Reklama

Robert Biedroń

Piątek, 12 sierpnia 2022 (10:42) Aktualizacja Wtorek, 12 września 2023 (14:09)
Robert Biedroń to polski polityk i działacz społeczny. Jest założycielem Kampanii Przeciw Homofobii. W latach 2014-2018 był prezydentem Słupska. Od 2019 roku jest europosłem. 
Robert Biedroń - najważniejsze informacje
Robert Biedroń /AFP

Robert Biedroń - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    13.04.1976

  • Miejsce urodzenia:

    Rymanów

  • Kraj urodzenia:

    Polska

  • Należy do:

Robert Biedroń — wykształcenie

Robert Biedroń w 1996 roku ukończył technikum hotelarskie w Ustrzykach Dolnych, gdzie uczył się trzech języków obcych. W 2003 roku skończył studia politologiczne na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Ukończył także Szkołę Liderów Politycznych i Społecznych oraz Szkołę Praw Człowieka przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Włada kilkoma językami obcymi takimi jak: angielski, francuski, rosyjski, włoski, a także esperanto.

Robert Biedroń — kariera

Już podczas studiów angażował się społecznie i politycznie — dołączył do olsztyńskiej grupy Stowarzyszenia Grup Lambda, a w 1998 roku zapisał się do Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej, gdzie przystąpił do organizacji młodzieżowej. Został działaczem Sojuszu Lewicy Demokratycznej, z którego wystąpił w roku 2005 po porażce w wyborach samorządowych. W 2011 roku został posłem z ramienia Ruchu Palikota. Pracował jako wiceprzewodniczący Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz członek Komisji Spraw Zagranicznych.

W latach 2014-2018 urzędował jako prezydent Słupska. Od roku 2015 pozostaje członkiem Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy.

W roku 2019 wrócił do polityki ogólnopolskiej, tworząc nową partię — Wiosna. W 2021 roku Wiosna rozpadła się, a jej działacze przeszli do Nowej Lewicy, gdzie Robert Biedroń został współprzewodniczącym partii razem z Włodzimierzem Czarzastym. W 2019 roku dostał się do Parlamentu Europejskiego, gdzie pracuje jako szef delegacji Nowej Lewicy, przewodniczący Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia, przewodniczący Delegacji ds. Stosunków z Białorusią, członek Komisji Budżetowej oraz Konferencji Przewodniczących Delegacji. Pełni również funkcję zastępcy członka Komisji Spraw Zagranicznych.

Robert Biedroń —  życie osobiste

Od roku 2002 jest w związku partnerskim z prawnikiem Krzysztofem Śmiszkiem, który jest posłem na Sejm IX kadencji oraz wiceprzewodniczącym Nowej Lewicy.

Robert Biedroń —  poglądy

Robert Biedroń deklaruje poglądy lewicowe oraz brak przynależności do żadnego z wyzwań. Od lat czynnie wspiera wolność i prawa osób LGBT. Po studiach spędził rok w Londynie, gdzie działał w organizacji OutRange!, wspierającej prawa osób LGBT. Po powrocie do Polski założył z Bartoszem Żurawieckim Kampanię Przeciw Homofobii. Pełnił tam funkcję prezesa do 2009 roku.

W maju 2001 wziął udział w pierwszej paradzie równości w Polsce. W 2007 roku wydał „Tęczowy Elementarz” opisujący pytania i odpowiedzi na temat osób LGBT. Był także prezesem Instytutu Podkarpackiego oraz działał w fundacjach Trans-Fuzja, Replika i Równość.

Robert Biedroń - Wiadomości

Robert Biedroń - Wideo