Reklama

Robert Biedroń

Piątek, 12 sierpnia 2022 (10:42)AktualizacjaPoniedziałek, 17 czerwca 2024 (15:38)

Robert Biedroń to polski polityk i działacz społeczny. Jest założycielem Kampanii Przeciw Homofobii. W latach 2014-2018 był prezydentem Słupska. Od 2019 roku jest europosłem IX i X kadencji. 

Robert Biedroń
Robert Biedroń/ Andrzej Iwanczuk/Reporter

Robert Biedroń

  • Data urodzenia:13.04.1976
  • Miejsce urodzenia:Rymanów
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Należy do:

Robert Biedroń - wykształcenie

Robert Biedroń w 1996 roku ukończył technikum hotelarskie w Ustrzykach Dolnych, gdzie uczył się trzech języków obcych. W 2003 roku skończył studia politologiczne na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Ukończył także Szkołę Liderów Politycznych i Społecznych oraz Szkołę Praw Człowieka przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Włada kilkoma językami obcymi takimi jak: angielski, francuski, rosyjski, włoski, a także esperanto.

Robert Biedroń - kariera

Już podczas studiów angażował się społecznie i politycznie - dołączył do olsztyńskiej grupy Stowarzyszenia Grup Lambda, a w 1998 roku zapisał się do Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej, gdzie przystąpił do organizacji młodzieżowej.

Został działaczem Sojuszu Lewicy Demokratycznej, z którego wystąpił w roku 2005 po porażce w wyborach samorządowych. W 2011 roku został posłem z ramienia Ruchu Palikota. Pracował jako wiceprzewodniczący Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz członek Komisji Spraw Zagranicznych.

W latach 2014-2018 urzędował jako prezydent Słupska. Od roku 2015 pozostaje członkiem Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy.

W roku 2019 wrócił do polityki ogólnopolskiej, tworząc nową partię - Wiosna. W 2021 roku Wiosna rozpadła się, a jej działacze przeszli do Nowej Lewicy, gdzie Robert Biedroń został współprzewodniczącym partii razem z Włodzimierzem Czarzastym.

W 2019 roku dostał się do Parlamentu Europejskiego, gdzie pracuje jako szef delegacji Nowej Lewicy, przewodniczący Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia, przewodniczący Delegacji ds. Stosunków z Białorusią, członek Komisji Budżetowej oraz Konferencji Przewodniczących Delegacji. Pełni również funkcję zastępcy członka Komisji Spraw Zagranicznych.

Został kandydatem Komitetu Wyborczego Lewicy na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego X kadencji.

Robert Biedroń - życie osobiste

Od roku 2002 jest w związku partnerskim z prawnikiem Krzysztofem Śmiszkiem, który jest posłem na Sejm IX kadencji oraz wiceprzewodniczącym Nowej Lewicy.

Robert Biedroń - poglądy

Robert Biedroń deklaruje poglądy lewicowe oraz brak przynależności do żadnego z wyzwań. Od lat czynnie wspiera wolność i prawa osób LGBT. Po studiach spędził rok w Londynie, gdzie działał w organizacji OutRange!, wspierającej prawa osób LGBT. Po powrocie do Polski założył z Bartoszem Żurawieckim Kampanię Przeciw Homofobii. Pełnił tam funkcję prezesa do 2009 roku.

W maju 2001 wziął udział w pierwszej paradzie równości w Polsce. W 2007 roku wydał "Tęczowy Elementarz" opisujący pytania i odpowiedzi na temat osób LGBT. Był także prezesem Instytutu Podkarpackiego oraz działał w fundacjach Trans-Fuzja, Replika i Równość.

Powiązane z tematem Robert Biedroń

Nowa Lewica (NL) to polska, centrolewicowa partia polityczna, która powstała w 2021 roku w wyniku połączenia sił Sojuszu Wiosny i Lewicy Demokratycznej. Jej przewodniczącymi zostali Włodzimierz...

Robert Biedroń - Wiadomości

Poniedziałek, 24 czerwca 2024 (14:16)
"Robert, na litość boską, to jest pusty frazes. Kiedy wygraliśmy wybory?" - napisała Anna Maria Żukowska w reakcji na wpis Robert Biedronia, który stwierdził, że lewica wygrywa, "gdy jest...
Środa, 29 maja 2024 (17:51)
"Różnorodność to siła Polski, nie zagrożenie dla niej. Przykro, że pan tego nie rozumie, panie prezydencie" - skomentował decyzję prezydenta marszałek Sejmu Szymon Hołownia. "Prezydent Duda pokazał...
Niedziela, 19 maja 2024 (19:23)
"Czas na Europę 2.0, czas na Europę dla Ciebie" - pod takim hasłem Lewica zachęca do głosowania w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Obok postulatów takich jak utworzenie...

Robert Biedroń - Wideo