Reklama

Reklama

Joe Biden

Joe Biden to 46. prezydent Stanów Zjednoczonych /Anna Moneymaker / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP /AFP
Joe Biden to amerykański polityk i 46. prezydent Stanów Zjednoczonych. Po zakończeniu studiów prawniczych w Delaware pracował jako adwokat, a z amerykańską Partią Demokratyczną Biden związany jest od początku swojej politycznej kariery.

Jako piąty najmłodszy polityk w historii USA zostaje wybrany do senatu w 1974 roku. Miał wtedy 29 lat, a zwycięstwo zawdzięcza między innymi polityce negującej sensowność wojny w Wietnamie. Reelekcje uzyskuje przez kolejne sześć kadencji z rzędu, co czyni go najdłużej urzędującym senatorem z Delaware.

Joe Biden, zanim zwyciężył w wyborach prezydenckich USA w 2020 roku, dwukrotnie próbował bezskutecznie kandydować w wyborach, rezygnują w trakcie prawyborów w 1988 i 2008 roku. W tym został wybrany na wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Pełnił ten urząd aż do 2017 roku.

Po zakończeniu wiceprezydentury założył fundację charytatywną ”Biden Cancer Initiative”, której działalność jest związana ze zwalczaniem chorób nowotworowych. Zainspirowała go do tego śmierć syna Beau. Ten zmarł w wieku 46 lat na nowotwór mózgu.

Zanim kariera Bidena nabrała rozpędu, przeżył osobistą tragedię. W grudniu 1972 roku jego żona i trójka dzieci miała wypadek samochodowy. W trakcie podróży po świąteczną choinkę żona Neilia i córka Naomi zginęły, a jego synowie, Beau i Robert Hunter, trafili do szpitala. Biden przyznał, że rozważał wówczas popełnienie samobójstwa. Dwa i pół roku później Biden związał się z Jill Jacobs. Para pobrała się w 1977 roku, mają córkę Ashley.

Joe Biden słynie z częstych, niepoprawnych wypowiedzi. W 1977 roku stwierdził, że postępująca desegregacja sprawi, że jego dzieci dorosną w rasowej dżungli. Z kolei o Baracku Obamie mówił, że to ”pierwszy mainstreamowym Afroamerykanin, który jest elokwentny, bystry, czysty i dobrze wygląda”.

Temat Joe Biden znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Joe Biden

Wiadomości

Wideo