Reklama

Stanisław Tyszka

Środa, 7 grudnia 2022 (15:41)AktualizacjaWtorek, 21 maja 2024 (10:55)

Stanisław Tyszka to polski polityk, prawnik, doktor nauk humanistycznych i nauczyciel akademicki. Poseł na Sejm VIII, IX i X kadencji. Wicemarszałek Sejmu VIII kadencji w latach 2015-2019.

Stanisław Tyszka
Stanisław Tyszka/Adam Chelstowski/Agencja FORUM

Stanisław Tyszka

  • Data urodzenia:11.04.1979
  • Miejsce urodzenia:Warszawa
  • Kraj urodzenia:Polska

Stanisław Tyszka - wykształcenie i kariera zawodowa

Stanisław Tyszka ma wyższe wykształcenie i stopień naukowy doktora. Tytuł magistra uzyskał w roku 2004, kończąc prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Stopień doktora uzyskał w 2011 r. na Wydziale Historii Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji. Doktoryzował się w zakresie nauk humanistycznych. 

Stanisław Tyszka kształcił się też z filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim i z socjologii na Uniwersytecie Karola w Pradze.

Stanisław Tyszka został adiunktem na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2011-2012 kierował Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej.

Stanisław Tyszka - kariera polityczna

Stanisław Tyszka był doradcą ministra sprawiedliwości do spraw deregulacji. Jest współautorem ustawy o deregulacji systemowej.

Następnie dołączył do Partii Razem, założonej przez Jarosława Gowina. Odszedł z niej jesienią 2014 roku. 

W kolejnym roku związał się z ruchem Kukiz'15, organizowanym przez Pawła Kukiza. Opracowywał także program tego ugrupowania.

Wystartował w wyborach parlamentarnych w roku 2015 z listy KWW Kukiz’15 i uzyskał mandat poselski

12 listopada 2015 roku Stanisław Tyszka został wybrany na wicemarszałka Sejmu.

Startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r., jednak nie udało mu się uzyskać mandatu europosła.

W wyborach parlamentarnych, które odbyły się w tym samym roku, uzyskał poselską reelekcję, zostając posłem na Sejm IX kadencji. Kandydował z listy PSL, w ramach porozumienia zawartego z Kukiz’15. 

W grudniu 2020 roku stał się posłem niezrzeszonym. Po kilku dniach dołączył do partii KORWiN, która przyjęła następnie nazwę Nowa Nadzieja. Stanisław Tyszka został też członkiem koła poselskiego Konfederacja.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy Konfederacji.

Został kandydatem Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Konfederacja na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024.

Stanisław Tyszka - życie prywatne

Żoną Stanisława Tyszki jest Małgorzata Pakier. Małżeństwo ma dwoje dzieci - córkę i syna.

Stanisław Tyszka - Wiadomości

Czwartek, 11 stycznia 2024 (16:11)
"Nie ma żadnej ewakuacji Sejmu" - brzmi pilny komunikat, który wydała Kancelaria Sejmu. W oświadczeniu zdementowano pogłoski krążące w przestrzeni publicznej i zaznaczono, że wydane zarządzenie...
Czwartek, 16 listopada 2023 (17:35)
- Ja nie miałem z tym nic wspólnego - powiedział Sławomir Mentzen, komentując błędy, które pojawiły się w projektach ustaw przedstawionych przez Konfederację. - Miało być dobrze, a wyszło zabawnie...

Stanisław Tyszka - Wideo