Reklama

Reklama

Roman Graczyk

 • Roman Graczyk

  List, który wiele mówi

  Czwartek, 29 listopada (14:03)

  List Georgette Mosbacher do premiera Morawieckiego pokazuje, jakie są realia naszego "uprzywilejowanego partnerstwa" ze Stanami Zjednoczonymi. Wprawdzie Pani Ambasador zachowuje się tak, jak się nosi, a zachowuje się i nosi tak, jak prezydent Trump - i w tym sensie to nie dziwi. Ale zarazem, czy ktoś może sobie wyobrazić takie zachowanie ambasadora Stanów Zjednoczonych wobec jakiegoś poważnego państwa, nie tylko zachodniego przecież, bo przedstawiciele dyplomatyczni USA unikają lekceważących...

 • Roman Graczyk

  PiS się cofa

  Czwartek, 22 listopada (11:58)

  Podobnie, jak to już było w sprawie nowelizacji ustawy o IPN, teraz rządząca partia cofa się w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - w zakresie przepisów o wysłaniu na emeryturę sędziów SN, którzy skończyli 65 lat. Wtedy stało się tak w obawie przed nieprzychylnymi reakcjami USA i Izraela, teraz w obawie przed spodziewanym niekorzystnym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

 • Reklama

  Reklama

 • Roman Graczyk

  ​Rady na kaca po święcie

  Czwartek, 15 listopada (08:57)

  Minęło już parę dni od święta 11 Listopada. Z tego oddalenia może łatwiej jest dziś spojrzeć na to, co się stało, bardziej trzeźwym okiem. Co nie znaczy: rysując obraz idylliczny. Ale znaczy to: próbując uwzględnić punkty widzenia i emocje obu stron. Mówiąc "obu stron", nie mam na myśli ekstremistów, lecz ludzi normalnych, którzy wszelako w tych nienormalnych warunkach są wystawieni na pokusę radykalizacji.

 • Roman Graczyk

  Stadionowi bandyci a Niepodległa

  Czwartek, 8 listopada (15:49)

  Decyzja Pani Prezydent Warszawy o zakazie dla Marszu Niepodległości wydaje mi się pochopna, przedwczesna i niesłuszna co do istoty. Pochopna, bo należało dać szansę organizatorom na powściągnięcie ekscesów, a policji na wykazanie się skutecznością interwencji – gdyby do ekscesów rzeczywiście doszło. Przedwczesna, bo trudno stwierdzić a priori niebezpieczeństwo – ono wystąpi, albo nie, ale tego nie możemy wiedzieć zawczasu. Gdyby rzeczywiście wystąpiło, można było marsz rozwiązać na gorącym...

 • Roman Graczyk

  Za a nawet przeciw Jacka Czaputowicza

  Czwartek, 1 listopada (07:00)

  We wtorek opinia publiczna dowiedziała się, że MSZ uznał wniosek Prokuratora Generalnego do tzw. Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności prawa europejskiego z polską Konstytucją, za „bezzasadny”. Resort kierowany przez ministra Jacka Czaputowicza, sporządził obszerny, 16-stronicowy, dokument, w którym stwierdził, że: 1) Polska wstępując do Unii uznała zgodność jej prawa (w tym kwestionowanego przez Zbigniewa Ziobrę przepisu) z polską Konstytucją; 2) w przeszłości polski Trybunał...

 • Roman Graczyk

  Włochy - Komisja i polskie Schadenfreude

  Czwartek, 25 października (13:20)

  Komisja Europejska zażądała we wtorek od rządu włoskiego skorygowania projektu budżetu na 2019 r., a rząd włoski odpowiedział, że ani myśli dostosować się do tego żądania.

 • Roman Graczyk

  Minister Ziobro szykuje grunt

  Czwartek, 18 października (06:26)

  Zbigniew Ziobro zaskarżył – jako prokurator generalny – art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do tzw. Trybunału Konstytucyjnego, wnioskując o uznanie go za niezgodny z polską Konstytucją. Chodzi Panu Prokuratorowi Generalnemu o prawo polskich sądów do zadawania pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które to prawo zawarte jest w owym art. 267. Wczoraj Pan Prokurator Generalny wyjaśnił, że jego obiekcja nie dotyczy prawa do pytań prejudycjalnych w...

 • Roman Graczyk

  Czy Polska wybije się na demokrację?

