Reklama

Krzysztof Brejza

Krzysztof Brejza /Parlament Europejski /INTERIA.PL
  • Data urodzenia:

    16.05.1983

  • Miejsce urodzenia:

    Bydgoszcz

  • Kraj urodzenia:

    Polska

  • Należy do:

Krzysztof Brejza to polski polityk, prawnik i doktor nauk prawnych. Senator X kadencji. Był posłem na Sejm VI, VII i VIII kadencji.

Krzysztof Brejza – wykształcenie

Krzysztof Brejza jest absolwentem studiów prawniczych i studiów z zakresu stosunków międzynarodowych. Tytuł magistra prawa uzyskał w 2007 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Na tej samej uczelni w roku 2012 ukończył stosunki międzynarodowe. W roku 2014 uzyskał stopień doktora nauk prawnych na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Krzysztof Brejza – kariera polityczna

Do Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza wstąpił w roku 2005. Został też wówczas radnym sejmiku kujawsko-pomorskiego. Zastąpił innego radnego, Macieja Świątkowskiego, który uzyskał mandat posła. Krzysztof Brejza w kolejnym roku ubiegał się o reelekcję, jednak bezskutecznie.

Został wybrany do Sejmu VI kadencji, po starcie w wyborach parlamentarnych w roku 2007. Kandydował z listy Platformy Obywatelskiej. Trzy lata później został sekretarzem regionu kujawsko-pomorskiego tej partii. W tym samym roku wystartował w wyborach parlamentarnych i uzyskał reelekcję. Został ponownie wybrany do Sejmu w roku 2015. W listopadzie tego samego roku został powołany na ministra sprawiedliwości w gabinecie cieni, który został utworzony przez PO. 

Nie udało mu się uzyskać mandatu europosła, mimo startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w roku 2019. Krzysztof Brejza był szefem sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych w tym samym roku. Z ramienia KO kandydował z powodzeniem do Senatu X kadencji.

Krzysztof Brejza – życie prywatne

Krzysztof Brejza jest żonaty. Z żoną Dorotą mają trójkę dzieci: Mateusza, Rozalię i Jasia. Żona Krzysztofa Brejzy również ukończyła Uniwersytet Warszawski. Prowadzi indywidualną praktykę adwokacką.
Krzysztof Brejza jest synem Ryszarda i Aleksandry. Ryszard Brejza od 2002 roku jest prezydentem Inowrocławia. Aleksandra Brejza jest zaś kompozytorką. Prowadzi też zajęcia z kompozycji, technik kompozytorskich XX wieku, propedeutyki kompozycji i aranżacji na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie sama studiowała.

Wiadomości

Wideo