Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Premier Holandii ma konkurentkę. Też chce walczyć o kluczową funkcję w NATO
Szefowa estońskiego rządu oznajmiła, że jest zainteresowana funkcją sekretarza generalnego NATO. Wcześniej do objęcie przywództwa przymierzano byłego premiera Holandii Marka Ruttego. Kaja Kallas optymistycznie odnosi się do perspektywy pokonania przez Ukrainę Rosji na polu bitwy. Przedłużona kadencja urzędującego szefa NATO Jensa Stoltenberga zakończy się 1 października 2024 r.
![Premier Estonii Kaja Kallas jest zainteresowana stanowiskiem sekretarza generalnego NATO](https://i.iplsc.com/-/000I0EZ2XFA756DD-C461-F4.webp)
Premier Estonii Kaja Kallas, odpowiadając na pytanie o to, czy chciałaby być brana pod uwagę przy rozważaniu kandydatów na stanowisko nowego sekretarza generalnego NATO, powiedziała zwięźle: "Tak". Kallas wzięła we wtorek udział w Szczycie Obronnym organizowanym w USA przez portal Politico.
Nazwisko Kallas łączono już z najwyższym stanowiskiem Sojuszu wcześniej, przed przedłużeniem mandatu Jensa Stoltenberga. Premier Estonii wyrażała wówczas wątpliwości co do tego, że sekretarzem generalnym NATO mógłby zostać ktoś z jednego z krajów wschodniej flanki. Kadencja Stoltenberga zakończy się 1 października 2024 r.
Estonia: Premier Kallas zainteresowana najwazniejszym stanowiskiem w NATO
Sekretarz generalny musi pochodzić z kraju członkowskiego NATO, jest mianowany na zasadzie konsensusu na czteroletnią kadencję. Osoba sprawująca ten urząd jest odpowiedzialna za koordynację prac Sojuszu, kierowanie międzynarodowym personelem NATO, przewodniczenie posiedzeniom Rady Północnoatlantyckiej i większości głównych komitetów organizacji.
Politico przypomniał, że Kallas optymistycznie odnosi się do perspektywy pokonania przez Ukrainę Rosji na polu bitwy. Estońska premier wyraziła również zdziwienie, że słyszy w Waszyngtonie mniej "sceptycznych głosów" na ten temat, niż się spodziewała.
Odrzuciła twierdzenie, że wojna na Ukrainie znalazła się w impasie i odradziła takie jej postrzeganie, ponieważ "perspektywa ta działa na korzyść Rosji".
Kto stanie na czele NATO? Media wskazały faworyta
Wcześniej swoje zainteresowanie najważniejszą funkcją w NATO wyraził były premier Holandii Mart Rutte. W programie radiowym Spuigasten w rozgłośni Den Haag FM powiedział, że jest gotowy, aby starać się o nową pracę. - Z pewnością mógłbym coś wnieść - powiedział Rutte.
Polityk jest faworytem mediów i ma cieszyć się dobrą opinią czołowych polityków. Źródła dziennika "De Telegraaf" twierdzą, że Holendra popierają zarówno obecny prezydent USA Joe Biden, jak i były, Donald Trump.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
PAP/INTERIA.PL