Który prezydent był najlepszy? Zdecydowany lider sondażu
Aleksander Kwaśniewski był najlepszym prezydentem Polski w III RP - wynika z nowego sondażu pracowni SW Research. Przedstawiciel lewicy zdobył 36,9 proc. wskazań. Dalej uplasowali się politycy związani z PiS: Lech Kaczyński oraz Andrzej Duda. Najgorszy, jednocyfrowy wynik, uzyskał Bronisław Komorowski.

Wobec zbliżających się wyborów prezydenckich przygotowano specjalne badanie. Zapytano Polaków o najlepszego prezydenta w III RP. Nowy sondaż zrealizowała pracownia SW Research na zlecenie tygodnika "Wprost". Okazuje się, że Aleksander Kwaśniewski nieustannie cieszy się największą sympatią Polaków.
Ankietowani mogli wybrać jedną z pięciu opcji. Kwaśniewski dostał 36,9 proc. Lech Kaczyński był drugi - 15,7 proc., a podium zamyka Andrzej Duda z poparciem 15 proc.
Na dalszych pozycjach uplasowali się: Lech Wałęsa (10,5 proc.) oraz Bronisław Komorowski (5,6 proc.). Nie wszyscy respondenci byli zdecydowani w swoim wyborze. 16,3 proc. wskazało odpowiedź "trudno powiedzieć".
Kto najlepszym prezydentem w III RP? Polacy mają swojego faworyta
Lider sondażu SW Research zdobył największe poparcie w następujących grupach badanych: wśród osób powyżej 50. roku życia, mieszkańców miast powyżej 500 tys. mieszkańców, ankietowanych z wyższym wykształceniem oraz w grupie kobiet.
Otrzymane rezultaty skomentował w rozmowie z "Wprost" dr Bartosz Rydliński z UKSW w Warszawie. - Mówi się, że Aleksander Kwaśniewski był prezydentem wszystkich Polaków. I w tym powiedzeniu jest wiele prawdy, bo mimo tego, że Kwaśniewski wywodził się z obozu postkomunistycznego, potrafił przekraczać tradycyjne i historyczne podziały" - podkreślił.
Ekspert przypomniał, że Kwaśniewski cieszył się dużym poparciem i sprawował swoją funkcję przez dwie kadencje. Wobec zmieniających się premierów ówczesny prezydent "był jedyną stałą figurą" - zaznaczył. "W polityce odznaczeń również potrafił docenić konkurencyjną względem siebie stronę politycznego sporu" - tłumaczył Rydliński.
"Aleksander Kwaśniewski jest po prostu jak wino. Bardzo dobrze starzeje się w wymiarze politycznym. A na to wpływ ma również jego aktywność postprezydencka, czyli wystąpienia medialne, które dotyczą kluczowych spraw" - podsumował politolog.
Wybory prezydenckie 2025. Lista kandydatów
Następnego prezydenta wybierzemy za kilka miesięcy. I tura wyborów odbędzie się 18 maja, a jeśli nie wyłoni ona zwycięzcy, II turę przewidziano na 1 czerwca.
Dotychczas chęć w wyborach zadeklarowali:
- Artur Bartoszewicz (kandydat niezależny)
- Magdalena Biejat (kandydatka Nowej Lewicy)
- Grzegorz Braun (kandydat Konfederacji Korony Polskiej)
- Katarzyna Cichos (kandydatka niezależna)
- Sławomir Grzywa (kandydat ugrupowania Sami Swoi)
- Szymon Hołownia (kandydat Polski 2050 i PSL)
- Dawid Jackiewicz (kandydat niezależny)
- Marek Jakubiak (kandydat Wolnych Republikanów)
- Wiesław Lewicki (kandydat Normalnego Kraju)
- Maciej Maciak (kandydat Ruchu Dobrobytu i Pokoju)
- Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji)
- Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS)
- Joanna Senyszyn (kandydatka niezależna)
- Aldona Skirgiełło (kandydatka Samoobrony)
- Krzysztof Stanowski (kandydat niezależny)
- Piotr Szumlewicz (kandydat niezależny)
- Paweł Tanajno (kandydat partii Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców)
- Rafał Trzaskowski (kandydat KO)
- Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców)
- Adrian Zandberg (kandydat Razem)
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!