Reklama

Reklama

Donald Trump

Donald Trump /Niall Carson /Agencja FORUM
Donald Trump to amerykański przedsiębiorca, osobowość telewizyjna oraz polityk, a także 45. prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 2017–2021. W 2015 roku znalazł się na 72. miejscu zestawienia najbardziej wpływowych ludzi świata, a w 2016 roku został sklasyfikowany na 324. miejscu listy najbogatszych ludzi świata. Jego majątek wyceniono na 4,5 mld dolarów.

Donald Trump jest synem Freda Trumpa, amerykańskiego przedsiębiorcy i filantropa niemieckiego pochodzenia, który zbudował ponad 27 tysięcy budynków, a jego majątek szacowano na ponad 250 milionów dolarów. Jeszcze przed ukończeniem college’u otrzymał stanowisko kierownicze w firmie należącej do ojca, która zajmowała się głównie budowaniem budynków z mieszkaniami na wynajem dla przedstawicieli klasy średniej w nowojorskich dzielnicach. Prezesem rodzinnej firmy ”Elizabeth Trump & Son” oficjalnie został w 1973 roku.

Podczas swojej kariery biznesowej wybudował, wyremontował oraz zarządzał licznymi nieruchomościami komercyjnymi i mieszkaniowymi, hotelami, kasynami i polami golfowymi. W latach 1996–2015 był właścicielem konkursów Miss Universe, Miss USA i Miss Teen USA. W czerwcu 2015 ogłosił swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich 2016. W lipcu Trump uzyskał oficjalną nominację Partii Republikańskiej na to stanowisko. Podczas wyborów opowiadał się za zaostrzeniem prawa imigracyjnego i budową muru na granicy amerykańsko-meksykańskiej. Wielokrotnie odkreślał swoje pozytywne opinie na temat prezydenta Rosji Władimira Putina.

Na liście jego programu znalazła się również deportacja około 11 milionów nielegalnych imigrantów. Wypowiadał się krytycznie o NATO, którego pakt według Trumpa jest niekorzystny finansowo dla Stanów Zjednoczonych. 8 listopada 2016 wygrał wybory prezydenckie, pokonując kandydatkę Partii Demokratycznej, Hillary Clinton. Trump przegrał co prawda w głosowaniu powszechnym, ale wygrał w głosowaniu elektorskim.

Donald Trump złożył wniosek o reelekcję w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Wybory wygrał Joe Biden, otrzymując 81,3 mln głosów, Trump zdobył ich 74,2 mln i przegrał w Kolegium Elektorów 232 do 306. Trump po przegranej próbował obalić wyniki, fałszywie twierdząc, że doszło do oszustwa wyborczego. Donald Trump ma pięcioro dzieci z trzech małżeństw oraz ośmioro wnucząt.

Temat Donald Trump znajdziesz również w serwisie:

Wiadomości

Wideo