Reklama

Donald Trump

Poniedziałek, 13 czerwca 2022 (10:24)AktualizacjaPiątek, 8 września 2023 (14:24)

Donald Trump to amerykański przedsiębiorca, osobowość telewizyjna oraz polityk, a także 45. prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 2017–2021. W 2015 roku znalazł się na 72. miejscu zestawienia najbardziej wpływowych ludzi świata, a w 2016 roku został sklasyfikowany na 324. miejscu listy najbogatszych ludzi świata. Jego majątek wyceniono na 4,5 mld dolarów.

Donald Trump
Donald Trump/Niall Carson /Agencja FORUM

Donald Trump

  • Data urodzenia:14.06.1946
  • Miejsce urodzenia:Nowy Jork
  • Kraj urodzenia:Stany Zjednoczone (USA)
  • Należy do:

Donald Trump - początek swoich działalności

Donald Trump jest synem Freda Trumpa, amerykańskiego przedsiębiorcy i filantropa niemieckiego pochodzenia, który zbudował ponad 27 tysięcy budynków, a jego majątek szacowano na ponad 250 milionów dolarów. Jeszcze przed ukończeniem college’u otrzymał stanowisko kierownicze w firmie należącej do ojca, która zajmowała się głównie budowaniem budynków z mieszkaniami na wynajem dla przedstawicieli klasy średniej w nowojorskich dzielnicach. Prezesem rodzinnej firmy ”Elizabeth Trump & Son” oficjalnie został w 1973 roku.

Donald Trump - życie zawodowe i wybory prezydenckie

Podczas swojej kariery biznesowej wybudował, wyremontował oraz zarządzał licznymi nieruchomościami komercyjnymi i mieszkaniowymi, hotelami, kasynami i polami golfowymi. W latach 1996–2015 był właścicielem konkursów Miss Universe, Miss USA i Miss Teen USA. W czerwcu 2015 ogłosił swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich 2016. W lipcu Trump uzyskał oficjalną nominację Partii Republikańskiej na to stanowisko. Podczas wyborów opowiadał się za zaostrzeniem prawa imigracyjnego i budową muru na granicy amerykańsko-meksykańskiej. Wielokrotnie odkreślał swoje pozytywne opinie na temat prezydenta Rosji Władimira Putina.

Na liście jego programu znalazła się również deportacja około 11 milionów nielegalnych imigrantów. Wypowiadał się krytycznie o NATO, którego pakt według Trumpa jest niekorzystny finansowo dla Stanów Zjednoczonych. 8 listopada 2016 wygrał wybory prezydenckie, pokonując kandydatkę Partii Demokratycznej, Hillary Clinton. Trump przegrał co prawda w głosowaniu powszechnym, ale wygrał w głosowaniu elektorskim.

Donald Trump złożył wniosek o reelekcję w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Wybory wygrał Joe Biden, otrzymując 81,3 mln głosów, Trump zdobył ich 74,2 mln i przegrał w Kolegium Elektorów 232 do 306. Trump po przegranej próbował obalić wyniki, fałszywie twierdząc, że doszło do oszustwa wyborczego. Donald Trump ma pięcioro dzieci z trzech małżeństw oraz ośmioro wnucząt.
Temat Donald Trump znajdziesz również w serwisie: geekweek, Kobieta, Film, Muzyka, Sport, Biznes

Donald Trump - Wiadomości

Sobota, 13 kwietnia 2024 (06:58)
Rozważamy pomoc dla Ukrainy w formie pożyczek zamiast daru - przekazał były prezydent USA Donald Trump. Ostrzegł jednocześnie, że najważniejsze jest, by Europa zwiększyła swoje zaangażowanie. -...
Niedziela, 7 kwietnia 2024 (19:25)
Donald Trump zakończyć wojnę, zmuszając Ukrainę, by zrezygnowała na rzecz Rosji z okupowanego Krymu i Donbasu - podaje "The Washington Post". Doniesienia dziennikarzy oparte są na prywatnych...

Donald Trump - Wideo