  Czwartek, 11 października (13:31)

  A więc stało się. Pan Prezydent mianował wczoraj 27 sędziów Sądu Najwyższego, nie czekając na orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, ani nie zważając na zawieszenie przez Naczelny Sąd Administracyjny wykonalności uchwał tzw. Krajowej Rady Sądownictwa o rekomendowaniu głowie państwa kandydatów do SN.

 • Roman Graczyk

  "Kler" jako papierek lakmusowy

  Czwartek, 4 października (13:22)

  Powiadają niektórzy, że ostatni film Wojciecha Smarzowskiego to lustro Kościoła – jest coś na rzeczy. Sam chętniej powiedziałbym, że dyskusja o „Klerze” jest lustrem Polaków.

 • Roman Graczyk

  ​Unia - Polska - wolność

  Czwartek, 27 września (13:07)

  Problem z wypowiedzią Pana Prezydenta w Leżajsku (o Unii Europejskiej jako "wyimaginowanej wspólnocie") jest taki, że Andrzej Duda lekceważy w niej (uważa za nieistniejący) wymiar aksjologiczny UE dokładnie w momencie, kiedy Unia toczy z Polską spór - właśnie w imię wspólnych europejskich wartości.

 • Roman Graczyk

  ​Polska wobec USA: Sojusznik czy petent?

  Czwartek, 20 września (13:09)

  Nie chciałbym redukować oceny wizyty prezydenta Dudy w Waszyngtonie do obrazku z Gabinetu Owalnego przedstawiającego amerykańskiego i polskiego prezydenta podpisujących wspólną deklarację - pierwszego na siedząco, drugiego na stojąco. Ta wizyta z pewnością się do tego obrazka nie redukuje. A jednak obrazek jest symboliczny, mówiący więcej niż tylko o jakichś organizacyjno-technicznych niedociągnięciach w przygotowaniu wizyty.

 • Roman Graczyk

  Polska w unijnych okowach?

  Czwartek, 13 września (09:42)

  Gdy przed laty zaczynałem pisać do Interii, jej szefowie, w tym nieodżałowanej pamięci Zygmunt Moszkowicz, zachęcali mnie do tego, żeby starać się od czasu do czasu skrzyżować szpadę z innymi autorami Interii. Bo to - powiadali szefowie - będzie ożywcze.

 • Roman Graczyk

  Sądy: Równia pochyła

  Czwartek, 6 września (13:36)

  Gdy PiS przejmował władzę i formułował szereg krytyk pod adresem wymiaru sprawiedliwości, można było mieć obawy, że za tymi krytykami kryje się zamiar "skoku na sądy", ale wskazywane przez nową większość ułomności sądów nie były wyimaginowane.

 • Roman Graczyk

  Silna Unia bez Polski?

  Czwartek, 30 sierpnia (15:38)

  W przemówieniu do ambasadorów Francji prezydent Macron przedstawił szeroką wizję francuskiej polityki zagranicznej i europejskiej. Tak: zagranicznej i europejskiej, ponieważ ta druga nie jest w Paryżu postrzegana jako klasyczna polityka zagraniczna, lecz – ze względu na specyfikę Unii Europejskiej - coś jakościowo odmiennego. Już ta różnica definicyjna, słabo zrozumiała w Polsce, dużo mówi. Ale do 2015 r. Polska – mimo jej odmienności kulturowych, a wyżej wskazana różnica definicyjna jest...

 • Roman Graczyk

  Pan Maciek

  Czwartek, 23 sierpnia (11:44)

  W roku 1978 byłem studentem II roku prawa i moi Rodzice dali mi do dyspozycji mieszkanie po moim Dziadku. Przestałem więc jadać obiady w domu rodzinnym i wtedy też po raz pierwszy trafiłem do jadłodajni "U Stasi". Królowała tam wtedy jeszcze Pani Stasia (Stanisława Konieczna, właścicielka), ale wicekrólem był już Pan Maciek (jej syn). To miejsce od razu mnie urzekło.

 • Roman Graczyk

  Błaszczak i sprawy poważne

  Czwartek, 16 sierpnia (13:12)

  Pan Minister Błaszczak wypowiedział znowu publicznie opinię kompromitującą. Będzie mu ona zapamiętana na długie lata, podobnie jak to było w 1991 r. ze słowami Kazimierza Kapery, podówczas wiceministra zdrowia, który nazwał homoseksualistów zboczeńcami. Różnica, która coś mówi o naturze tamtych i tych rządów, jest taka, że wtedy premier (był nim wówczas Jan Krzysztof Bielecki) natychmiast zdymisjonował autora niegodnych słów, a teraz nic takiego nie nastąpiło.