Reklama

Reklama

Roman Graczyk

 • Roman Graczyk

  ​Rozkosze Hartmana

  Czwartek, 21 marca (11:54)

  Pan Jan Hartman napisał na swoim blogu w "Polityce", że dzisiaj przynależność do Kościoła katolickiego jest niemoralna i hańbiąca. Zanim przytoczę kilka przykładów jego rozumowania, chciałbym zauważyć, że ten głos jest typowym troszczeniem się o moralne prowadzenie się nie swojej trzódki, co z zasady uważam za postawę dosyć dwuznaczną.

 • Roman Graczyk

  Czym jest seks? Kim jest człowiek?

  Czwartek, 14 marca (15:17)

  Niestety, muszę napisać o warszawskim porozumieniu ze środowiskami LGBT. Powiadam, "niestety, muszę", nie dlatego, żebym chciał się tłumaczyć z zajmowania się tym tematem jako czymś nieważnym – owszem, temat płciowości człowieka jest bardzo ważny. Tłumaczę się jedynie dlatego, że tak wiele już w ostatnich dniach ukazało się na ten temat artykułów, wywiadów i innych materiałów prasowych (także w Interii). Ktoś może więc mieć wrażenie przesytu. Jeśli jednak decyduję się pisać o tym, to dlatego,...

 • Reklama

  Reklama

 • Roman Graczyk

  Macron: Bitwa o Europę

  Czwartek, 7 marca (15:24)

  Prezydent Francji jest politykiem nietuzinkowym. Czego by nie powiedzieć o rezultatach jego dotychczasowych rządów, z pewnością ma on zdolność wynajdywania oryginalnych sposobów komunikowania się z publicznością-wyborcami.

 • Roman Graczyk

  ​Uroki rozdawnictwa

  Czwartek, 28 lutego (17:11)

  Kolejny pakiet obietnic socjalnych Prawa i Sprawiedliwości, zwany "nową piątką Kaczyńskiego" zasługuje na zastanowienie. Z kilku powodów.

 • Roman Graczyk

  Nasza sprawczość między Netanjahu a Trumpem

  Czwartek, 21 lutego (14:31)

  To, co się wydarzyło w związku z ubiegłotygodniową konferencją bliskowschodnią w Warszawie, dobrze pokazuje najpierw obiektywną trudność wypracowania silnej pozycji Polski na scenie międzynarodowej, ale także zawinioną bezradność obecnego rządu wobec tej sytuacji. To pierwsze jest czynnikiem stałym, a w każdym razie trudno wzruszalnym, i każdy polski rząd miałby tu kłopot. Ale sposób podejścia do tego kłopotu podlega już ocenie.

 • Roman Graczyk

  "Mike Pompeo presents..."

  Czwartek, 14 lutego (15:44)

  Nie twierdzę, że Polska na pewno nie powinna była podejmować się roli gospodarza konferencji o Bliskim Wschodzie, która właśnie dziś kończy się w Warszawie, ale chciałbym zwolennikom tego pomysłu uprzytomnić istnienie kilku wątpliwości.

 • Roman Graczyk

  Wałęsa i dwa obłędy

  Czwartek, 7 lutego (14:09)

  Spór o Europejskie Centrum Solidarności pokazuje, w jak chorym kraju żyjemy. Rząd, który najpierw obiecuje tej ważnej placówce 7 mln zł, a następnie daje jej 4 mln, nie jest poważnym rządem. Odwołanie się przez ECS do ofiarności publicznej okazało się skuteczne - trochę na fali poprzedniej zbiórki do symbolicznej puszki WOŚP Pawła Adamowicza, a trochę na fali antyrządowych nastrojów. Tak czy tak, cieszy, że rząd, który ma ambicje antywolnościowe, okazuje się niekiedy bezradny wobec woli...

 • Roman Graczyk

  Władza - opozycja - problem

  Czwartek, 31 stycznia (17:05)

  Mamy rok podwójnych wyborów - na wiosnę do Parlamentu Europejskiego, jesienią do Sejmu i Senatu. To, co teraz czytasz, Drogi Czytelniku, nie jest analizą przedwyborczą w takim sensie, że aspiruje do odpowiedzi na pytanie: kto wygra?

