Artur Bartoszewicz - wykształcenie
W 1998 roku Artur Bartoszewicz ukończył studia magisterskie na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego.
Jest także absolwentem studiów podyplomowych z zakresu Public Relations na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. W 2012 roku uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej.
Artur Bartoszewicz - kariera zawodowa
Artur Bartoszewicz to adiunkt w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, najpierw w Katedrze Ekonomii Rozwoju i Polityki Ekonomicznej w Kolegium Analiz Ekonomicznych, a następnie w Katedrze Polityki Publicznej w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym.
Artur Bartoszewicz jest ekspertem w obszarach analiz ekonomiczno-finansowych, pomocy publicznej i funduszy Unii Europejskiej. Opublikował 30 recenzowanych artykułów naukowych. Sporządził 100 ekspertyz, raportów i ewaluacji z zakresu analiz ekonomiczno-finansowych, finansów publicznych, pomocy publicznej, strategii i planów wieloletnich m.in. na rzecz ministerstw, urzędów marszałkowskich, Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Sejmu czy OECD.
Artur Bartoszewicz wykłada m.in. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wcześniej wykładał także w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Wyższej Szkole Społecznej w Warszawie i Uniwersytecie Warszawskim.
Artur Bartoszewicz prowadzi także własną działalność gospodarczą w obszarze: doradztwa i szkoleń na rzecz administracji publicznej.
Artur Bartoszewicz był członkiem zespołów roboczych przy ministerstwach zaangażowanych w proces wdrażania funduszy europejskich w latach 2004-2006 oraz przygotowujących zadania na lata 2007-2013. W latach 2004-2010 Bartoszewicz był ekspertem ds. funduszy europejskich PKPP Lewiatan. Uczestniczył także w procesie programowania funduszy unijnych na lata 2014-2020 oraz 2021-2027.
Od 2015 roku Artur Bartoszewicz jest członkiem Rady Programowej Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a od 2019 roku przewodniczącym Rady Programowej Instytutu Nowej Europy. Od 2016 do 2018 roku był prezesem Zarządu Krajowego Polskiego Stowarzyszenia Ekspertów i Asesorów Funduszu Unii Europejskiej. W latach 2020-2024 był członkiem Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Jest członkiem społecznego Zespołu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej przy Ministerstwie Gospodarki.
Artur Bartoszewicz był członkiem rad nadzorczych: Sanatorium Ustroń SA, Węglokoks SA, PGE Polska Grupa Energetyczna SA, PHZ Baltona SA, Towarowej Giełdy Energi SA, OsiComputrain SA oraz Logis SA. Jest członkiem Rady NCBR oraz Rady Nadzorczej PTE PZU SA.
Artur Bartoszewicz - wybory prezydenckie 2025
Artur Bartoszewicz jako kandydat niezależny ogłosił swój start w wyborach prezydenckich 2025. Po zebraniu wymaganej liczny podpisów poparcia został zarejestrowany przez PKW. Ekonomista Szkoły Głównej Handlowej ma 21 postulatów, nazwanych "777". Ekonomista stwierdził, że cyfry oznaczają "bliskość z boskością i duchowością, a także pozytywną energię, dobry los i duchowe przebudzenia".
- Trzeba zatrzymać upartyjnienie państwa polskiego. Trzeba doprowadzić do ponownego silnego i zdynamizowanego rozwoju, a to będzie możliwe, jeśli postawimy na gospodarkę i demografię oraz odzyskamy siłę jako naród i zbudujemy potęgę Rzeczpospolitej - powiedział Artur Bartoszewicz.
Ekonomista proponuje między innymi wprowadzenie nowej Konstytucji RP, ograniczenie składu rządu i wynagrodzenia dla jego członków, likwidację finansowania partii politycznych, powiązanie liczby posłów z liczbą obywateli RP czy wsparcie socjalne na każde nowo urodzone dziecko.
Artur Bartoszewicz - życie prywatne
Artur Bartoszewicz ma córkę i syna.