Reklama

Reklama

Roman Graczyk

 • Roman Graczyk

  IKEA w awangardzie postępu. Czy RPO będzie w ariergardzie?

  Czwartek, 11 lipca (11:59)

  Bardzo dobrze, że Rzecznik Praw Obywatelskich zajmuje się sprawą zwolnionego pracownika sieci IKEA. Jakie będzie stanowisko Adama Bodnara w tej sprawie, jeszcze nie wiadomo, ale pierwsza reakcja jego urzędu jest - moim zdaniem - prawidłowa.

 • Roman Graczyk

  Brukselska wiktoria? Tak, ale po co?

  Czwartek, 4 lipca (12:17)

  Rząd świętuje swój brukselski sukces polegający na tym, że szefem Komisji Europejskiej nie zostanie znienawidzony przezeń Frans Timmermans. Premier, jeszcze w Brukseli, zaraz po przyjęciu przez Radę Europejską personalnych rekomendacji na kluczowe stanowiska, był z tego bardzo rad. Pokazaliśmy, że potrzebujemy kandydatów, który mają w sobie potencjał łączenia Europy, którzy nie antagonizują Europy, nie obrażają państw członkowskich, którzy rozumieją różnice pomiędzy państwami europejskimi, bo...

 • Reklama

  Reklama

 • Roman Graczyk

  ​Jakub A. i jego ułomne człowieczeństwo

  Czwartek, 27 czerwca (13:09)

  Ma rację Mój Szanowny Kolega, Robert Walenciak, gdy krytykuje sposób zatrzymania domniemanego zabójcy 10-letniej Kristiny. Jego argumentacja skupia się na problemie domniemania niewinności. Ma tu, oczywiście, rację, bo wiemy, że pomyłki się zdarzają i niekiedy zatrzymany, i skazany może na koniec okazać się niewinny. Ale mój głos wsparcia w tej sprawie dla stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara, idzie dalej.

 • Roman Graczyk

  Kaczyński pełen sprzeczności

  Czwartek, 20 czerwca (17:54)

  Jarosław Kaczyński skończył 70 lat. Z pewnością przejdzie do historii (chyba jeszcze nie teraz, muszę tu zasmucić legion jego wrogów) jako jeden z najważniejszych polityków 30-lecia wolnej Polski. Mało kto budzi tak skrajne emocje jak Kaczyński, dlatego to zapisanie się jego w historii będzie oceniane wybitnie niejednorodnie. Dla zwolenników będzie niemal zbawcą, politykiem który powstrzymał Polskę przed upadkiem; dla przeciwników będzie Wielkim Psujem Polski.

 • Roman Graczyk

  ​Gorzkie święto wolności

  Czwartek, 13 czerwca (18:46)

  Ponieważ nie napisałem tydzień temu o rocznicy 4 czerwca 1989, czynię to niniejszym. Uważam, że rocznice narodowe należy czcić, a 4 czerwca 1989 roku jest datą znamienną, może - mimo całej dwuznaczności kontraktu politycznego, którego owocem były tamte wybory - najważniejszą, decydującą dla przełamania komunistycznego porządku. Rocznice należy jednak czcić rozumnie, to znaczy nie oddając się wyłącznie błogim wspomnieniom i myślowemu lenistwu. Inaczej historia niczego nas nie nauczy.

 • Roman Graczyk

  Polska przegrała

  Czwartek, 6 czerwca (15:15)

  Dzisiaj 6 czerwca, rocznica lądowania Aliantów na plażach Normandii. A przedwczoraj był 4 czerwca, rocznica wyborów, które choć politycznie ugadane wcześniej, wstrząsnęły Polską i umożliwiły rychły koniec komunizmu. Ale nie napiszę dziś ani o D-Day, ani o dniu, w którym załamał się w Polsce komunizm. Napiszę o konsekwencjach niedawnych wyborów do Parlamentu Europejskiego, ponieważ wydaje mi się, że zanadto się – tu, w Polsce – skupiamy na ich skutkach bezpośrednich, symbolicznych i krajowych,...

 • Roman Graczyk

  Genialny pomysł Kaczyńskiego

  Czwartek, 30 maja (18:37)

  Prezes Jarosław Kaczyński wymyślił polityczne perpetuum mobile. I skutecznie je zastosował. Kiedy taki Gomułka musiał dla uwiarygodnienia swojej obietnicy ("władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy") opierać się na aparacie represji, to Pan Prezes daje sobie radę bez tego, a jedynie ofiarowując swoim wyborcom poczucie socjalnego awansu i socjalnego bezpieczeństwa - a poprzez to poczucie godności. Polityczny majstersztyk.

 • Roman Graczyk

  ​Europa, w jaką wierzę...

  Czwartek, 23 maja (17:45)

  Odkąd Parlament Europejski jest wybierany w wyborach bezpośrednich (1979 r.), kampanie wyborcze doń powinny były mieć za temat sprawy wspólne Unii. Tak by się mogło wydawać i taki - w końcu - był sens tej reformy instytucjonalnej. Ale owa reforma nigdy nie poskutkowała w taki sposób. I także dzisiaj kampania wyborcza europejska jest w gruncie rzeczy szeregiem kampanii krajowych. Jest tak nawet w krajach "starej Unii", ale znacznie bardziej w krajach "nowej Unii", także w Polsce. Mimo to...

