Mark Rutte - wykształcenie
Mark Rutte ukończył liceum Maerlant, był uczniem klasy o profilu artystycznym. Początkowo chciał zostać pianistą, jednak ostatecznie został politykiem.
Mark Rutte ma wykształcenie wyższe. W 1992 r. ukończył historię na Uniwersytecie w Lejdzie.
Mark Rutte - kariera zawodowa
Po ukończeniu studiów Mark Rutte pracował w koncernie Unilever i był menadżerem do spraw zasobów ludzkich. W 2002 roku pełnił dyrektorskie stanowisko w IgloMora Group, firmie podległej koncernowi Unilever.
Mark Rutte - kariera samorządowa i polityczna
Jako student Mark Rutte działał w organizacji młodzieżowej Jongeren Organisatie "Vrijheid en Democratie" (VVD), której szefował w latach 1988-1991. Następnie zasiadał w radzie krajowej tej organizacji (1993-1997). W 2003 r. po raz pierwszy został wybrany na posła.
W latach 2002-2006 był wiceministrem spraw społecznych i zatrudnienia, a następnie wiceszefem resortu szkolnictwa wyższego i nauki w rządach Jana Petera Balkenende.
W 2006 roku Mark Rutte zrezygnował z ministerialnej posady i został przewodniczącym klubu parlamentarnego Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD). W tym samym roku został także szefem całej partii i był nim do 2023 roku.
W 2010 roku, gdy miał 43 lata, Mark Rutte został premierem Holandii, pełniąc tę funkcję do 2024 r. Jego następcą został 2 lipca 2024 r. Dick Schoof, były szef holenderskiego wywiadu.
26 czerwca 2024 roku Mark Rutte został wybrany na stanowisko
sekretarza generalnego NATO. Kadencję rozpoczął 1 października 2024 roku. Mark Rutte jest następcą
Jensa Stoltenberga, który kierował Sojuszem Północnoatlantyckim od 2014 roku. W marcu 2022 roku kadencja Norwega została przedłużona po agresji Rosji na Ukrainę.
"To ogromny zaszczyt zostać Sekretarzem Generalnym NATO" - napisał na platformie X Mark Rutte. "Jestem wdzięczny wszystkim sojusznikom za zaufanie. Z niecierpliwością czekam na objęcie stanowiska" - dodał.
Z kolei Jens Stoltenberg z zadowoleniem przyjął wybór holenderskiego polityka na swojego następcę. Określił polityka jako "silnego przywódcę i budowniczego konsensusu". "Wiem, że zostawiam NATO w dobrych rękach" - napisał Jens Stoltenberg w komentarzu na X.
Mark Rutte - "teflonowy Marek"
Premier Holandii unika kontrowersji, a afery, które się pojawiają, spływają po nim"jak po kaczce", stąd przez media nazywany jest "teflonowym Markiem". Jednym z głośniejszych skandali była afera "Nokiagate".
Mark Rutte jako premier korzystał ze starego telefonu Nokia i usuwał z niej sms-y, bez odpowiedniego nadzoru. Podczas parlamentarnej debaty opozycja zarzucała premierowi złamanie zasad bezpieczeństwa. Jednak Mark Rutte tłumaczył, że usuwał wiadomości, bo Nokia, której używał nie miała wystarczającej ilości pamięci. Ostatecznie holenderski polityk wyszedł z afery bez większego szwanku. Dodatkowo zyskał w oczach społeczeństwa jako osoba prowadząca prosty i oszczędny tryb życia.
Mark Rutte jest jednym z najwyższych polityków. Mark Rutte wzrost ma wysoki, bowiem mierzy 193 cm wysokości. Mark Rutte żyje skromnie. Przez wiele lat korzystał z Nokii 3010, do pracy przyjeżdża najczęściej rowerem, albo starym saabem.
Mark Rutte prywatnie jest fanem muzyki klasycznej, w tym Mozarta i Schuberta. Słucha także U2, Bruno Marsa i Marka Ronsona.
Mark Rutte - życie prywatne
Mark Rutte pochodzi z wielodzietnej holenderskiej rodziny, ma siedmioro rodzeństwa. Nigdy nie był żonaty, nie ma też dzieci.
Mark Rutte w jednym z wywiadów stwierdził, że "mógłby mieć żonę i dzieci, ale jeszcze nie teraz". Na pierwszym miejscu jest dla niego "to, że jest szczęśliwy".