Reklama

Joe Biden

Poniedziałek, 13 czerwca 2022 (10:24) Aktualizacja Piątek, 8 września 2023 (12:20)
Joe Biden to amerykański polityk i 46. prezydent Stanów Zjednoczonych.
Joe Biden - najważniejsze informacje
Joe Biden to 46. prezydent Stanów Zjednoczonych /Anna Moneymaker / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP /AFP

Joe Biden - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    20.11.1942

  • Miejsce urodzenia:

    Scranton

  • Kraj urodzenia:

    Stany Zjednoczone (USA)

  • Należy do:

Po zakończeniu studiów prawniczych w Delaware pracował jako adwokat, a z amerykańską Partią Demokratyczną Biden związany jest od początku swojej politycznej kariery.

Joe Biden - życie zawodowe i działalność polityczna

Jako piąty najmłodszy polityk w historii USA zostaje wybrany do senatu w 1974 roku. Miał wtedy 29 lat, a zwycięstwo zawdzięcza między innymi polityce negującej sensowność wojny w Wietnamie. Reelekcje uzyskuje przez kolejne sześć kadencji z rzędu, co czyni go najdłużej urzędującym senatorem z Delaware.

Joe Biden, zanim zwyciężył w wyborach prezydenckich USA w 2020 roku, dwukrotnie próbował bezskutecznie kandydować w wyborach, rezygnują w trakcie prawyborów w 1988 i 2008 roku. W tym został wybrany na wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Pełnił ten urząd aż do 2017 roku.

Po zakończeniu wiceprezydentury założył fundację charytatywną ”Biden Cancer Initiative”, której działalność jest związana ze zwalczaniem chorób nowotworowych. Zainspirowała go do tego śmierć syna Beau. Ten zmarł w wieku 46 lat na nowotwór mózgu.

Joe Biden słynie z częstych, niepoprawnych wypowiedzi. W 1977 roku stwierdził, że postępująca desegregacja sprawi, że jego dzieci dorosną w rasowej dżungli. Z kolei o Baracku Obamie mówił, że to ”pierwszy mainstreamowym Afroamerykanin, który jest elokwentny, bystry, czysty i dobrze wygląda”.

Joe Biden - tragiczny wypadek

Zanim kariera Bidena nabrała rozpędu, przeżył osobistą tragedię. W grudniu 1972 roku jego żona i trójka dzieci miała wypadek samochodowy. W trakcie podróży po świąteczną choinkę żona Neilia i córka Naomi zginęły, a jego synowie, Beau i Robert Hunter, trafili do szpitala. Biden przyznał, że rozważał wówczas popełnienie samobójstwa. Dwa i pół roku później Biden związał się z Jill Jacobs. Para pobrała się w 1977 roku, mają córkę Ashley.

Temat Joe Biden znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Joe Biden

Joe Biden - Wiadomości

Joe Biden - Wideo