 • Roman Graczyk

  Po Sekielskim - wspólnie i osobno

  Czwartek, 16 maja (14:42)

  Trudno pisać o czymś innym niż film Tomasza Sekielskiego, kilka dni po jego premierze. Niemal cały naród zjednoczył się w aprobatywnym jego odbiorze. Cały poza jednostkami bez sumienia, jak arcybiskup generał Sławoj Leszek Głódź. Chciałbym jednak pokazać, że mimo tego prawie jednolitego odbioru obrazu Sekielskiego spór o Polskę nie wygasa, przeciwnie nabiera nowych kolorów.

 • Roman Graczyk

  ​LGBT-yzm i pro-rodzinność. To samo?

  Czwartek, 9 maja (14:50)

  Wielu katolików postępowych biegnie w tych dniach na ratunek Pani Elżbiety Podleśnej, która postanowiła bronić praw osób LGBT przez twórcze przerobienie ikony Matki Bożej Jasnogórskiej. Ja nie biegnę.

 • Roman Graczyk

  ​Modzelewski: Człowiek silnego charakteru i łagodnych obyczajów

  Czwartek, 2 maja (09:45)

  Poznałem Karola Modzelewskiego dopiero w 2007 roku. Wypadała wtedy akurat 80. rocznica urodzin Tadeusza Mazowieckiego i w ramach tej fety zorganizowano w Krakowie, w Krakowskiej Szkole Wyższej im. ks. Józefa Tischnera, debatę z udziałem Jubilata oraz dwóch Ważnych Figur III RP - Leszka Balcerowicza i Karola Modzelewskiego właśnie. Modzelewski był od początku kontestatorem planu Balcerowicza, a zarazem był legendą oporu wobec PRL-u, początki tego oporu sięgały lat 60. Jego sprzeciw wobec planu...

 • Roman Graczyk

  ​Oświatowy zamach stanu: Część większej całości

  Czwartek, 25 kwietnia (15:56)

  Strajk nauczycieli jest jak strajk lekarzy. Jeden odbywa się kosztem uczniów, drugi - kosztem chorych. Delikatny problem moralny. Wolę zakładać, że nasi nauczyciele posunęli się do tego atomowego argumentu w desperacji, gdy uznali, że rząd inaczej nie potraktuje ich protestu poważnie.

 • Roman Graczyk

  ​Notre Dame: Moja Pani z Paryża

  Czwartek, 18 kwietnia (12:55)

  Pożar katedry Notre Dame w Paryżu nastąpił w momencie, gdy prezydent Macron nagrał już swoje telewizyjne wystąpienie, którego emisja była zaplanowana na poniedziałek, na godzinę 20:00. To wystąpienie było zapowiadane jako wydarzenie najwyższej rangi politycznej, ponieważ miało być podsumowaniem wielkiej debaty narodowej - następstwa ruchu "żółtych kamizelek", trwającego od listopada ubiegłego roku. Jednak w obliczu pożaru katedry paryskiej, tego miejsca może najbardziej symbolicznego dla...

 • Roman Graczyk

  Brexit niemożliwy

  Czwartek, 11 kwietnia (17:12)

  Brytyjczycy nie chcieli integrować się z resztą kontynentu, gdy powstawała EWG w 1958 r. Potem - po wielkich wahaniach - weszli do niej w 1973 r., ale przez lata hamowali integrację, jak tylko mogli. Wywalczyli też sobie specjalne traktowanie, zwalniające ich z niektórych obszarów integracji (strefa Schengen, strefa euro), a także obniżające wydatnie ich składkę do wspólnego budżetu. W 2016 r. zdecydowali, że wychodzą, jednakowoż od trzech lat nie mogą się ze sobą dogadać co do tego, na...

 • Roman Graczyk

  Biskup, który nie ściemnia

  Czwartek, 4 kwietnia (13:59)

  Mówi się – słusznie – że Kościół w Polsce nie znalazł właściwego języka dla opisania nadużyć seksualnych popełnianych przez duchownych. Albo inaczej, że przemilcza, relatywizuje, nie potrafi przyjąć odpowiedzialności za to co się stało. Wszystko to prawda, a w takiej ocenie utwierdził jeszcze bardziej raport Episkopatu ujawniony w połowie marca. A tym bardziej - komentarze ważnych hierarchów, wtedy wygłoszone.

 • Roman Graczyk

  ​Wiosna: Polityka zastępcza

  Czwartek, 28 marca (16:49)

  Dziś rano wystąpił w Radiu TOK FM Krzysztof Śmiszek, kandydujący z pierwszego miejsca z dolnośląskiej listy partii Wiosna w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Przedstawiał swoją partię jako powiew świeżości w polskiej polityce. Prawie nic p. Śmiszek nie mówił o Unii Europejskiej, co - zresztą - jest normą zachowań polskich polityków, nawet wtedy gdy stawką zbliżających się wyborów jest Unia.