Lech Wałęsa - wykształcenie
Lech Wałęsa rozpoczął edukację od szkoły podstawowej w Chalinie, kontynuował ją w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Lipnie w latach 1959-1961, uczył się w klasie mechanizacji rolnictwa. Szkołę ukończył z oceną dostateczną.
Lech Wałęsa - kariera
Pierwszą pracą Lecha Wałęsy było stanowisko elektryka oraz konserwatora urządzeń elektrycznych w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Łochocinie. Pracował tam od 1961 do 1967. W tym samym roku został zatrudniony w Stoczni Gdańskiej im. Lenina jako elektryk okrętowy.
Lech Wałęsa w grudniu 1970 był jednym z przywódców strajku w Stoczni Gdańskiej, jak i członkiem komitetu strajkowego. W 1971 wszedł w skład rady oddziałowej związku metalowców. Wałęsa brał czynny udział w rozmowach pracowników Stoczni Gdańskiej z sekretarzem KC PZPR Edwardem Gierkiem. Został zwolniony z pracy w 1976 za publiczną krytykę koncesjonowanych organizacji związkowych.
Kolejną pracą Lecha Wałęsy była praca w Zakładzie Remontowym Maszyn Budowlanych ZREMB w Gdańsku. Został zwolniony 3 lata później za krytykę organizacji zawodowych i naruszenie obowiązków pracowniczych. W tym samym roku zatrudnił się w Zakładzie Robót Elektrycznych Elektromontaż w Gdańsku.
Lech Wałęsa w latach 70. był zatrzymywany i przesłuchiwany przez Służby Bezpieczeństwa. W sierpniu 1980 wziął udział w strajku w Stoczni Gdańskiej. 14 sierpnia wszedł w skład komitetu strajkowego i stanął na jego czele. Wałęsa ogłosił koniec strajku, kiedy władze zgodziły się na główne postulaty. W tym samym dniu ogłosił strajk solidarnościowy i został przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego.
W 1981 roku został wybrany na pierwszego przewodniczącego NSZZ „S”. Lech Wałęsa od 1980 do 1981 prowadził związek zawodowy, który przekształcił się w ruch społeczno-polityczny, który liczył około 10 mln członków.
13 grudnia 1981 generał
Wojciech Jaruzelski wprowadził stan wojenny w Polsce, a
Lech Wałęsa dostał nakaz wyjazdu do Warszawy.
Władze kraju chciały wykorzystać wizerunek przyszłego prezydenta, do rozpowszechnia nowej „Solidarności” pod kontrolą SB. Wałęsa odmówił, co skutkowało wywiezieniem go do rządowego ośrodka
w Chylicach, następnie do Otwocka Wielkiego, a na końcu do Arłamowa. Został zwolniony 14 listopada 1982, ale
był ściśle inwigilowany.
Polityk był przewodniczącym zdelegalizowanej „Solidarności” do końca lat 80. Powrócił także do pracy w Stoczni Gdańskiej. W 1988 ponownie zorganizowano strajk w zakładzie, który doprowadził do rozmów z rządem. Wałęsa stał się współtwórcą porozumień Okrągłego Stołu i współzałożycielem Komitetu Obywatelskiego przy NSZZ „Solidarność”.
5 października 1983 Komitet Noblowski przyznał politykowi Pokojową Nagrodę Nobla. Uzasadniono to jego determinacją w dążeniu do rozwiązania problemów kraju poprzez negocjacje i brak przemocy. Lech Wałęsa nie zdecydował się odebrać nagrody osobiście w Oslo, ponieważ bał się, że nie zostanie wpuszczony do kraju po powrocie.
Zdobywając niemal 75% głosów,
Wałęsa został wybrany na urząd Prezydenta RP podczas wyborów w 1990 roku. Był aktywny na arenie międzynarodowej. Kolejne wybory przegrał z prezydentem
Aleksandrem Kwaśniewskim.Lech Wałęsa - wzrost
Według mediów Lech Wałęsa ma wzrost 169 cm.
Lech Wałęsa - życie prywatne
Lech Wałęsa urodził się 29 września 1943 w Popowie (kujawsko-pomorskie), miał sześcioro rodzeństwa. 8 listopada 1969 Wałęsa ożenił się z Danutą Gołoś. Małżeństwo doczekało się ośmioro dzieci: Bogdan, Sławomir, Przemysław, Jarosław, Magdalena, Anna, Maria Wiktoria oraz Brygida.