego samego roku powierzono mu funkcję pełnomocnika rządu ds. polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej

13 października 2022 roku Szymon Szynkowski vel Sęk został powołany na stanowisko ministra do spraw Unii Europejskiej.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy PiS.

W zaprzysiężonym przez prezydenta Andrzeja Dudę 27 listopada 2023 r. rządzie Mateusza Morawieckiego Szymon Szynkowski vel Sęk otrzymał funkcję ministra spraw zagranicznych.

11 grudnia 2023 r. Mateusz Morawiecki złożył dymisję swojego trzeciego rządu na ręce prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent powierzył Radzie Ministrów sprawowanie obowiązków tylko do momentu powołania nowego rządu. Tego dnia Sejm nie udzielił bowiem wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego, po uprzednim wygłoszeniu przez niego exposé.

Inicjatywę w sprawie wyboru premiera i rządu przejął Sejm, który wieczorem 11 grudnia 2023 r. w ramach tzw. drugiego kroku konstytucyjnego wybrał przewodniczącego PO Donalda Tuska na premiera

Jako datę zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych podała środę 13 grudnia 2023 r. o godz. 9:00. Tym samym Szymon Szynkowski vel Sęk przestał pełnić funkcję.

Szymon Szynkowski vel Sęk - życie prywatne

Nazwisko Szymona Szynkowskiego vel Sęka jest wynikiem funkcjonującego w rodzinie od strony ojca zwyczaju funkcjonowania przydomków, co było pomocne na przykład przy podziale dziedziczonej ziemi.

Szymon Szynkowski vel Sęk ma żonę, Joannę, którą poznał w licealnym chórze Canto Cantare. Małżeństwo ma dwoje dzieci - syna Jasia i córkę Alicję.

Szymon Szynkowski vel Sęk - Wiadomości

Szymon Szynkowski vel Sęk - Wideo