Reklama

Jens Stoltenberg

Jens Stoltenberg /JOHN THYS / /AFP
  • Data urodzenia:

    16.03.1959

  • Miejsce urodzenia:

    Oslo

  • Kraj urodzenia:

    Norwegia

Jens Stoltenberg to norweski polityk, członek Norweskiej Partii Pracy. W latach 2000-2001 oraz 2005-2013 pełnił funkcję premiera Norwegii. Od 1 października 2014 roku pełni funkcję sekretarza generalnego Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

Jens Stoltenberg — wykształcenie

W młodości Jens Stoltenberg uczęszczał do Oslo Waldorf School. Jest to jedna z najstarszych na świecie szkół waldorfskich. Znajduje się w dzielnicy Vestre Aker i jest zintegrowaną szkołą podstawową, gimnazjum i liceum. Od momentu rozpoczęcia edukacji w szkole średniej przeniósł się do Schola Osloensis (znanej jako „Katta”), która oferuje studia przygotowawcze do norweskiego systemu szkolnictwa wyższego. Jens Stoltenberg studiował ekonomię na Uniwersytecie w Oslo, którą ukończył w 1987 roku.

Jens Stoltenberg — kariera polityczna

W trakcie studiów Jens Stoltenberg pracował jako dziennikarz, a także był przewodniczącym młodzieżowej frakcji Partii Pracy w latach 1985-1989. W 1990 roku rozpoczął rządową karierę polityczną, gdy został sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska. W 1993 zdobył mandat do Stortingu, czyli norweskiego parlamentu. W trakcie swojej kadencji pełnił funkcję ministra przemysłu i energii (1993-1996) oraz ministra finansów (1996-1997).

Początek XXI wieku był niezwykle udany dla politycznej kariery Jensa Stoltenberga. W 2000 roku został premierem Norwegii, a w latach 2002-2014 był liderem Partii Pracy. Pierwsza kadencja Stoltenberga jako premiera trwała 581 dni (od 17 marca 2000 do 19 października 2001). Po przegranych wyborach w 2001 roku jego miejsce zajął lider Partii Chrześcijańsko-Demokratycznej — Kjell Magne Bondevik. Partia Pracy wygrała jednak wybory w 2005 oraz 2009 roku, co zapewniło Jensowi Stoltenbergowi dwie kadencje na stanowisku premiera Norwegii (od 17 października 2005 do 16 października 2013).

Decyzją Rady Północnoatlantyckiej z dnia 28 marca 2014 roku Stoltenberg został wyznaczony na następcę Andersa Fogh Rasmussena na stanowisku sekretarza generalnego NATO. Pełnienie funkcji rozpoczął z dniem 1 października 2014 roku. Jens Stoltenberg był 2-krotnie ponownie wybierany na stanowisko sekretarza generalnego NATO — w 2016 oraz 2019 roku. Jego obecna kadencja miała trwać do 30 września 2022 roku, jednak po rosyjskiej inwazji na Ukrainę została przedłużona o kolejny rok.

Jens Stoltenberg — życie prywatne

Ojciec Jensa Stoltenberga, Thorvald, był norweskim politykiem, dyplomatą, a także ministrem obrony (1979-1981) oraz ministrem spraw zagranicznych (1987-1989). Żoną Jensa Stoltenberga jest dyplomatka — Ingrid Schulerudi. Para ma dwoje dzieci: syna Axela (ur. 1989 r.) oraz córkę Anne Catharinę (ur. 1992 r.). Axel Stoltenberg studiuje chiński na Uniwersytecie Jiaotong w Szanghaju, natomiast Anne Catherina Stoltenberg jest członkinią duetu muzycznego Smerz.

Jens Stoltenberg ma dwie siostry: Camillę oraz Nini. Camilla Stoltenberg (ur. 1958 r.) jest badaczką medyczną i dyrektorem Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego. Nini Stoltenberg (ur. 1963 r., zm. 2014 r.) była norweską osobowością telewizyjną, a także osobą uzależnioną od heroiny. Zmarła 27 lipca 2014 roku po długotrwałej walce z uzależnieniem.

Jens Stoltenberg uwielbia spędzać wakacje w swoim domu na wyspach Hvaler położonych nad zatoką Oslofjord. Jest miłośnikiem sportów na świeżym powietrzu — latem jeździ na rowerze, a zimą uprawia narciarstwo biegowe.

Jens Stoltenberg — poglądy

Przez większość życia Stoltenberg odmawiał członkostwa w Kościele Norwegii, przez co wiele osób uważało go za ateistę. Sam Jens Stoltenberg powiedział „chociaż nie jestem członkiem żadnej denominacji, wierzę, że istnieje coś większego niż człowiek. Niektórzy nazywają to Bogiem, inni czymś innym. Dla mnie chodzi o zrozumienie, że my, ludzie, jesteśmy mali w stosunku do natury, w stosunku od mocy, które są większe i silniejsze, niż człowiek może kiedykolwiek pojąć. Znajduję to w kościele”

Jako premier Norwegii był przedstawiany jako polityk ostrożny, porównywano go do brytyjskiego premiera Tony’ego Blaira i umiejscawiano na prawym skrzydle norweskich socjaldemokratów. Jest zwolennikiem zacieśniania współpracy transatlantyckiej oraz członkostwa Norwegii w UE. W trakcie swojej drugiej kadencji aktywnie działał na rzecz zatrzymania negatywnych zmian środowiskowych i klimatycznych na świecie. Stoltenberg uważa, że dzieci na całym świecie powinny być szczepione przeciwko chorobom zakaźnym.

Wiadomości