Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
"Część hybrydowej strategii". Mocne słowa i ważne deklaracje w Helsinkach
- Musimy zakładać, że incydenty na Morzu Bałtyckim są częścią hybrydowej strategii zagrażającej Europie, dlatego ważne, aby działać w sposób skoordynowany i szybki - oświadczył na szczycie w Helsinkach niemiecki kanclerz Olaf Scholz. Z kolei szwedzki premier Ulf Kristersson zapewnił, że zrobi wszystko, aby bezpieczeństwo w rejonie Bałtyku zostało przywrócone. We wtorek w Finlandii odbywają się rozmowy na temat przeciwdziałania rosyjskiej morskiej dywersji. Udział w nich bierze premier Donald Tusk.
Pojawiające się od kilku miesięcy incydenty związane z uszkodzeniem infrastruktury na Bałtyku skłoniły liderów państw bałtyckich do zdecydowanej reakcji. M.in. z inicjatywy Polski we wtorek w Helsinkach spotykają się ich przywódcy, a także sekretarz generalny NATO Mark Rutte i przedstawicielka UE. Rezultatem toczących się rozmów ma być ściślejsza współpraca na rzecz bezpieczeństwa Bałtyku, ale i Morza Północnego.
Szczyt państw bałtyckich w Helsinkach. Rozmowy o bezpieczeństwie Bałtyku
Przemawiająca przed zebranymi na początku szczytu wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen rozpoczęła swoje przemówienie od zapewnienia, że Unia Europejska bardzo poważnie podchodzi do bezpieczeństwa Morza Bałtyckiego.
- Inwestujemy m.in. w nowe technologie, takie jak inteligentne kable, ale Unia i NATO nadal muszą ściśle współpracować. Sankcje są jednym z narzędzi, których możemy użyć w odpowiedzi na wrogie działania - oświadczyła.
Podkreśliła przy tym, że cała Europa i jej sojusznicy muszą lepiej niż dotychczas przygotować się na różne rodzaje zagrożeń w rejonie Morza Bałtyckiego i przypomniała, że migranci także wykorzystywani byli przez Moskwę jako broń przeciwko tej części świata.
Z kolei szwedzki premier Ulf Kristersson zapewnił, że razem z partnerami zamierza zrobić wszystko, co w jego mocy, aby przywrócić bezpieczeństwo w rejonie Bałtyku. - Nie pozwolimy, aby był on niebezpiecznym miejscem - sprecyzował.
Seria incydentów na Bałtyku. Scholz: Niemcy dołączą do monitoringu Morza Bałtyckiego
Głos w rozmowie zabrał także obecny na spotkaniu kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który złożył ważną deklarację, zapowiadając, że jego kraj dołączy do monitoringu sytuacji na morzu.
- Musimy zakładać, że incydenty na Morzu Bałtyckim są częścią hybrydowej strategii zagrażającej Europie, dlatego ważne, aby działać w sposób skoordynowany i szybki - wskazał.
W podobnym tonie wypowiedział się też prezydent Łotwy Edgars Rinkevics, którego zdaniem Europa powinna przygotować się na kolejne, niepokojące incydenty, mając doświadczenia związane z uszkodzeniami ważnych obiektów strategicznych na Bałtyku oraz jego litewski odpowiednik Gitanas Nausėda.
- Trzy naruszenia podmorskiej infrastruktury w ciągu ostatnich 13 miesięcy pokazują, że nie były to przypadki i istnieje bardzo wysokie ryzyko, że to wynik celowego działania wrogich krajów - przekazał.
- Jestem poważnie zaniepokojona rosyjską flotą cieni. To jeden ze sposobów kontynuowania przez Rosję wojny przeciwko całej Europie - dodała zaś premier Danii Mette Frederiksen.
Źródło: Reuters
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje