Reklama

Bartosz Arłukowicz

Piątek, 28 października 2022 (13:39)AktualizacjaWtorek, 2 kwietnia 2024 (11:02)

Bartosz Arłukowicz to polski polityk, były minister zdrowia w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz (w latach 2011–2015), a od 2021 roku wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej. Jest także Kawalerem Orderu Uśmiechu i laureatem nagrody "Brzdąc" za działalność na rzecz dzieci w Szczecinie. Poseł na Sejm VI, VII, VIII i X kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.

Bartosz Arłukowicz
Bartosz Arłukowicz/Tomasz Jastrzębowski/East News

Bartosz Arłukowicz

Bartosz Arłukowicz - wykształcenie i kariera lekarska 

Bartosz Arłukowicz jest z wykształcenia lekarzem pediatrii. Uczył się w Liceum Ogólnokształcącym w Darłowie, następnie studiował na Pomorskiej Akademii Medycznej (PAM) w Szczecinie. 

Od 1999 roku do 2011 r. prowadził prywatną praktykę lekarską. Wcześniej odbywał staż w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 w Szczecinie. Był również lekarzem w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego oraz w Klinice Hematoonkologii i Onkologii Dziecięcej PAM. 

Bartosz Arłukowicz - kariera polityczna 

Bartosz Arłukowicz karierę na scenie politycznej rozpoczął w 2002 r., uzyskując mandat radnego Szczecina. Startował wówczas z ramienia koalicji ugrupowania Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy. W 2005 r. kandydował w wyborach parlamentarnych do Sejmu, ale nie otrzymał mandatu poselskiego. Dwa lata później ponownie startował w wyborach parlamentarnych, tym razem z listy ugrupowania Lewica i Demokraci, zdobywając mandat poselski. 

W 2009 r. został wiceprzewodniczącym sejmowej komisji ds. zbadania procesu legislacyjnego ustawy o grach i zakładach wzajemnych. 

Dwa lata później został powołany przez premiera Donalda Tuska na stanowiska sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnika premiera ds. przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Następnie przeszedł do klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej

W 2011 r. kandydował w wyborach parlamentarnych z pierwszego miejsca na liście komitetu wyborczego Platformy Obywatelskiej w okręgu wyborczym nr 41 i uzyskał mandat poselski. W tym samym roku Donald Tusk zaproponował mu objęcie funkcji ministra zdrowia. 18 listopada 2011 r. Bartosz Arłukowicz został zaprzysiężony na ten urząd. 

Wiosną 2013 r. wstąpił do PO, a w 2014 r. po raz drugi objął stanowisko ministra zdrowia, wchodząc w skład rządu Ewy Kopacz. 10 czerwca 2015 r. podał się do dymisji. 

Pod koniec grudnia 2019 r. ogłosił swoją kandydaturę na stanowisko przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, jednak ostatecznie zrezygnował z kandydowania i poparł Borysa Budkę. W lutym rada krajowa Platformy Obywatelskiej wybrała go na wiceprzewodniczącego partii i pełnił tę funkcję do lipca 2021 r. Powrócił na to stanowisko w grudniu 2021 r.

Bartosz Arłukowicz od 2019 r. był posłem do Parlamentu Europejskiego, uzyskał mandat deputowanego z listy Koalicji Obywatelskiej.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy KO. Po wyborze wygasł jego mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.

Bartosz Arłukowicz - życie prywatne

Żoną Bartosza Arłukowicza jest lekarka Edyta Arłukowicz. Małżeństwo ma dwójkę dzieci - Maksymiliana Arłukowicza oraz Lenę Arłukowicz.

Bartosz Arłukowicz - Wiadomości

Bartosz Arłukowicz - Wideo