Reklama

Krzysztof Brejza

Piątek, 9 grudnia 2022 (18:13)AktualizacjaPoniedziałek, 10 czerwca 2024 (12:00)

Krzysztof Brejza to polski polityk, prawnik i doktor nauk prawnych. Senator X kadencji. Był posłem na Sejm VI, VII, VIII kadencji. Wybrany w 2023 r. na X kadencję Sejmu. Jednak w styczniu 2024 r. jego mandat poselski wygasł. Krzysztof Brejza objął w Parlamencie Europejskim mandat europosła IX kadencji Radosława Sikorskiego zwolniony po objęciu przez niego stanowiska ministra spraw zagranicznych w trzecim rządzie Donalda Tuska. W 2024 r. został wybrany do Europarlamentu X kadencji.

Krzysztof Brejza
Krzysztof Brejza/Parlament Europejski/INTERIA.PL

Krzysztof Brejza

  • Data urodzenia:16.05.1983
  • Miejsce urodzenia:Bydgoszcz
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Należy do:

Krzysztof Brejza - wykształcenie

Krzysztof Brejza jest absolwentem studiów prawniczych i studiów z zakresu stosunków międzynarodowych. Tytuł magistra prawa uzyskał w 2007 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. 

Na tej samej uczelni w roku 2012 ukończył stosunki międzynarodowe. W roku 2014 uzyskał stopień doktora nauk prawnych na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Krzysztof Brejza - kariera polityczna

Do Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza wstąpił w roku 2005. Został też wówczas radnym sejmiku kujawsko-pomorskiego. Zastąpił innego radnego, Macieja Świątkowskiego, który uzyskał mandat posła. Krzysztof Brejza w kolejnym roku ubiegał się o reelekcję, jednak bezskutecznie.

Został wybrany do Sejmu VI kadencji, po starcie w wyborach parlamentarnych w roku 2007. Kandydował z listy Platformy Obywatelskiej. Trzy lata później został sekretarzem regionu kujawsko-pomorskiego tej partii. W tym samym roku wystartował w wyborach parlamentarnych i uzyskał reelekcję. Został ponownie wybrany do Sejmu w roku 2015. W listopadzie tego samego roku został powołany na ministra sprawiedliwości w gabinecie cieni, który został utworzony przez PO. 

Nie udało mu się uzyskać mandatu europosła, mimo startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w roku 2019. Krzysztof Brejza był szefem sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych w tym samym roku. Z ramienia KO kandydował z powodzeniem do Senatu X kadencji.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy KO. Krzysztof Brejza startował w okręgu nr 4, który obejmuje m.in. Bydgoszcz oraz powiaty bydgoski, inowrocławski, mogileński, nakielski, sępoleński, świecki, tucholski i żniński. Uzyskał 89 tys. 840 głosów.

W poniedziałek 22 stycznia 2024 r. w Monitorze Polskim opublikowane zostało postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni  z 8 stycznia 2024 r. o wygaszeniu mandatu poselskiego Krzysztofa Brejzy. Dotychczasowy poseł X kadencji, a w poprzedniej kadencji senator Koalicji Obywatelskiej, objął w Parlamencie Europejskim mandat po Radosławie Sikorskim, który przestał być europosłem, gdy 13 grudnia został szefem resortu spraw zagranicznych w trzecim rządzie Donalda Tuska.

Mandat posła na Sejm Krzysztofa Brejzy przypadł innej kandydatce komitetu wyborczego Koalicja Obywatelska PO .N IPL ZIELONI, która w tym samym okręgu nie dostała się do Sejmu - Magdalenie Łośko.

Został kandydatem Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Jako "jedynka" w woj. kujawsko-pomorskim zdobył mandat do Parlamentu Europejskiego X kadencji.

Krzysztof Brejza - życie prywatne

Krzysztof Brejza jest żonaty. Z żoną Dorotą mają trójkę dzieci: Mateusza, Rozalię i Jasia. Żona Krzysztofa Brejzy również ukończyła Uniwersytet Warszawski. Prowadzi indywidualną praktykę adwokacką.

Krzysztof Brejza jest synem Ryszarda i Aleksandry. Ryszard Brejza od 2002 roku jest prezydentem Inowrocławia. Aleksandra Brejza jest kompozytorką, prowadzi też zajęcia z kompozycji, technik kompozytorskich XX wieku, propedeutyki kompozycji i aranżacji na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie sama studiowała.

Powiązane z tematem Krzysztof Brejza

Koalicja Obywatelska (KO) to koalicja Platformy Obywatelskiej z Nowoczesną, Inicjatywą Polską i Partią Zieloni początkowo zawarta pomiędzy PO i Nowoczesną (Platforma. Nowoczesna Koalicja...

Krzysztof Brejza - Wiadomości

Piątek, 26 kwietnia 2024 (13:31)
Donald Tusk zamieszał w platformianym kotle i zbudował listy do Parlamentu Europejskiego "pod siebie". Jego decyzje sprawiły, że wewnątrz PO znów zrobiło się gorąco. Są tu politycy niezadowoleni,...
Czwartek, 15 lutego 2024 (13:56)
"Przykro mi - jesteśmy zmuszeni na to zareagować na drodze prawnej" - napisała w mediach społecznościowych Dorota Brejza. Wraz z mężem Krzysztofem Brejzą, zapowiedzieli złożenie pozwu w sprawie...
Wtorek, 6 lutego 2024 (12:20)
Black Hawk, który wleciał w linię energetyczną na pikniku wojskowym, wymaga tak poważnej naprawy, że dalej jest uziemiony - przekazał Krzysztof Brejza. Europoseł ujawnił, że służby wciąż oczekują...
Piątek, 26 stycznia 2024 (09:07)
Magdalena Łośko została nową posłanką Sejmu - przedstawicielka Koalicji Obywatelskiej złożyła oficjalne ślubowanie. Polityk zastąpiła Krzysztofa Brejzę, po tym jak ten zdecydował się na przejście...

Krzysztof Brejza - Wideo