 • Roman Graczyk

  Myślenie pod ścianą

  Czwartek, 24 stycznia (13:45)

  W pierwszych godzinach po zamachu na prezydenta Adamowicza niektórzy wyrażali nadzieję, że tym razem nie popadniemy w koleiny wytyczone przez katastrofę smoleńską. Znamienne, że tylko niektórzy, bo to znaczyłoby, że w większości czuliśmy przez skórę, że jednak popadniemy. I rzeczywiście jesteśmy tam, gdzie zwykle w takich razach bywamy.

 • Roman Graczyk

  Śmierć prezydenta - nasze wyzwanie

  Czwartek, 17 stycznia (12:24)

  Nie możemy powiedzieć, że mordercę prezydenta Adamowicza na pewno pchały do czynu nienawistne wyobrażenia przeciwników politycznych PiS, kreowane przez "Wiadomości", "Minęła 20" i podobne im produkty łże-dziennikarstwa, tudzież przez hejt wylewający się z internetu. Nie możemy tego powiedzieć, bo prawie nic nie wiemy o tym człowieku.

 • Roman Graczyk

  ​Lekcja Barbarina

  Czwartek, 10 stycznia (16:51)

  Wczoraj zakończył się w Lyonie proces karny przeciwko arcybiskupowi lyońskiemu i pięciu innym osobom - urzędnikom archidiecezji. Wszyscy zostali uniewinnieni. Byli oskarżeni o zaniechanie złożenia doniesienia o przestępstwach seksualnych księdza tej archidiecezji, Bernarda Preynata, który przez wiele lat (ale oskarżenie dotyczy okresu 1986-1991) dopuszczał się nadużyć seksualnych wobec grupy skautów, której był duszpasterzem.

 • Roman Graczyk

  Andruszkiewicz: Cui bono?

  Czwartek, 3 stycznia (21:00)

  Nominacja Adama Andruszkiewicza na wiceministra cyfryzacji sprowadziła nas ze świąteczno-noworocznej orbity na ziemię.

 • Roman Graczyk

  ​Święta spowszedniałe

  Czwartek, 27 grudnia (19:31)

  Za nami kolejne Boże Narodzenie. W moim wieku można już sobie pozwolić na porównawczą wizję obchodów tego święta w różnych epokach historycznych.

 • Roman Graczyk

  Pan Prezydent jak Zagłoba

  Czwartek, 20 grudnia (16:58)

  Pan Prezydent wystąpił przedwczoraj na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wcześniej Andrzej Duda podpisał nowelizację (kolejną) ustawy o Sądzie Najwyższym, w której napisano wyraźnie, że kadencje Pierwszego Prezesa SN i prezesów jego izb oraz służbę wskazanych sędziów SN, wcześniej odsuniętych od niej przez przepisy o wieku emerytalnym, uważa się za nieprzerwane. Skoro „uważa się za nieprzerwane”, to znaczy, że Pani Pierwsza Prezes była nią cały czas po uchwaleniu...

 • Roman Graczyk

  ​Żółty brak nadziei

  Czwartek, 13 grudnia (13:20)

  Dzisiaj Francja jest ciągle pod wrażeniem wtorkowego zamachu terrorystycznego w Strasburgu. Ale zamach tylko na chwilę przyćmił znaczenie ruchu "żółtych kamizelek" ("gillets jaunes") - ruchu, który jest wyrazem kryzysu naprawdę na wielką skalę, być może największego od czasu rewolty studenckiej z maja 1968 r.

 • Roman Graczyk

  ​Węgiel nasz powszedni

  Czwartek, 6 grudnia (12:29)

  Pan Prezydent Andrzej Duda ma tę szczególną - jako polityk - cechę, że na poparcie jakiegoś twierdzenia wypowiada argumenty, które temu twierdzeniu przeczą. Już na początku kadencji Andrzej Duda zasłynął tym, że podpisywał kolejne nowelizacje ustawy o Trybunale Konstytucyjnym - bez wątpliwości antykonstytucyjne - podnosząc argument, że właśnie to jest wyrazem szacunku dla Konstytucji. Albo mianując do Trybunału Konstytucyjnego sędziów-dublerów z argumentacją, że czyni to po to, ażeby umacniać...