Reklama

Reklama

Roman Graczyk

 • Roman Graczyk

  Donosicielstwo jako norma

  Czwartek, 15 stycznia (09:49)

  Arcybiskup Sawa, obecny zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, był przez wiele lat (1965 - 1987) tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa. Niemała część pozostałych hierarchów tego Kościoła - także.

 • Roman Graczyk

  Czy Unia przetrwa do roku 2010?

  Czwartek, 8 stycznia (10:38)

  Czeska prezydencja Unii Europejskiej zaczęła się w najgorszym możliwym momencie. Zbrojny konflikt Izraela z Hamasem w Strefie Gazy i niemal równoczesny spór gazowy między Rosją a Ukrainą - to dwa potężne wyzwania, być może nie na miarę możliwości przywódców tego małego kraju.

 • Reklama

  Reklama

 • Roman Graczyk

  Co knuje Tusk?

  Czwartek, 1 stycznia (06:48)

  Szef gabinetu politycznego premiera, Sławomir Nowak, powiedział w ostatnich dniach minionego roku, że jeśli w 2010 roku Donald Tusk zostanie wybrany prezydentem, niekoniecznie zrezygnuje z członkostwa w Platformie Obywatelskiej. Nowak poszedł nawet dalej, sugerując, że w takim wypadku Tusk być może pozostałby też przewodniczącym swojej partii.

 • Roman Graczyk

  Chwalę Gowina

  Środa, 24 grudnia (12:33)

  Poseł Platformy Obywatelskiej, Jarosław Gowin, usiłuje dokonać rzeczy niemal niemożliwej: znaleźć, wśród bardzo rozbieżnych poglądów, polityczną zgodę dla uchwalenia ustawy bio-etycznej.

 • Roman Graczyk

  Kto chce Polski w słabej Europie?

  Czwartek, 18 grudnia (10:04)

  Podczas, słynnej już, konwersacji na Hradczanach przewodniczący grupy Zielonych w Parlamencie Europejskim miał powiedzieć do prezydenta Czech: "Pańskie stanowisko w sprawie Traktatu Lizbońskiego mnie nie interesuje. Będzie pan musiał go ratyfikować!"

 • Roman Graczyk

  Między polityką a waleniem pięścią w stół

  Czwartek, 11 grudnia (07:23)

  Rozpoczynające się dziś w Brukseli spotkanie szefów państw i rządów Unii Europejskiej to dla Polski twardy orzech do zgryzienia. Plan energetyczno-klimatyczny przygotowany przez Komisję (na podstawie wstępnych ustaleń państw członkowskich z marca 2007) przewiduje nader ambitne cele: redukcję zanieczyszczeń CO2 o 20 proc., wzrost udziału energii odnawialnych do 20 proc. całej produkcji energetycznej, a w końcu zmniejszenie zużycia energii o 20 proc. - wszystko to do roku 2020.

 • Roman Graczyk

  Wyznania kapitana

  Czwartek, 4 grudnia (11:08)

  Edward Graczyk, w roku 1970 kapitan olsztyńskiej SB, czasowo oddelegowany do Gdańska dla opanowania sytuacji w Stoczni im. Lenina, żyje - wbrew temu, co się do niedawna powszechnie twierdziło. Żyje i do tego mówi o wydarzeniach z 1970 i 1971 r., kiedy to, według zachowanych w IPN dokumentów, miał zwerbować do współpracy Lecha Wałęsę i przez jakiś czas być jego oficerem prowadzącym.

 • Roman Graczyk

  Zapomniany generał Sikorski

  Czwartek, 27 listopada (09:55)

  Wczoraj wieczorem byłem na Wawelu, gdzie generał Sikorski, były premier i Naczelny Wódz spoczął w krypcie św. Leonarda po ekshumacji w związku z próbą wyjaśnienia zagadki jego śmierci w Gibraltarze. Nawet i bez wersji zamachu na jego życie w lipcu 1943, Sikorski pozostaje symbolem losu Polski w czasie II wojny światowej, tego - jak mówił Jan Paweł II na Placu Zwycięstwa w 1979 r. - opuszczenia przez sprzymierzone potęgi.

 • Roman Graczyk

  Koniec złotej wolności dla kiboli

  Czwartek, 20 listopada (06:00)

  Było wolno napić się na meczu - teraz nie będzie wolno; było wolno iść na mecz w kominiarce - teraz nie będzie wolno. A przede wszystkim było wolno pozostać anonimowym uczestnikiem tłumu - teraz i tego nie będzie wolno...

 • Roman Graczyk

  Czy Lech Wałęsa istniał naprawdę?

  Czwartek, 13 listopada (14:32)

  Można nie lubić Lecha Wałęsy - jest po temu tysiąc powodów. Wśród tych powodów można dostrzegać bezceremonialny sposób, w jaki Wałęsa obchodzi się ze swoimi przeciwnikami, a nawet z tymi, którzy, skądinąd pełni uznania dla niego, mają w takiej czy innej sprawie inne zdanie niż były prezydent.

 • Roman Graczyk

  McCain z klasą

  Czwartek, 6 listopada (10:39)

  W środę przed świtem polskiego czasu oglądałem przemówienie Johna Mc Caina, to, w którym uznał on swoją przegraną w batalii o prezydenturę.

 • Roman Graczyk

  Prezydent w swojej roli?

  Czwartek, 30 października (06:48)

  Posiedzenie Rady Gabinetowej wszystkich zaskoczyło. Mnie również. Sądząc po dotychczasowych doświadczeniach mogliśmy się spodziewać kolejnej awantury. Nie było jej, a prezydent i rząd dość zgodnie wypowiadali się o perspektywie przyjęcia w Polsce waluty euro - co właśnie było przedmiotem obrad wtorkowej Rady.

 • Roman Graczyk

  Na złość mamie rząd odmroził (nam) uszy

  Środa, 22 października (06:17)

  Na niedawnym brukselskim spotkaniu przywódców państw i rządów Unii Europejskiej polska delegacja przeforsowała udział Lecha Wałęsy w tzw. grupie refleksji - gremium eksperckim, które ma przygotować raport na temat zagrożeń i perspektyw UE.

 • Roman Graczyk

  Ewa miała rację

  Czwartek, 16 października (09:46)

  Są takie dni w dziejach narodów, które odmieniają bieg tych dziejów. Taki jest dla współcześnie żyjących Polaków bez wątpienia sens tej symbolicznej daty: 16 października 1978.

 • Roman Graczyk

  Proces generała: skandal czy sprawiedliwość?

  Czwartek, 9 października (09:31)

  W zamierzchłej epoce realnego socjalizmu, gdy wszystkim się jeszcze wydawało, że ten ustrój nas przeżyje, żartowaliśmy czasem: jak komuna upadnie, to będziemy się spierać o to, czy komunistom urządzić coś w rodzaju procesu norymberskiego, czy też puścić im ich czyny w niepamięć...

 • Roman Graczyk

  Emerytury SB-ków: nagrody za PRL

  Czwartek, 2 października (09:50)

  Dawniej, za czasów mojej młodości (czyli za PRL-u Edwarda Gierka) mawiało się: "czy się stoi, czy się leży, tysiąc pięćset się należy". Chodziło w tym powiedzonku o ówczesny ethos pracy, czy też jego brak: pracujemy byle jak, ale pensja (zwykle też byle jaka) należy się wszystkim bez różnicy.